en-Borgia - Alejandro Jodorowsky, Milo Manara

05/03/2017

Zvěrstva na pozadí renesanční Itálie

Borgiové, šlechtický španělský rod, který se v době renesance stal nejen jedním z nemocnějších a nejbohatších šlechtických rodů na území Itálie. Byl zároveň jedním z nejzvrácenějších a nejkrutějších rodů renesančního světa. Pro moc a slávu byli ochotni udělat vše. Intriky a vraždy jim nebyly cizí. Honosné večírky a orgie, tím žili! Jejich politický vliv dosahoval po celé Evropě. Hned dvěma členům rodiny se podařilo dosáhnout mety nejvyšší, získání pontifikátu. Dva z rodu Borgiů dosedli na papežský stolec. Kalixt III a Alexandr VI. Právě o druhém jmenovaném, vlastním jménem Rodrigo Borgia, náš komiks vypráví.

Rodrigo Borgia, kardinál a služebník papeže, který více než o cokoli jiného touží po papežově místě. Nenechá se o něj připravit a sám se postará o to, aby ho dosáhl. Stává se papežem Alexandrem VI. Ale ani dosažení takového postavení v křesťanském světě mu nebrání, aby pokračoval v životě tak, jak mu káží jeho zvrácené mravy. Nadále osnovává intrikami, nechává odstraňovat nepohodlné lidi, vyhrožuje, lže a vůbec, jeho chování ani trochu neodpovídá hlavě církve. Co se týká celibátu... nenechte se vysmát. Rodriga nenechávají ženy chladným, a dokonce ani jeho vlastní dcera. Ba ani muži mu nejsou cizí. Pro papeže přeci není nic zakázáno, incest a sodomie... Papež Alexandr VI. je tak v knize prezentován jako nevětší hříšník ve světě víry.

Právě jeho dceři je hned po Rodrigovi věnována podstatná část komiksu. Lucrezia Borgia byla nemanželské dítě, byla krásná a byla minimálně stejně zvrácená jako její drahý otec. Krom toho se v knize setkáváme i s ostatními členy rodiny Borgiů. Jsme svědky jejich života až do smrti. Nutno říci, že v jejich případě nebyla ani u jednoho přirozená, čemuž se snad ani nelze divit.

Je nutné pochopit, že autoři Alejandro Jodorowsky a Milo Manara stvořili příběh, který ač má v sobě určité historické reálie, je vyprávěn s notnou dávkou nadsázky. Spousta faktů v komiksu uváděných pochází z drbů ohledně rodu Borgiů a nikde není dokázáno, že se zakládají na pravdě. Bože, snad ani není možné, aby se zakládaly... Děj tedy samozřejmě není úplně reálný, nicméně i tak je velice poutavý a krásně zpracovaný. Manarova kresba nádherně vystihuje renesanční dobu a je pastvou pro oči.

Jak už to s komiksy bývá jejich čtení není dlouhé, bohužel, jedná se o chvilkovou záležitost, já osobně abych byl spokojený, potřeboval bych, aby měl minimálně trojnásobný rozsah. Příběh je vyprávěn velice poutavě a dynamicky, charaktery postav jsou propracované do detailu a kresba je prostě úchvatná. Komiks je z produkce nakladatelství Crew, což je dle mého subjektivního názoru vždy sázka na jistotu kvality. Pochází z edice Mistrovská díla evropského komiksu a autor Alejandro Jodorowsky již jedno želízko v ohni v této edici má, a sice komiks Incal.

Borgia je nádherně namalovaná. Rodrigova dcera Lucrezie je přímo oslňující. Komiks je vůbec přehlídkou jen krásných lidí, což je samozřejmě, stejně jako většina příběhu, naprosto nereálné, ale kouká se na to dobře, a ještě lépe se to čte. Kniha není pro slabé žaludky - sex, vraždy, erotické scény, incest, korupce, politikaření a další zvrácenosti... Tohle vše je ale na ní právě to nejlepší. Takže odložte prudérnost a ponořte se do života rodu Borgiů.


Název: Borgia
Originální název: Borgia
Autor: Alejandro Jodorowsky, Milo Manara
Překlad: Richard Podaný
Nakladatelství: Crew
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2013
Vydání: 1.
Počet stran: 210
ISBN/EAN: 978-80-7449-209-9