en-Co když se utopíme - Sarah Sprinz

21/01/2022

Pravdu chce znát každý, i za cenu toho, že bolí...


Osud mi daroval bratra. Jen aby mi tu spřízněnou duši za pár let zase vytrhl.


Laurie se rozhodne pro nový začátek. Opouští Toronto, své rodné město, a začíná studovat medicínu na univerzitě ve Vancouveru. Vzpomínky ji však neopustí a minulosti nelze utéct.

Když se dívka v novém městě ocitne tváří v tvář člověku, který byl posledním, kdo viděl jejího nevlastního bratra naživu, nemůže jinak než se s ním sblížit, aby zjistila, co se ten osudný večer doopravdy stalo. Čím více ale pohledného a chytrého Sama poznává, tím více mu propadá. Najednou je její mise za pravdou obtížnější. Sam ani zdaleka netuší, s kým má tu čest. Bude Laurie k Samovi upřímná? A budou mít pak vůbec nějakou budoucnost? Může člověk odpustit druhým, především pak sám sobě?

Studium medicíny na prestižní Univerzitě Britské Kolumbie rozhodně není snadné, ale Laurie si dala za cíl, že chce zachraňovat životy. Součástí učiva jsou také hodiny patologie, což dívka ze začátku moc nedává, ale její motivace je obrovská a přítomnost Sama ji dodává sílu. Ačkoli láska rozhodně nebyla v jejím plánu, Laurie si dovolí být aspoň na chvíli šťastná. Špatné svědomí z toho, že má před Samem tajemství, jí však pomalu, ale jistě dohání...


Takhle vykročit do nového života bylo to nejděsivější, co jsem v posledních letech podnikla. Až do poslední chvíle jsem nastávající změnu dokázala snášet jen tak, že jsem každou myšlenku na ni okamžitě vytěsnila. S tím byl teď konec. Budu zase žít přítomností, a ne tím, co by kdyby.


Sarah Sprinz je další autorkou německého původu, která na knižní trh přináší new adult romantiku. Jak zaboduje se sérií Co když...?

V knize se setkáváme s hrdinkou, jež nedokáže vydržet na místě, kde jí vše připomíná jejího staršího bratra. Ač byl nevlastní, tak měli mezi sebou velmi pevné pouto, které by jim mohli závidět pokrevní sourozenci. S jeho smrtí se Laurie vyrovnává dost těžko, neustále se k němu ve vzpomínkách vrací, sama sebe trápí ubíjejícími výčitkami, přičemž někdy už těch výčitek bylo příliš. Přeci jen od jeho smrti uplynuly téměř čtyři roky, tudíž to není tolik čerstvé, přesto se naše hrdinka nechá až moc vláčet minulostí, kterou už bohužel nezmění...


I přes veškeré nadšení zůstala část mého já skeptická. Naučily mě to události uplynulých let, trýznivě a mnoha různými způsoby. Osud mi neposílal jen pozitivní vlny. Spíš naopak. Když jsem byla bezstarostná, jednoduše šťastná. Nemohla jsem riskovat, že mi znovu podrazí nohy. Zrovna ve chvíli, kdy jsem se zase konečně odvážila hledět před sebe. Takovou chybu jsem v životě udělala jen jedinkrát.


Co se týče Sama, tak jeho charakterové vlastnosti mi byly velice sympatické. Konečně rozumný mladý muž, který to má v hlavě srovnaný a nehraje si na machýrka. Chemie mezi postavami byla hned od začátku, jiskry lítaly doslova všemi směry. Vývoj jejich vztahu si prošel několika fázemi, otázkou je: Vydrží i poté, co se Sam dozví pravdu?

Příběh rozhodně není vždy veselý, zaobírá se vážnými tématy, ztrátou a bolestí. Skrze myšlenkové pochody hlavní protagonistky narážíme na různé úvahy, přičemž mnoho podobných otázek jako Laurie si nejednou v určité fázi života kladla jistě většina z nás. Aby to nebyla jen "depka", tak díky opravdu milým kamarádům hlavního páru je o humorné pasáže postaráno.

Co když se utopíme osloví příznivce romantických titulů, ale i ty, kteří v knihách hledají odpovědi či nějaké to zamyšlení. I když se může zdát, že je vše ztracené, že nic nemá smysl, vždy existuje naděje a Sarah Sprinz čtenářům ukazuje, že přestože ji nehledáme, ona si najde nás.


Název: Co když se utopíme
Série: Co když... 1.
Originální název: What if we Drown
Autor: Sarah Sprinz
Překlad: Anna Nováková
Nakladatelství: Red
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 352
ISBN/EAN: 978-80-277-0129-2


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.