en-Co jsme si nikdy neřekli - Yasmin Rahman

22/03/2020

Co zůstalo nevyřčeno? 

V dnešní době stále více dospívajících bojuje s duševními chorobami, s nemocemi, které nejsou vidět, ale jejichž důsledky bývají závažné. Online svět nabízí jistou formu útěku, ale mnohdy je jedním ze zdrojů samotných psychických problémů.

Mehrín, Cara a Olivia - tři dívky, které především psychické, ale i rodinné problémy dohnaly k myšlence spáchání sebevraždy. Ani jedna ale nechce uskutečnit něco takového sama, i když jisté pokusy již proběhly. A tak se zaregistrují na server, který jim má pomoci najít společníka, s nímž to vše definitivně ukončí. Je to tedy internet, díky čemuž se seznámily.

MementoMori.com je internetová stránka, která poskytuje "pomoc" krok za krokem k provedení sebevraždy - určí čas i způsob smrti. Stačí jen vyplnit a odeslat krátký formulář a čekat, koho server propojí. Je však třeba dodržovat podmínky, které jsou stanoveny, a plnit zadané úkoly. V případě nedodržení se totiž život může proměnit v peklo na zemi. Mezi dívkami se ale vytvoří přátelské pouto a učinit konečné rozhodnutí se začne jevit čím dál tím těžší. A je ještě vůbec čas od sebevražedné smlouvy ustoupit?

Vyplň dotazník a my ti najdeme dokonalého partnera pro sebevraždu přesně podle tvých potřeb.

Co jsme si nikdy neřekli je debutovým dílem britské spisovatelky muslimského původu Yasmin Rahman, nutno podotknout, že velmi vydařeným. Autorčiným záměrem bylo mimo jiné tematiku psychických nemocí zasadit do kontextu muslimské kultury a náboženství, pro tento účel stvořila postavu Mehrín, jež se v mnohém podobná samotné autorce, která taktéž vyrůstala v tradiční bengálské muslimské rodině a která moc dobře poznala, co to znamená mít příznaky deprese. Čím více osvěty bude šířeno po světě, tím více se bude moci pomáhat lidem s narušeným duševním zdravím.

Tuto knihu o 440 stranách jsem přelouskala za dva dny a jednalo se o opravdu skvělé čtení, i když ne zrovna veselé. Grafické zpracování kapitol jedné ze tří postav bylo velmi zajímavé a nápadité, text připomíná verše a celou knihu to skvěle ozvláštnilo. Obrovským plusem knihy je, že propojuje tři zcela odlišné osobnosti s různými problémy. Příběh popisuje závažná témata, která jsou čím dál tím více aktuální, naléhavá a mělo by se o nich mluvit. Na stránkách knihy se tak setkáme s depresemi, úzkostmi, sebepoškozováním, psychickými traumaty, sexuálním zneužíváním apod.

Autorčina prvotina je contemporary YA s prvky thrilleru, čtenáře rozhodně šokuje a nabídne nezkreslený pohled na problémy dospívajících. Není to úplně lehké čtení, zato je velmi poučné a pocity, které ve čtenáři vyvolá, by měly být oprávněně znepokojivé.

Název: Co jsme si nikdy neřekli
Originální název: All The Thing We Never Said
Autor: Yasmin Rahman
Překlad: Magdaléna Fernesi
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 440
ISBN/EAN: 978-80-242-6458-5