en-Byla jsem tu - Gayle Forman

17/09/2016

Všichni jsme tu byli, jsme a budeme

Ztráta někoho blízkého nám způsobuje velikou bolest a v našem životě vytváří prázdné místo. Je to prostě tak a děje se to každý den, každou hodinu, každou minutu a každou sekundu - lidé umírají, a to je věčný koloběh života. Všichni jednoho dne zemřeme. Někteří si však chtějí vybrat, jak a kdy odejdou... Někteří nevidí jinou možnost... Někteří ukončí svůj život předčasně... K tomu, aby člověk spáchal sebevraždu je zapotřebí hodně odvahy. Ale zamýšlí se před spácháním tohoto činu, jaký dopad jeho rozhodnutí bude mít na rodinu, kamarády a okolí? Že pro něj to je nejspíš vysvobození, ale že svým blízkým způsobí jen trápení?

Cody a Meg se kamarádily už od školky. Jejich přátelství začalo obrázkem, který Meg namalovala. Na obrázku byla Meg s Cody a nápis "nejlepší kamarádky" a od té doby byly skutečně dobrými přítelkyněmi - měly až sesterský vztah. Všechno dělaly spolu a byly naprosto nerozlučné. Plánovaly, že vypadnou z města a odstěhují se společně do Seattlu. Meg po maturitě získala stipendium na soukromou prestižní školu a odjela. Cody takové štěstí neměla, a tak zůstala ve městě, aby si něco našetřila. Jejich cesty se rozdělily a komunikace začala ochabovat. Vždy si říkaly úplně všechno, ale najednou to přestalo, až jednoho dne... Jednoho dne Cody otevře e-mailovou schránku a najde tam zprávu od Meg... dopis na rozloučenou.

Cody to nedokáže pochopit. Jak se to mohlo jen stát? Proč to Meg udělala? Co ji k tomu vedlo? Z jejího dopisu vyplývá, že o tomto způsobu úniku uvažovala již delší dobu. Proč se Cody s ničím nesvěřila? Na žádost Meganiných rodičů odjíždí Cody do Tacomy, aby sbalila Meganiny věci na koleji. Zde se setkává s Benem, muzikantem a nejspíše i lamačem dívčích srdcí. Cody se dozví, že mezi Benem a Meg něco bylo a taky že to nedopadlo dobře. Ze zpráv v Meganině počítači Cody odhaluje souvislosti a jí dosud neznámé informace, které by mohly změnit pohled na celou tu tragickou událost. Spáchala Meg sebevraždu ze svého vlastního rozhodnutí, nebo byla někým donucena? A proč je spousta zpráv v počítači smazaná? Proč existuje jakýsi zašifrovaný soubor, který nejde otevřít? A proč je Ben stále někde nablízku? Cody se rozhodne, že přijde všem věcem na kloub. Čím víc se však dozvídá, tím víc si musí pokládat otázku, jestli Meg skutečně znala tak dobře, jak si myslela.

Postava Cody je velmi sympatická a uvěřitelná. Není to žádná ubulená holka, která se po smrti kamarádky uzavře před celým světem. Život jde dál a Cody se snaží, jak jen to jde. Žije sama s mámou, která se o ní nikdy nestarala tak, jak by matka měla. Veškeré svoje dětství proto trávila s rodinou Meg. Garciovi ji přijali jakou svou vlastní dceru a Cody u nich vždy měla dveře dokořán. I když s Meg všechno podnikaly spolu, tak to byla vždycky Meg, která se ve všem angažovala a která vše organizovala. Teď, když tu není, musí Cody zjistit, kdo je vlastně ona sama bez Meg. Setkáme se i s jinými charaktery, není jich mnoho a ani se toho o nich příliš nedozvíme, ale můžeme to brát jako zpestření hlavní dějové linie. Celá kniha je psána z pohledu Cody a je plná myšlenek a návratů do minulosti, z kterých si sestavíme celý její a Meganin život. Cody v sobě musí sebrat odvahu, postavit se všem věcem a vyřešit jednou provždy tajemství Meganiny smrti.

Kniha má velmi silný příběh a i přes svoje smutné téma se nesnaží vyvolávat ve svých čtenářích depresivní pocity - není zbytečně sentimentální. Prostě a jednoduše popisuje smrt jedné holky a to, jak se s tím její okolí vyrovnává. Přichází také s otázkami, nad kterými se každý z nás může zamyslet. Přiznám se, že mě kniha opravdu dostala. Nemohla jsem ji přestat číst a vyvolala ve mně přesně takové pocity, které jsem očekávala - smutek, ale i radost, napětí a mrazení. Příběh knihy je primárně určen pro mládež (15+), ale rozhodně bych ji doporučila i dospělým, jelikož problematika, kterou se kniha zabývá, oslovuje lidi a nenechává je chladnými.

Gayle Forman je opravdu skvělá spisovatelka. Dokáže psát s takovou grácií a lehkostí, že se není čemu divit, že jsou její příběhy tak oblíbené. Myslela jsem si, že její nejpovedenější knihou zůstane Jen jeden den, ale autorka mě překvapila a kniha Byla jsem tu se tak u mě dostala na první příčku.


Název: Byla jsem tu
Originální název: I Was Here
Autor: Gayle Forman
Překlad: Květa Palowská
Nakladatelství: Yoli
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 272
ISBN/EAN: 978-80-7549-062-9