en-Dárek - Sebastian Fitzek

12/12/2020

Když čtení vše mění

Milan Berg je na první pohled zcela normální chlap, kterého byste si na ulici v záplavě lidí jen těžko všimli. Jenže Milan je jiný. Je analfabet. A tak když jednou v okýnku auta zahlédne mladou dívku s papírem, na kterém je cosi napsáno, nedokáže přečíst, co tam stojí. Něco mu však říká, že je to důležité, a tak učiní rozhodnutí, které vše změní, rozhodnutí, které bude stát mnohem víc než jen jeho zdraví, rozhodnutí, které ho zavede až na samý začátek jeho života, rozhodnutí, které si měl dost možná pořádně rozmyslet.

"Jsem analfabet. Neumím číst ani psát. Nikdy jsem se to nenaučil, tak jako miliony dalších lidí v Německu."

Osudný telefonát kompletně zpřehází Milanův život a on ani netuší, jak moc je únos dívky provázaný s jeho minulostí. Společně se svou přítelkyní Androu se nevšední hrdina knihy vydává na vskutku zvláštní Road Trip, a je jen na něm, co bude ležet na konci té cesty, zda to budou mrtví či ještě více mrtvých. Milan se musí ponořit do časů minulých a leckdy i do své mysli, aby tam zkusil najít odpovědi na otázky, které však zatím ani on sám nezná. A proč to Milan vše vypráví z pozice vězně? Vše totiž vypadá poměrně nevinně, až do doby, kdy Milan na jednom opuštěném dálničním odpočívadle najde skutečně zvrácený Dárek.

"Možná je zlo dědičná nemoc," pokračovala Andra, která nemohla vědět, jaké vzpomínky v něm probudila. "Myslím tím, že hledáme vždycky příčiny v dětství, v traumatech, které z oběti udělají pachatele, a určitě tomu tak často je. Ale co když Jakob vůbec nemůže za to, že je takový? Co když se pro to, že zardousí ženu na záchodě, rozhodl sám stejně tak málo, jako se může rozhodnout, jestli se na svět dívá zelenýma nebo hnědýma očima?"

Kniha přednáší čtenářům nejen téma analfabetismu, které je v knižním světě, kde je čtení nezbytné, poněkud nezvyklé. Hlavní myšlenka knihy je však někde úplně jinde.

Jestli Sebastian Fitzek něco skutečně umí, tak je to napínat čtenáře až do poslední stránky, zvraty v knihách totiž nastávají každým řádkem a čtenář si nikdy nemůže být jist, že už ví naprosto vše. Navíc vykreslení postav do posledního detailu společně s propracovanou přímou řečí dělá z knihy vlastně takový film a je až s podivem, s jakou plynulostí jednotlivá písmenka utíkají.

Jelikož mám načtené prakticky všechny autorovy knihy, které vyšly v českém překladu, čekal jsem zběsilou jízdu, kde budu napětím přikovaný ke stránkám od počátku do konce, ale... něco tady drhlo. Abych byl upřímný, stále je to nadstandardní thriller a stále se to čte lépe než valná část knižní produkce daného žánru. Fitzek to se slovy umí a vše je bez zádrhelů a bez hluchých míst. Já osobně si myslím, že problémem je zde už nadměrná překombinovanost, ona snaha zaujmout čtenáře a držet ho napjatého po celou dobu knihy. Každý potřebuje alespoň částečný oddych.

Násilí, brutalita a krev příběhu dodávají na síle a upozorňují na skrytou temnotu lidské duše, o které si člověk sem tam přečte v novinách, ale je třeba s ní počítat. Ona tam někde venku totiž je.

Když to shrnu, tak ano, čekal jsem poněkud něco jiného, ale nemůžu v žádném případě říct, že je kniha špatná, problém bych spíše viděl ve vysokém očekávání. Rozhodně bych Dárek doporučil všem fanouškům psychologických thrillerů, kteří se nebojí číst o nejskrytějších a nezvrácenějších tajích lidské psychiky. V tomhle je totiž Fitzek nekorunovaným králem.

Název: Dárek
Originální název: Das Geschenk
Autor: Sebastian Fitzek
Překlad: Martina Nováková
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 360
ISBN/EAN: 978-80-7554-281-6


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Anag.