en-101 minut - Štěpán Kopřiva

21/02/2022

Uvězněni v podzemí

Dnešní noviny, kelímek s kávou, lítačku v peněžence a hurá dolů po eskalátorech pryč z denního světla. Pražské metro denně přepraví zhruba jeden milion cestujících, kteří se potřebují dostat do práce, s dětmi do školy, na nákupy nebo se chtějí prostě jen jedou sčuchnout s přáteli. Metro patří mezi nejbezpečnější formy přepravy, ale... pořád je to jen vlak, pohybující se pod zemí! Pod zemí! Pod neuvěřitelným množství tun zeminy, betonu, budov na povrchu a řekou! Chápete? JE POD ZEMÍ!

Metro, Subway, Underground, U-Bahn představuje v mnoha městech světa páteř veřejné hromadné dopravy. Metru nehrozí zácpy, v podzemních tunelech dokáže přepravit vysoký počet lidí z místa A do místa B, a to za skutečně krátkou dobu. Poté, co ve světě mnoho systémů tohoto oblíbeného způsobu dopravy přešlo na autonomní řízení, zvýšila se přesnost a bezpečnost. Existují však situace, kterým se ani metro nevyhne, ať už ho řídí člověk, nebo počítač - sebevrazi, technické závady, "namachrovaní machové", pletoucí si skleněné výplně dveří s boxovacím pytlem. Jedna taková závada má brzy nastat, a věřte, nebude to žádná legrace.

Metro stejně jako každé ráno v 5:19 vyrazí ze stanice Karlovo náměstí do stanice Anděl, v tu chvíli se v soupravě nachází asi 120 lidí, včetně strojvůdce Kamila Polcar (shoda příjmení s autorem recenze je čistě náhodná), když tu náhle pod posledním pilířem Palackého mostu všechno zhasne...

Času je málo, hasiči jsou již na cestě, následuje jedna pohroma za druhou, a kdykoliv se něco může pokazit, věřte, že se to pokazí.


Jirčák seděl na prahu, nohy se mu kývaly ve vzduchu, sunul se zadkem přes hranu a špičkami bot tápal v kouři. Ve frajerském seskočení do mlhy mu bránila nepříjemná představa, jak z výšky obkročmo padá na rám přívodní kolejnice. A nemusela by být ani pod proudem. Stačilo na to jen pomyslet, a varlata se zatahovala do těla jako želví hlavičky.


Kdo zná a má autora Štěpána Kopřivu načteného, ví, že se po, pro začátek jeho tvorby typických, fantasy a sci-fi knihách již nějakou dobu věnuje knihám mnohem reálnějším - Rychlopalba a Křížová palba. Ani 101 minut v sobě nenese prvky nadpřirozena, jedná se o katastrofický thriller z prostředí pražského metra, u kterého budete zarývat nehty do dlaní a netrpěli hltat jednu stranu za druhou. Díky autorovi dostávají čtenáři jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí, kam se běžný člověk jen tak nepodívá. V kontextu s danými událostmi ale snad ani nechce...

Jak název napovídá, celá kniha se odehrává během jedné hodiny a 41 minut, čtenáři tak mohou pozorovat myšlenky cestujících a jejich zachránců, dopodrobna vidí jejich mozkové pochody a cítí s nimi únavu, frustraci, strach a kolikrát i beznaděj. Obrovským plusem je, že autor si předem velice dobře zjistil, o čem píše, takže se kromě zkratek užívaných v metru u hasičů a záchranářů setkáte také s běžně používaný žargonem ("vy kaštani"). Kniha a celý děj tak působí skutečně a najednou máte skoro pocit, jako byste tam dole byli s nimi.

Náhled do hlav hasičů byl neuvěřitelně emotivní, občasné promítnutí osobních strastí je polidšťovalo, takže nešlo o pouhé statické postavy, které přišly, udělaly si svoji práci a odešly. Chlapi táhli za jeden provaz a skutečně udělali vše, až do poslední kapky potu, aby se jim podařilo zachránit nejen situaci, ale především lidské životy, s čímž jim zdárně sekundovali záchranáři. Pokud někdo někdy pochyboval o tom, že hasiči jsou hrdinové, nyní už pochybovat nebude. Je vážně silné pozorovat chlapy jako hora, kteří se vrhnou do nebezpečí, jen aby zachránili život člověka a zároveň si uvědomit, že jsou to vlastně normální lidé, žijící normální životy, kteří také mají emoce a strach.


Karty i náramky se vyskytovaly ve čtyřech barvách:
červená - neodkladná péče,
žlutá - odkladná péče,
zelená - schopen chůze,
černá - zemřelý.

Rozsah knihy dle mého názoru tak akorát odpovídá času, který uběhne od začátku do konce, je velice emotivní, a přesto není nikterak patetická. Jsem si jist, že si své čtenáře najde především v milovnících metra, techniky, katastrofických knih a filmů. Pokud by se našel někdo, kdo by se nechal odradit odbornými termíny, zkratkami (jejichž vysvětlení mimochodem najdete na konci knihy), vydržte. Tenhle příběh skupiny hasičů, kteří dělají vše pro záchranu cestujících, za to stojí. Přestože si myslím, že někde autor nemusel zabíhat tak dopodrobna a někde zase mohl něco dovysvětlit.

Každopádně, tak nebo tak, já se metru příště vyhnu. Jeden nikdy neví...


Název: 101 minut
Autor: Štěpán Kopřiva
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 216
ISBN/EAN: 978-80-7679-120-6