en-Assassin´s Creed: Zkouška ohněm - Anthony Del Col

23/11/2016

Pravda se skrývá v minulosti

Měla jsem vskutku velkou radost, když jsem v ruce držela první díl komiksové série Assassin´s Creed: Zkouška ohněm. Nakladatelství Crew do prvního dílu zahrnulo počátečních pět sešitů. Jistě se mnou budete souhlasit, že Assassin´s Creed je mainstreemová záležitost. Měli jsme tu počítačovou hru, knihy a teď přichází na řadu komiksové zpracování (a ještě letos se můžeme těšit i na filmovou podobu). Dávnověký boj mezi bratrstvem assasínů a řádem teplářů oslovil již mnoho lidí a toto universum má stále co nabídnout.

Charlotta de la Cruz je se svým životem nespokojená. Touží se vymanit ze stereotypnosti a zažít nějaké to dobrodružství. Má morální cítění a veliké ideály, které se jí v profesním životě moc nevyplácí. Když za ní do bytu přijdou členové bratrstva, tak je to pro ni výhra v loterii. O bratrstvu samozřejmě slyšela, takže se k nim bez okolků přidává. Přes přístroj nazývaný animus je Charlotta poslána do minulosti. Animus propojí Charlottinu paměť s jejím předkem Tomem Stoddardem, členem bratrstva. Pravda leží v minulosti a bratrstvu zbývá málo času. Podaří se Charlottě odhalit původce zrady dříve, než bude příliš pozdě?

Na sklonku 17. století se v americkém městečku Salem odehrávaly hrůzné čarodějnické procesy. Mnoho žen zde bylo neprávem odsouzeno k smrti. Právě do tohoto místa se Charlotta vydává skrze svoji genetickou paměť.

Se světem assasínů a templářů jsem se poprvé seznámila právě prostřednictvím komiksu. Počítačovou hru jsem nehrála a knihy vydané nakladatelstvím Fantom Print se mi také nedostaly do rukou. Komiksové zpracování mě však zaujalo pěknou kresbou a zajímavým příběhem, ale především největším lákadlem byl právě Salem. Samotných procesů bylo v komiksu málo, což bylo trochu zklamání. Na konci komiksu se nachází historický kontext, jenž nám podává základní informace o čarodějnických procesech. Co se týče hlavní hrdinky, tak netvrdím, že mi vyloženě nesedla, jen se místy chovala nelogicky a do všeho se přehnaně vrhala po hlavě. Když bych to měla shrnout, hodnotila bych titul spíše kladně. Pletky s cestováním do minulosti vždy zapůsobí a k tomu přidejme hromadu akce a máme výbornou oddechovku. Věřím, že pro skalní fanoušky počítačových her je komiks vítaným dílem. Pro ty ostatní je to náhled do dobře fungujícího světa, ale bez znalostí universa bude mít laik problém se ze začátku zorientovat a pochopit všechny souvislosti.


Název: Assasin´s Creed: Zkouška ohněm
Originální název: Assasin´s Creed: Trial by Fire
Autor: Anthony Del Col, Conor Mccreery, Neil Edwards, Ivan Nunes
Překlad: Martin D. Antonín
Nakladatel: Crew
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 132
Vydání: 1.
ISBN: 978-80-7449-428-4