en-25 gramů štěstí - Massimo Vacchetta a Antonella Tomaselli

13/11/2020

Kdopak se to schovává v listí? Ježeček!

Kdy jindy než na podzim si přečíst knihu o ježcích. A nejenom tak ledajakou knihu, ale vyprávění veterináře Massima Vacchety, kterému setkání s jeho prvním ježečkem Ninou změnilo život. 25 gramů štěstí přináší dávku roztomilosti a pojednává o veliké touze zachraňovat ježečky, jež přerostla v založení záchranné stanice.

"Massimo mi vyprávěl úplně vše, byly to hodiny, dny týdny, měsíce telefonování. A já jsem poslouchala ... Pozorně. Aby mi nic neuniklo. Ani nevyřčená slova. A především emoce, které jsem chtěla zprostředkovat čtenářům, a to včetně jejich světlých i stinných stránek."

Kynoložka a spolupracovnice týdeníku Confidenze tra amiche Antonella Tomaselli v úvodu knihy nejprve popisuje, jak se dostala k Massimově příběhu a jak získala podnět k tomu, aby napsala knihu. Massimo totiž ve svém vyprávění předává své zkušenosti, popisuje, jak se z naprostého laika stal specialistou přes ježky, jak se z povrchního a arogantního člověka stala citlivá a starostlivá osoba. Nejprve se staral o jednoho ježečka, poté o dva a záhy nemocní, osamocení či jinak handicapovaní ježečci přicházeli a Massimo jim pomáhal, jak nejlépe dovedl. Jednoho dne si ale uvědomil, že na to již sám nestačí, a tak v roce 2014 otevřel Záchranou stanici "Nina" (Centro di Recupero Ricci "La Ninna"), odloučené pracoviště záchranné stanice v Brenezzu.

V neděli ráno, kolem osmé hodiny, poté co jsem ježkovi podal několikátou stříkačku s kozím mlékem, jsem si uvědomil, že se vlastně necítím tak unavený, i když jsem celou noc prakticky nezamhouřil oko. Možná, že ospalost a vyčerpání přebila obrovská touha tomu drobečkovi pomoci.

Zhruba uprostřed knihy je pár stránek na lesklém papíře, na nichž jsou fotografie ježečků, kteří Massimovi vstoupili do života a obohatili jej. Nejen pocity štěstí, ale i smutek patří k životu, nic není přikrášlováno a jak ježečci přicházejí, tak také jednoho dne odejdou, ať už do lesů žít samostatný život, nebo za duhu. Musím přiznat, že naturalisticky popsané úmrtí zvířátek mne vždy vzala za srdce a občas mě zarazil strohý přístup bez prožitku.

V knize jsem se dozvěděla mnoho nových informací, které jsem o ježečcích a o jejich péči nevěděla, rozhodně je kniha přínosná pro obohacení znalostí. Na knižním trhu je mnoho knih věnujících se tematice jiných oblíbených společníků člověka, jakými jsou především psi a kočky, a tak jsem byla ráda za něco trochu jiného a 25 gramů štěstí mi poskytlo náhled do zcela odlišného světa.

Co se týče jazyka a stylistiky textu, zde jsem byla lehce na rozpacích, jelikož místy mi přišly věty dosti kostrbaté. Lze jen pouze odhadovat, zda to tak bylo i napsáno, nebo to bylo zapříčiněno překladem z italštiny.

Knihu 25 gramů štěstí bych bez rozpaků doporučila všem milovníkům zvířat a přírody.

Zachraňovali jste někdy ježečka před zimou? Starali jste se o něj doma, nebo vyhledali pomoc veterináře?

Název: 25 gramů štěstí: Jak vám maličký ježeček může změnit život
Originální název: 25 grammi di felicità. Come un piccolo riccio può cambiarti la vita
Autor: Massimo Vacchetta a Antonella Tomaselli
Překlad: Barbora Šupíková
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 184
ISBN: 978-80-88316-32-9


Za knihu mnohokrát děkujeme Nakladatelství Kazda.