en-Bohové noci - David Mack

23/04/2018

Válka začíná!

Píše se rok 2381. Příprava na válku s Borgy je v plném proudu. Kapitánku hvězdné lodi Federace - Aventine, Ezri Dax, však stále něco táhne ke ztroskotané lodi Columbie. Loď evidentně utrpěla střetem s nepřítelem, přesto se dokázala dostat daleko od běžných hvězdných tras. Jak? A navíc, co se stalo s posádkou? Již před sedmi lety se Ezri v těle Jadzia Dax s vrakem této lodi setkala, tentokrát neodejde, aniž by vytěžila její tajemství, času je ale zatraceně málo. Federace ve válečném stavu nemá dostatek prostředků pro vědecké bádání a Aventine je potřeba na jiných místech. V útrobách Columbie však něco bylo probuzeno, něco, co dlouze spalo, něco, co má velký hlad!

Příběh plný války, bojů, ohromných ztrát na životech napříč celou galaxií, obsahuje i osudy jednotlivých postav z universa Star Trek. Setkáváme se zde s kapitánem hvězdné lodi Titan Williamem Rikerem a jeho ženou, které sužuje nepříznivý osud a oni moc nevědí, jak se s ním vyrovnat. Podobnou, a přesto tak rozdílnou životní situaci prožívá kapitán lodi Enterprise-E a Willův přítel Jean-Luc Picard se svou manželkou Beverly. Picarda navíc dohání i minulost, jeho propojeni s Borgským společenstvem je stále silné. Hrozba války je tak blízko, že je skoro hmatatelná. Federace povolává a vyzbrojuje k obraně planet i rozměrnější civilní plavidla!

"Kolik toho ještě Hvězdná flotila unese?"

Zoufalá situace nutí všechny dělat zoufalé činy. Borgské společenství plánovalo své kroky velice dlouhou dobu. Nepotřebují vyhrát bitvu, ale rozhodně chtějí vyhrát válku. Federace bude muset velice pečlivě vážit své kroky a mnozí budou muset obětovat své životy pro dobro většiny.

"Tohle je střet civilizací," vysvětlil, "a neskončí, dokud jedna z nich nepřestane existovat."

Tohle bylo mé první střetnutí s knihou ze světa Star Treku. Samozřejmě že tenhle fenomén ale znám. Jako dítě jsem se nemohl odtrhnou od televize, když běžely nové díly toho SF seriálu a jako dospělého mě zase moc bavily a baví filmy z paluby Enterprise. Knihám jsem se však dlouhou dobu vyhýbal. Jednoduše se nepovažuji za nějakého odborníka na toto universum, a tak jsem se bál, že moje chabá orientace v postavách a příběhu omezí můj zážitek ze čtení. Omyl!

Star Trek v produkci nakladatelství Brokilon je totiž nejen pro skalní fanoušky, ale třeba i pro úplné začátečníky. Je jak pro čtenáře sci-fi, tak i pro ty, kteří s tímto žánrem nemají dosud zkušenosti.

Charaktery postav jsou propracované do detailu, aby taky ne, když stojí na pevných základech, stejně tak příběh, za kterým stojí starý harcovník ST světa David Alan Mack je bez chyby. Je hrozně příjemné sledovat vývoj bez náznaku plochosti.

Kniha Bohové noci je rozdělena nejen do několika dějových linek, ale rovnou i do několika časových linek. Sledujeme tak osudy kapitánky Hernandézové z lodi Columbie v době, kdy galaxií zmítá válka s Romulany roku 2156, její dvanáctiletou plavbu za záchranou po válečné běsnění Borgů, stojících proti Rikerovi a Pickardovi o více jak dvě stě let později. Tím, že je kniha takto rozkouskována způsobuje, že se u jednotlivých kapitol ani nestihnete nudit a musíte číst a číst, abyste se dozvěděli, co bude vlastně dál.

Příběh je vyprávěn tak sugestivně, že vás prostě chytne za vejce a nepustí! Ze zvratů se vám narovná obočí jak Vulkáncům a čelo budete krabatit ne nepodobně Klingonům a najednou sami budete sedět za panelem hvězdné lodi a budete mířit vstříc novým dobrodružstvím!

Jediné, s čím jsem se tedy poměrně pral, byly různé rasy a jména, na kterých jsem si málem polámal jazyk. Někdy jsem si říkal, že je tam toho prostě až moc. Když to však shrnu, tak za mne naprostá spokojenost a moc se těším na pokračování.

Název: Bohové noci (Volání osudu 1.)
Originální název: Gods of Night
Autor: David Mack
Překlad: Albert Balatka
Nakladatelství: Brokilon
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 345
ISBN/EAN: 978-80-7456-369-0

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Brokilon.