en-Chlupatý dáreček - Petra Schier

06/01/2022

Zázraky se dějí... hlavně o Vánocích!

Psí kamarád na zkoušku? Rodina šestnáctileté Emmy a jejího o čtyři mladšího brášky Tommiho se rozhodne přivést z útulku domů roční štěně křížence.

Tajfun je hravý, veselý a tak trošku katastrofa. Jakmile vidí nějakou větší louži, hurá do ní a pak se nejlépe proběhnout celým barákem a skočit přímo do postele. Tatínek z jeho vylomenin přímo běsní, naštěstí si vzali pejska zkušebně na čtyři týdny, takže je čas si vše ještě rozmyslet...

Emma je dívka v pubertě, kterou zajímají především kluci, když se ale jednoho dne Tajfun ztratí, netouží po ničem jiném než přivést pejska zpátky domů. Spolu s Tommim ho hledají všude po lese, ale neúspěšně. Do hledání Tajfuna se zapojí také Stefan, který se do městečka přistěhoval poměrně nedávno a kterému na Emmě hodně záleží. Venku sněží a mrzne, Vánoce jsou za rohem a Tajfun není k nalezení. Kdy jindy je čas na zázraky než o Vánocích?


Emma se zastavila, pustila Tajfuna z vodítka a zase se rozeběhla. "Pojď! Na konec louky!"
Tajfuna rozhodně nemusela pobízet dvakrát, protože na konci louky přece čeká - no jasně! - kachňák. Rozeběhl se.
"Ale ne!" plácla se Emma do čela. "Tajfune, počkej! Neskákej do rybníčku!"


Chlupatý dáreček je dílem německé autorky Petry Schier, která má v originále na kontě již pěknou řádku knih a na Goodreads jsou její knihy často velmi dobře hodnoceny. U nás je to její první vydaná kniha. Jak obstojí u českých čtenářů?

Příběhy, kde jsou v centru pozornosti zvířecí kamarádi, jsou oblíbené nejen u dětí. Díky tomu mají šanci zaujmout opravdu širokou čtenářskou populaci. Čas od času je třeba si přečíst něco milého, roztomilého a kouzelného. To vše lze nalézt i v Chlupatém dárečku.

Co se týče postav, je zřejmé, že tou nejlepší byl jednoznačně Tajfun. Tou méně oblíbenou byl tatínek rodiny, který se jen rozčiloval a nakonec i, ač nechtěně, nesl zodpovědnost za Tajfunův útěk. Oproti tomu maminka měla moc hezký vztah s dcerou, s níž mluvila vždy upřímně. Znovu se ukázalo, že veškeré vztahy závisí na komunikaci. Emma byla ze začátku tak trochu "na facku", ale poté se i díky Stefanovi srovnala. A Tommi? Ten byl typickým mladším bráškou s velkým srdcem, jenž se i přes svůj strach ze tmy nebál vypravit v noci do lesa.

Jazyk vyprávění je hodně jednoduchý. Věty jsou krátké, nepříliš rozvětvené. Pro dětského čtenáře je vše víceméně srozumitelné. Škoda jen, že překlad často působí dosti kostrbatě. Některé volby slov jsem moc nechápala, například jsem se nikdy nesetkala s výrazem frotýrovat ("Vzala z poličky starý flekatý ručník a začala s ním Tajfuna frotýrovat."), slovo mohlo být nahrazeno něčím jiným jako třeba utírat, sušit apod. Děj knihy je psán ve třetí osobě, což není vyloženě špatně, ale u příběhu se zvířaty ráda sleduji jejich myšlenkové pochody, jež bývají obvykle úsměvné.

Pokud bych to měla shrnout, tak se jedná o odpočinkovou knihu, která nejen ve svátečním období čtenáře příjemně naladí.


Název: Chlupatý dáreček
Originální název: Der Weihnachtshund auf Probe
Autor: Petra Schier
Překlad: Lucie Simonová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2021
Počet stran: 168
ISBN/EAN: 978-80-253-5401-8