en-Černá vdova - Markéta Harasimová

07/03/2020

 Vlk v rouše beránčím

Po smrti svého manžela si Edita nedokázala představit, že by ji mohlo v životě potkat ještě něco horšího. Nemohla být však dále od pravdy. Osud si pro ni totiž připravil muka, kterými by si neměla projít žádná žena.

Edita Koryzová je úspěšná módní návrhářka, má vše, co by si člověk mohl přát - kariéru, peníze, přátele... Po tragické smrti manžela Šimona však postrádá lásku. Velice dobře si sama uvědomuje, že čas nezastaví a že se její tělo pomalu dostává do věku, kdy je téměř pozdě na to, aby založila vlastní rodinu.

Do života se jí připlete okouzlující muž, který ji okamžitě zaimponuje a "uloupí" její srdce. Ondřej Soukal je sympatický, očividně zaopatřený muž a o Editu jeví značný zájem. Velice brzy si ji získá svým charakteristickým kouzlem osobnosti a už je takříkajíc "ruka v rukávu".

Čerstvě zamilovaný pár nechce na nic čekat a po rychlých zásnubách se může začít připravovat svatba, Ondřej nedovolí, aby mu Edita unikla... Mladá žena však netuší, že si na sebe upletla bič a že se její život již brzy promění v peklo na Zemi.

Ondřej vnitřně běsnil. Edita ho vykázala z ložnice jako nějakého ubožáka, a dokonce za sebou zamkla! Jako by snad byl zločinec, pane bože! Kdepak, příště už se jí něco takového nepodaří. Všechny klíče vyhází do popelnice!
...
Sklidí vavříny a získá hlavní trofej.
Ovšem tu trofej musí také zkrotit! Docílit toho, aby pochopila, že hrát se bude podle jeho pravidel. Není to nemožné, jen to může chvíli trvat.

Nikdy jsem nedokázal pochopit, co vede muže k tomu, aby ubližoval ženě, nebo aby silnější ubližoval slabšímu. To, že máme nad někým převahu, přece neznamená, že ji budeme zneužívat. Sám jsem byl v minulosti svědkem násilí v rodině a nejednalo se o nic příjemného. Příběh Edity v recenzované knize je však mnohem horší, ona totiž nemá nikoho, kdo by se za ni postavil, komu by mohla svěřit hrůzné tajemství, není nikdo, kdo by ji zachránil.

"Pusť mě!" vzlykla "Cos to udělal? Wendy může mít vnitřní zranění! Co když umře? Musím za ní!"
"Na to ti seru!" Ondřej si rozepnul poklopec, stáhl boxerky a odhalil napjatý úd. "Kuř!" přikázal Editě.
Zvedla k němu šokované oči. "Cože?"
"Slyšíš dobře!"
"Ne!"
"Drž zobák a dělej, co ti říkám!"

Autorka tentokrát poněkud odbočila od klasického erotického thrilleru a zahrála na notu z běžného života, nutno podotknout, že o nic méně vážnější. Přestože se nejedná o vraždy, jak jsme u Markéty Harasimové zvyklí, čtenáři nebudou ochuzeni o strach, bezmoc a násilí, tentokrát jde vše ale tak nějak hlouběji. Musím přiznat, že mi to sedlo tak nějak mnohem více, kniha mě skutečně chytila a pustila až na samém konci, i když jde spíše o čtení pro ženy. Nepřítelem zde není nějaký skrytý zabiják ve stínech, ale někdo skutečně blízký, někdo, koho by se člověk ve vztahu rozhodně bát neměl.

Téma domácího násilí je něco, co je stále aktuální, a navíc se jedná o narůstající fenomén, o kterém se pořád málo mluví. Není se čemu divit, ženy se často bojí přiznat samy sobě, že je něco v nepořádku, tak jak by to mohly přiznat někomu jinému?

Kniha se četla velice dobře, na čtivosti jí dodává fakt, že je příběh vyprávěn nejen z pohledu hlavní protagonistky, ale je nám umožněno nahlédnutí také do mysli "agresora". K tomu všemu byl do děje zakomponován prvek v podobě vážné civilizační nemoci v rodině a jiných zdravotních potíží v blízkém okolí, což je v současnosti rovněž velice aktuální.

Kniha se mi skutečně líbila, přinesla něco doopravdy lidského, něco, nad čím by se měl zamyslet téměř každý. Autorka jasně prokázala svůj spisovatelský um. Občas jsem sem tam bojoval s několika výrazy, které mi neseděly do běžné mluvy, ale nebylo to nic strašného. Erotika v knize samozřejmě nechybí, není ale přehnaná, netlačí na dřeň a do příběhu dokonale zapadá. Nebudu lhát, podle mě se jedná o zatím to nejlepší, co jsem od Markéty Harasimové četl. Kniha ve mně něco zanechala a věřím, že mi v určitých věcech poněkud otevřela oči.

A co vy? Co se skrývá za Vašimi dveřmi?


Název: Černá vdova
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 350
ISBN/EAN: 978-80-907508-1-4  

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.