en-Divá Bára a jiné dívky na útěku - Božena Němcová

31/05/2019

Dívky na útěku ve vesnických povídkách Boženy Němcové

Nakladatelství Slovart si letos pro své čtenáře připravilo zbrusu novou podobu edice české a světové literatury, která odstartovala tituly Divá Bára a jiné dívky na útěku a Ženy milující. Tato dvojice knih byla vybrána v souvislosti s připomenutím 100. výročí ženského volebního práva v českých zemích. Dnešní recenze se zaměří pouze na první zmiňovaný titul.

Se jménem spisovatelky 19. století se dennodenně setkává mnoho dětí školou povinných a nejen ony. O Boženě Němcové (1820-1862) se nejvíce mluví v souvislosti s jejím stěžejním dílem - Babičkou, ta je součástí kánonu a mnoho čtenářů má s jejím čtením potíže - ať už jde o složitou jazykovou strukturu, nebo o nucenou povinnost jejího přečtení, což spoustu lidí odradí od další spisovatelčiny tvorby. Moje osobní zkušenost s Babičkou byla spíše negativní, k srdci mi však přirostl příběh o Viktorce.

Za velkou pozornost ale stojí i povídková tvorba. Není bez zajímavosti, že žádná z napsaných povídek nevyšla za spisovatelčina života knižně, všechny byly publikovány buď v novinách, kalendářích, almanaších, nebo v časopisech.

Výběr, který obstarala a doslovem doplnila literární historička Jaroslava Janáčková, zahrnuje zralou povídkovou tvorbu Boženy Němcové. V knize jsou tyto povídky: Divá Bára (1955), lyrická próza Čtyry doby (1856), Dobrý Člověk (1858), Chyže pod horami (1858) a Cesta z pouti (rozepsána 1859-1860, vyšla 1890). Ženy, které v nich vystupují - Bára, Madla, Katuška a Verunka -, spojuje touha po osvobození, boji proti společenským konvencím, seberealizaci a svobodné volby.

Rychle dovila Elška věnec a obě děvčata pospíchala k blízkému mostku, který vedl přes řeku na luka. - Uprostřed mostku se zastavily. "Hoďme zároveň," pravila Elška, držíc věneček nad vodou. - "Tedy!" zvolala Bára, odhodivši věneček nad vodou. (Divá Bára)

v Divé Báře není hlavní hrdinka obyvateli vesnice Vestce přijímána příliš kladně. Nezapadá totiž v mnoha ohledech a koluje o ní, že je dítětem podstrčeným polednicí. Charakteristická je pro ni prudká, silná a nebojácná povaha. Bářinou nejlepší přítelkyní je krásná Elška, jež se má provdat za správce, kterého však nechce. Bára se rozhodne, že to tak nenechá být. Čtyry doby je krátká básnická próza popisující touhy jedné dívky, její sny, uvěznění ve společenských konvencích a následné osvobození. Na svou dobu se jednalo o velmi otevřenou výpověď. V povídce Dobrý člověk figuruje postarší vozka Jiří Hájek, ten se do chomoutu příliš nežene, ale to se změní, když potká svéráznou Madlu, která utíká před mlynářem, kterého si nechce vzít. Příběh je zasazen do kulis českého kraje a Vídně. Chyže pod horami s podtitulem Obrázek ze Slovenska je o pražském Bohuši Sokolovi, jenž se ztratí v lese a kterému jedna slovenská rodina nabídne nocleh, zde potkává krásnou Katušku. Poslední povídka, Cesta z pouti, vypráví o dobrosrdečné a skromné Verunce Blaženovic navracející se z pražské pouti pěšky domů do Obic. Cesta je však dlouhá a bez domovního listu si musí dávat pozor na četníky, kteří by ji sebrali.

Ráno bylo krásné, všude zeleno, obloha, jak by vymetl, cesta jako mlat. Tu jel okolo ní vůz, tu kočár, jehož páni, se po ní ohlíželi, a zase potkávala rozličné lidi, kteří se na ni podívali, ale jménem božím jí nepozdravili, jak tomu z domu byla zvyklá. (Cesta z pouti)

Ilustraci obálky knihy má na starosti duo Tomski&Polanski. Pod pseudonymem se skrývá Ilona Polanská a Lukáš Tomek. Rozhodně se mrkněte na jejich další tvorbu, která je rozhodně zajímavá. V českém knižním světě např. nedávno bodovali s obálkou knihy Neobvyklý typ od Tom Hankse. Co se týče jazykové stránky, výbor se drží ověřené kritické čtenářské edice z roku 2002 (nakladatelství Lidové noviny, edice Česká knižnice), na níž se edičně podílely Lenka Kusáková a Marta Soukupová. V případě komentáře textových a jazykových úprav se na tuto edici odkazuje a v tomto vydání chybí.

V jednotlivých povídkách bylo nahlíženo na dobový stav jazyka a individuální rysy Boženy Němcové, čtení vás tak nepřipraví o ten pravý prožitek. Povídky jsou čtivé, plné dialogů, ale i detailního líčení běžných věcí. Na čtenáře dýchá atmosféra 19. století a skrze text se seznamuje nejen s vesnickým prostředím, o němž povídky podávají živé svědectví, ale také se společenskými požadavky a očekáváními.

Nová edice podle mě jistě přiláká mnoho čtenářů každého věku, protože její zacílení bude široké a každý si v ní vybere to své. Další tituly, jež vyjdou na podzim tohoto roku budou Výrostek od F. M. Dostojevského, Oblomov od I. A. Gončarova, Haškův Můj obchod se psy, a soubor Karla Čapka Hordubal, Povětroň a Obyčejný život. To je taková malá ochutnávka toho, na co se můžeme v nejbližších měsících těšit.

Název: Divá Bára a jiné dívky na útěku
Autor: Božena Němcová
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2019
Vydání: 2.
Počet stran: 248
ISBN/EAN: 978-80-7529-969-7

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart