en-Chřestýš Callahan - Juraj Červenák

07/12/2016

Vězte, že divoký západ ještě nikdy nebyl divočejší

Juraj Červenák se tentokrát vzdaluje od starého kontinentu a plynně se přesouvá do Nové země, aby rozjel kovbojku jak víno, nebo - lépe řečeno - jak mescalinovou pálenku.

Seznamte se s Thomasem Callahanem, bývalým vojákem a šerifem. Dnes se živí jako lovec hlav, doslova. Je skvělým střelcem, a jen díky tomu stále ještě dýchá, je rychlý a přesný, stejně jako chřestýš, a proto mu nikdo neřekne jinak než Chřestýš Callahan. Nečekejte od něj přehnané emoce. Chřestýš je cynik, samotář, nemá přátele a ani o ně vlastně nestojí. I přes jeho povahu, nebo možná právě pro ni, si ho prostě zamilujete.

V knize se setkáme se třemi příběhy, v každém z nich nás čekají různí protivníci, od ploužících se zombie, přes krvelačné upíry, po duchy a staré indiánské bohy. Příběhy jsou epické, poutavé a mají neuvěřitelný spád, takže než se začnete nudit, zjistíte, že jste již vlastně dočetli. Příběhy jsou na pomezí westernu, fantasy a hororu. Dle mého skromného názoru, skvělá kombinace.

Pojďte se tedy vydat na divoký západ, mezi bandity, kovboje, federální šerify, seznamte se s pokrevními bratry - bílým mužem a apačem, nebo se dočtěte něco o rodině Earpových. Je libo trochu jiná společnost? Ženská společnost? Saloon je otevřen, ale pozor, buďte slušní, Chřestýšovy zbraně Kráska a Bestie málokdy minou cíl. Callahan si nebere servítky a je mu úplně jedno koho zabije, jediné, o co mu jde je odměna, kterou za jeho hlavu dostane. V knize se opravdu střílí celkem dost a občas se musíte přebrodit přes hory mrtvol. Super!

Kniha se četla opravdu sama, ač westernovky nejsou zrovna můj šálek čaje, z této knihy jsem byl prostě nadšený! Drsná mluva, drsná země, drsní padouši a hlavně ultra drsný hlavní hrdina! Nemusíte se však vůbec bát, pokud také nejste příznivci westernů, předsudky nechte stranou, z pera Juraje Červenáka by i klasická pohádka o Červené Karkulce byla ultrahustý nářez! Knihu jsem přečetl ani nevím jak. Upřímně mě mrzelo, že byla tak krátká, kdyby místo tří příběhů obsahovala, příběhů třicet, vůbec bych se nezlobil a zhltl bych je stejně rychle. Doufám, že se brzy dočkáme pokračování, protože by byla škoda, se s Callahanem rozloučit.

Juraj Červenák je u nás známý jako autor fantasy převážně z prostředí Evropy, proto jsem se divil, že opustil slovanské bohy a mytologii starého kontinentu a vypravil se přes oceán. Nicméně výprava se mu více než povedla a je to opravdu příjemné zpestření jeho tvorby. Autor je u nás znám svými sériemi o černokněžníkovi, ságou o bohatýrovi, historickými detektivkami s kapitánem Steinem a mnohým dalším. Krom knih se zaměřuje také na publicistiku a na povídky.


Název: Chřestýš Callahan
Originální název: Štrkáč Callahan
Autor: Juraj Červenák
Překlad: Robert Pilch
Nakladatelství: Brokilon
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2013
Počet stran: 260
Vydání: 1.
ISBN/EAN: 978-80-7456-185-6