en-Doktorka Viktorie - Markéta Harasimová

29/04/2020

Kdo zabíjí doktory? 

Vyhlídl si svoji oběť, nebylo to zase tak těžké, má ji v hrsti, ale... není to doktorka Viktorie, nýbrž její kolegyně. Naneštěstí pro ni nemůže zůstat naživu, viděla jeho tvář. A tak vyhasíná jeden život.

V posledním dubnovém týdnu vyšla v pořadí již dvacátá kniha české autorky Markéty Harasimové. Tentokrát se dějištěm příběhu stává oddělení plastické chirurgie, kde pracuje krásná a ambiciózní doktorka Viktorie, která je špičkou ve svém oboru. V nemocnici svatého Jakuba ale začnou umírat její kolegové a vypadá to, že vrah jde i po ní. Dokáže policie odhalit nebezpečí dříve, než bude příliš pozdě?

Celým jejím tělem projela prudká bolest - pravděpodobně má polámanou polovinu kostí v těle. Ale... stále žije! Ještě má šanci...
Snad zázrakem dokázala zvednout hlavu a zacílila pohled... přímo do chřtánu smrti. Auto se na ni řítilo v plné rychlosti a ona byla zcela bezbranná. Ďábel její modlitbu vyslyšel, jen si ji vyložil po svém.
Temná noc spolkla tichý, zoufalý sten, který ukončilo zaskřípění brzd.

Viktorie Weisová je úspěšná lékařka, oddala se své práci naplno, avšak na úkor rodiny. O syna se stará její exmanžel a ona ho vídá jen, když má volný víkend. Viktorii to tak ale vyhovuje, nikdy nebyla ukázkovou matkou a co se týče emocí, ty nenechává proplouvat příliš na povrch. Ani když začnou na jejím pracovišti umírat doktoři, nechce si přiznat, že by hrozilo i jí nějaké nebezpečí. Čelí stížnostem nespokojených klientů, na obzoru se objevuje i románek se sexy taxikářem, s nímž se seznámila úplnou náhodou. Nebezpečí jí ale šlape na paty, policie však nemůže odhalit žádnou spojitost mezi oběťmi, vrah jim uniká. A Viktorie začíná mít obavy.

Na Doktorku Viktorii jsem se moc těšila a moje očekávání byla naplněna. Musím přiznat, že se mi autorčiny knihy líbí čím dál tím více, je to i tím, že se spisovatelka stále zlepšuje a na papír přenáší nejen svoje několikaleté zkušenosti, ale také své srdce. Díky tomu její romány oslovují cílové čtenáře, jimiž jsou převážně ženy, a předkládají jim příběh, kde postavami mohou být lidé ve vašem okolí. Charaktery postav nejsou nijak vyumělkované, naopak autorka jim přisuzuje běžné vlastnosti, nikdo není dokonalý, a tak ani její hrdinka není vzorem všech ctností.

Detektivní zápletka dodává příběhu nádech tajemna a napětí, pasáže z pohledu samotného vraha jsou mrazivé a děsivé, to autorka skutečně umí. Erotických scén je zde poskrovnu, první postelová scéna je až v polovině knihy, tudíž se nejedná o erotický román, jak bývají autorčiny knihy většinou označovány, ale o detektivku s prvky thrilleru, jež má potenciál oslovit mnohem širší okruh čtenářů.

Kniha je vyprávěna z pohledu třetí osoby, obsahuje mnoho dialogů, které jsou svižné, mnohdy zábavné a přirozené. Nabízí vhled do lékařského prostředí na práci plastických chirurgů, která vyžaduje obrovské nasazení. Autorka své postavy příliš nešetří, oběti vrahova řádění umírají krutě a bez smilování. V pár kapitolách dostává prostot i policie, která tentokrát dost tápe. Na konci se mi líbilo určité poselství, především pak prozření, ke kterému bohužel mnoho lidí nedojde ani za celý svůj život.

Knihu bych doporučila nejen ženám, ale i mužům, které na příběhu může lákat akce a napětí, navíc se nemusí obávat přílišné erotiky.

Obětovali byste rodinu kvůli kariéře? Navštívili byste plastického chirurga, pokud byste si mysleli, že by vám to dosavadní život zlepšilo?


Název: Doktorka Viktorie
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2020
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-907508-7-6

 

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.