en-Dopis - Kathryn Hughes

22/12/2018

Jeden neodeslaný dopis... 

Tina byla zamilovaná do Ricka, a tak se vzali, vypadali jako dokonalý pár, ale vše se zvrtlo již během svatební noci, kdy ji Rick zfackoval. Jeho paranoidní představy, kdy si myslel, že ho Tina podvádí, postupem času přerůstaly únosnou mez, přesto však od něj nedokázala odejít, naivně věřila tomu, že se věci spraví, ale tak to bohužel nebývá. Rickovy záchvaty vzteku se stupňovaly a přidal se k tomu i alkoholismus...

Aby Tina trávila doma co nejméně času, tak kromě práce stenotypistky v pojišťovně pracuje i o sobotách jako dobrovolnice v charitativním obchodě. Dělá až do úmoru, aby si našetřila na útěk od manipulativního manžela, který všechny jejich peníze pravidelně prohrává v dostihových sázkách a utápí v alkoholu. Tina je ze své současné situace velmi zoufalá. Jednoho dne však objeví ve starém kabátě, který někdo nechal před dveřmi jejího obchodu, starou zažloutlou obálku... a v ní nedořešený příběh. Chcete vědět, jak vše dopadne, tak to budete muset otevřít Dopis.

Kniha popisuje dvě dějové linie, každou z jiného časového období. Vyprávění Tiny a Ricka je z roku 1973 a osudy Billyho a Chrissie začínají v roce 1939. Onen dopis, který proplete osudy ústředních dvojic byl napsán 4. září 1939 a jeho autorem byl právě Billy. Psaní však nebylo nikdy odesláno. O mnoho let později se tento dopis objeví na prahu Tinina obchodu a obě linie se tak propojí. Život Tiny nabere nečekané obrátky a duchové minulosti jsou opět probuzeni.

Dopis je autorčinou prvotinou, v níž předvedla, že má skvělý vypravěčský talent. Čtivost je rozhodně zaručena. Děj je plynulý, konce jednotlivých kapitol jsou gradované a jednotlivé popisy jsou dostatečně výstižné. Objevují se zde motivy domácího násilí, nešťastné lásky, osudové lásky, odloučení, hledání pravdy a další.

Kniha mi evokovala příběhy od Nicholase Sparkse. Bylo to zejména díky jejímu členění, dále střídání dějů a času. V knize hrála značnou roli i osudovost a nelehké životní cesty, což jsou motivy, které se u Sparkse také často nalézají. Dokonce tu figuroval i zvířecí kamarád! Okamžitě se mi vybavila Sparksova Nejdelší jízda, kde se odehrávají také dva příběhy, oddělené propastí času, a kde figurují dopisy.

Oblíbila jsem si Tinu, Chrissie, Billyho a i další postavy, které měly menší role. Koho jsem nesnášela, byl Rick, toho jediného si nešlo oblíbit, což je celkem logické vzhledem k jeho úloze v příběhu. Chemie sice mezi postavami fungovala velice dobře, ale kdyby byla komunikace o něco lepší, nedošlo by k věcem, ke kterým došlo a vše mohlo skončit úplně jinak. Naneštěstí je komunikační propast mezi lidmi velmi častá, a přitom by vždy stačilo tak málo... Co však znamená tragédii pro jednoho, může mít za následek obrovské štěstí pro toho druhého.

Jestli bych knize něco vytkla? Mám ráda romantické příběhy, jež jsou okořeněny zajímavou zápletkou a v nichž je i trochu té bolesti a hozených klacků pod nohy. Také velmi oceňuji, když se jedná o romantický příběh, který by mohl být snadno uvěřitelný a u něhož byste si řekli, že by se to klidně tak mohlo stát i v reálu. Dopis toto vše splňuje, jen ten závěr je spíše pohádkový, ve smyslu happyendový. Život ve skutečnosti málokdy končí tak jako v knize.

Poslední dobou se v knihách rozmohl nešvar gramatických a pravopisných chyb. Většinou se je snažím ignorovat, protože přeci jen nejsou pro příběh důležité. Mohou pokazit požitek ze čtení, ale na samotném ději nic nemění. Zde jsem na pár chyb také narazila, avšak pokud to není v neúnosné míře, nemá to na moje hodnocení knih vliv.

Dopis bych doporučila jak ženám, tak i mužům všech věkových kategorií. Jedná se o krásný příběh, který chytne za srdce a který ve vás zanechá stopu.

Název: Dopis
Originální název: The Letter
Autor: Kathryn Hughes
Překlad: Monika Kittová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 352
ISBN/EAN: 978-80-247-5747-6

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis/Grada.