en-Budu vším, čím mě chceš mít - Mindy Mejia

12/10/2017

Manipulátor se stává obětí své hry

Jednoho dne je v opuštěné stodole nalezeno tělo. Tělo oběti, která byla zabita bodnými ranami do hrudi. Identifikace není snadná, jelikož mrtvola měla pobodaný i obličej. Po odebrání vzorků a testů DNA je známo její jméno - Hattie Hoffmanová. Mladá studentka maturitního ročníku, která měla celý život před sebou. Bohužel však musela zemřít...

Hattie čekal poslední rok na střední škole. Snila o tom, že po maturitě opustí malé, nudné městečko a vypraví se do velkoměsta New York, které jí skýtalo, coby herečce, mnoho možností. Hattie se snažila být nejlepší herečkou a ze své role ani na jediný den nevypadla. Se všema z města hrála svoji hru. Někoho však její hraní už omrzelo...

První a nejdůležitější poučka v herectví je naučit se číst své publikum. Musíte poznat, co chtějí, abyste jim to mohli dát.

Na knihu s podnázvem Thriller o novodobé Lolitě jsem byla opravdu hodně zvědavá. Říkala jsem si, že si zkusím přečíst žánrově něco naprosto odlišného, než co čtu normálně. Tato kniha se tak stala určující pro to, zda se v budoucnu k podobným knihám budu vracet, či jestli mě to odradí úplně. Nakladatelství Domino opět nezklamalo a nabídlo mi napínavý příběh, který se četl jedním dechem.

Příběh je nám naservírován hned z několika pohledů. To, že jednou z perspektiv vyprávění je vyšetřující vraždy, bylo samozřejmé. Co se mi ale hodně líbilo, bylo vyprávění z pohledu zavražděné, z pohledu Hattie. Vyšetřování současných událostí je tak doplněno o flashbacky, které chronologicky postupují až do onoho osudného dne. Tyto dvě časové roviny se pěkně vzájemně prolínají. Další perspektivou je vyprávění Petera, který se do městečka přestěhoval spolu se svojí ženou a který byl učitelem Hattie. Mezi ním a Hattie se vytvoří pouto, které rozvíří běh událostí.

Myslela jsem si, že když v knize nefiguruje tolik postav, tak odhalení vraha bude snadné, ale chyba lávky. Až do samotného konce jsem tápala a když už jsem si myslela, že vím, tak jsem byla uvedena v omyl. Autorka dokázala zvládnout zápletku velmi dobře a čtenáře tak udržovala v napětí až do konce.

Postava Hattie byla dobře vymyšlená a její charakter byl uvěřitelný. Hattie si tak dlouho pohrávala se svým okolím, až se jí to vymstilo. Můžeme sledovat její psychologické pochody a vidět i jinak, než jak ji vnímalo okolí. Vidíme ji jako normální holku, která sní o tom, že vypadne a udělá díru do světa. Zkušenosti získává hraní ve školním divadle. Má ji čekat velká role a to role Lady Macbeth ve známém Shakespearově díle. Tato divadelní hra má však temnou historii a pojí se s ní prokletí. Když je Hattie nalezena mrtvá, někteří si myslí, že za to může ona kletba.

Román je velmi čtivý a autorčin styl mi sedl. Jistě svojí zápletkou, postupem vyprávění a podáním příběhu z několika perspektiv zaujme i náročnější čtenáře. Od autorky je to první kniha, která u nás vyšla. Knihu bych rozhodně doporučila všem, kteří mají podobný žánr rádi, a nemusí být zrovna jeho znalci, tak jako já.

Název: Budu vším, čím mě chceš mít
Originální název: Everything You Want Me To Be
Autor: Mindy Mejia
Překlad: Jan Netolička
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 358
ISBN/EAN: 978-80-7498-221-7

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino.