en-Dobrodružství Sherlocka Holmese - sir Arthur Conan Doyle

06/06/2021

Geniální detektiv je v patách zločinu

Je až s podivem, že přestože miluji nejrůznější zpracování s nejznámějším detektivem všech dob, ke knižní verzi jsem si doposud cestu nenašla. Nemohla jsem to tak nechat být a okamžitě to napravila s novým vydáním povídkové knihy Dobrodružství Sherlocka Holmese.


"Nejpodivuhodnější dojmy a nejneobvyklejší kombinace přináší obvykle sám život, neboť je vždycky mnohem odvážnější než nejbujnější obrazotvornost."


Netřeba obsáhle představovat, kdo je fiktivní postava jménem Sherlock Holmese a jeho věrný přítel doktor Watson. Obě tyto postavy vzešly ve druhé polovině 19. století z pera britského spisovatele sira Arthura Conana Doyla. Tento muž zásadně ovlivnil žánr detektivky a nesmazatelně se zapsal do literární historie.

Povídková sbírka Dobrodružství Sherlocka Holmese vůbec poprvé vyšla v roce 1892. Za tu dobu jednotlivé případy neztratily nic na své přitažlivosti a neustále k sobě přitahují nové a nové čtenáře. Všech devět povídek je vyprávěno z pohledu doktora Watsona, věrného přítele, který Sherlocka následuje při jeho dobrodružstvích. Watson vykonává lékařskou profesi, stejně jako jeho stvořitel Doyle.


Nic mě víc netěšilo než sledovat Holmese při jeho pátrání a obdivovat ho, jak bystrými úsudky, rychlými jak náhlá vnuknutí, ale stavěnými vždy na logickém základě, řeší problémy, které mu byly svěřeny.


S povídkovými soubory se to obvykle má tak, že ne všechny příběhy mohou dosahovat stejně dobré kvality a originality. Ačkoli jsou vyprávěné detektivní příběhy zábavné a některé i napínavé, po pár povídkách se opakuje stejná příběhová kompozice - na začátku je před detektiva postaven nějaký případ, následuje popis událostí, které se odehrály, až do bodu, kdy je třeba slavného detektiva, aby přišel na kloub dané záhadě, následuje vyšetřování a na závěr Sherlock vysvětluje, co se vlastně přihodilo a jak k tomu došel.


"Opírat se o nepřímé důkazy je ovšem krajně riskantní," odpověděl Holmes zamyšleně. "Může se stát, že ukazují přímo k jedné věci, ale podíváte-li se na ně jen trochu z jiného zorného úhlu, zjistíte možná, že svědčí stejně přesvědčivě o něčem zcela jiném.


Z povídek mě nejvíce oslovil Spolek ryšavců, klub, který přijímá do svých řad pouze muže se zrzavými vlasy a jenž je za podivných okolností zničehonic rozpuštěn. Ohyzdný žebrák zas vypráví o zvláštním zmizení muže, jehož stopy vedou do opiového doupěte, a takový Strakatý pás se odehrává v sídle, kde jedna ze sester zemře několik dní před svou svatbou.

Ačkoli neznám dost dobře knižního Sherlocka, jsem obeznámena s mnoha souvislostmi, a tak když bylo zmíněno některé ze známých jmen, aniž by byla daná osoba blíže představena, měla jsem určitou představu, o koho jde. Ovšem pro ty, co se se Sherlockem setkávají prvně, by některé zmínky mohly být nicneříkající. Navíc povídky také přeskakují v čase, některé jsou z dob, kdy spolu Sherlock s Watsonem sdíleli byt na Baker Street 221B, jiné jsou už po Watsonově svatbě, kdy doktor žije se svou ženou. K povídkám se čtenář může vracet, a poté, co si přečte románová díla se Sherlockem, při dalším čtení povídek už bude vědět zas o něco víc.


Věřím na starou teorii, že vyloučíme-li vše, co nepřichází v úvahu, zůstane potom pravda, i když vypadá jakkoli nepravděpodobně.


V románech může čtenář s hrdiny strávit více času, povídky si svým krátkým rozsahem čtenářovo srdce získávají obtížně, musí umět oslovit a zaujmou a přinést nějakou pointu. Žánr povídky mě bavil vždy, takže je asi více než zřejmé, že jsem si čtení této knihy náležitě užila, navíc s postavami, které patří mezi mé oblíbence už několik let (i když to doposud bylo jen na televizních obrazovkách). Titul vyšel s původním překladem Zory Wolfové z roku 1982. Myslím si, že Sherlock Holmes je klasika, ke které by se měl během života dostat každý, kdo to s literaturou v daném žánru myslí vážně.


Když se probírám svými zápisky o sedmdesáti nejrůznějších případech, na nichž jsem v posledních osmi letech studoval metody svého přítele Sherlocka Holmese, nalézám mezi nimi mnohé, jež jsou tragické, některé směšné a jiné zas pouze podivné, ale žádný z nich není obyčejný, neboť Sherlock Holmes pracoval spíše pro lásku k svému umění než pro nabytí majetku, a naprosto proto odmítal ujmout se pátrání, které by nemělo příslib čehosi zvláštního, ne-li dokonce fantastického.Název: Dobrodružství Sherlocka Holmese
Originální název: The Adventures of Sherlock Holmes
Autor: sir Arthur Conan Doyle
Překlad: Zora Wolfová
Nakladatelství: 1400
Rok vydání: 2021
Počet stran: 272

ISBN/EAN: 978-80-7585-162-8 


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.