en-Chladnokrevně - Robert Bryndza

04/12/2018

Podzimní Londýn jako ideální místo pro vraždu

Vánoce se blíží a Santa Claus zřejmě ze svých saní při přeletu nad Temží ztratil dva velké kufry! Jakým je však pro metropolitní policii překvapením, když po vyplavení na břeh v kufrech místo dárků najdou úhledně naporcovaná těla? Zamkněte dveře a zabedněte všechna oka - svátky, nebo spíše vraždící sezóna začíná!

Vítejte v Anglii, která vůbec není taková, jakou ji znáte z pohlednic, filmů či vyprávění! Vítejte na místě, kde vládnou drogy, peníze, právo silnějšího, a především smrt. Vydejte se spolu s námi na cestu s novou knihou Roberta Bryndzy, která dovolí nahlédnout nejen na pošramocené osudy, ale především odkryje temnotu lidské duše!

V předchozím díle odmítla Erika Fostrová povýšení a nenechala se tak "uvěznit" za kancelářským stolem. I nadále tak bojuje s byrokracií, neochotou nadřízených, časem a nedostatečnými zdroji, jak lidskými, tak finančními, jestli totiž britská policie něco skutečně hlídá, tak je to rozpočet!

V pátém díle série se Erika opět potýká nejen s bestiálním zabijákem, ale musí řešit i svůj osobní život a hanebnou zradu kolegy, která ji málem položila na stůl patologovi, naštěstí ji dovedla pouze na hřbitov, na Nitranský hřbitov... Kniha nám tak dává nahlédnout na možné chyby v lidském charakteru a trošku nastiňuje otázku, komu můžete opravdu věřit... Ovšem, krom tohoto sociologického kukátka se jedná především o detektivku, a tak je velice důležitá linka vraha, můžeme mimo vyšetřování sledovat tok času i z pohledu záporných postav a nutno říci, je co sledovat!

Je logické, že po prvním zabití ztrácí pachatel jisté charakterové vlastnosti a je pro něj další zabití snazší a snazší, není se čemu divit, když počet mrtvých stoupá a vraždy jsou na pořadu dne. Počítejte s tím, že tyto vraždy jsou prováděny nejen obzvláště brutálním způsobem, ale hlavně - Chladnokrevně!

Mohlo se jednat o nejlepší knihu ze série, vážně mohlo, potenciál na to měla! Mně osobně ale občas chování většiny postav přišlo nesmyslné, prostě úplně mimo. Jediný, kdo se choval poměrně přirozeně, byl hlavní záporák, ke kterému jsem si vypěstoval silnou averzi. Což velice kvituju, záporák má prostě být záporák, a to se tu povedlo na jedničku. Chování zbytku postav jsem naopak po většinu knihy nechápal.

Kdybych měl tento díl hodnotit skrz celou ságu stál si výborně! Já bych možná něco z knihy vypustil, aby se mohl prostor věnovat hlavní lince, která by si to zasloužila. Hlavně bych se více zaměřil na mezilidské vztahy, vím, že lidé jsou různí, a tak různé je i jejich chování, ale aby se někdo v jedné kapitole choval mile a v druhé jako pablb - což je samozřejmě možné - lze podat lidštěji než v knize.

Nicméně nic z toho nedělá knihu horší nebo lepší, autor si jede svůj styl a standard, jenž si nastavil už prvním dílem. V každé knize tak nalezneme rozdílný typ vraha a jiný styl práce zločinců. Ústřední postavy jsou však stále tytéž, a tak můžeme pozorovat, jak se mění a vyvíjejí. Já knihy Roberta Bryndzy hodnotím mezi ty více povedené v daném žánru a zatím se vždy moc a moc těším na díl další! Doporučuju, ať už začnete jakýmkoli dílem.

PS: Poslední dobou mám pocit, že autoři věnují větší prostor záporákům než klaďasům, dokonce je vykreslují více než ty postavy hlavní. Musím říct, mou "temnou" duši to těší a jako čtenáře mě to baví, ale upřímně? Je to děsivý...!!!

Název: Chladnokrevně (Inspektorka Erika Fosterová 5.)
Originální název: Cold Blood
Autor: Robert Bryndza
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Grada - Cosmopolis
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-271-0522-9

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Grada/Cosmopolis.