en-Dvůr trnů a růží - Sarah J. Maas

02/08/2016

Od nenávisti je jen malý krůček k lásce

Vítejte v novém světě. Vítejte v zemi, která je rozdělena na upadající říši smrtelníků a vzkvétající království Prythian. Království náležející magickým bytostem a jejich vládcům z řad vznešených víl. Po krutých válkách nastal mezi těmito dvěma národy křehký mír. Může však přetrvat po bolesti, jež vznikla na obou stranách? A má v tomto světě místo láska?

Nová kniha americké autorky Sarah J. Maas nás vtáhne do děje ve chvíli, kdy v lidském světě vládne krutá zima. Rodina hlavní hrdinky Feyre si nežije zrovna dobře. Její otec, dříve uznávaný obchodník, přivedl po smrti své ženy rodinu na mizinu. Aby měli vůbec naději na přežití, musela se jeho nejmladší dcera Feyre naučit lovit. Nutno říci, že jí to jde velice dobře. To ještě však netušila, co sobě a své rodině způsobí, když v lese uloví obrovského vlka.

Nedlouho poté, co vlčí kůži prodala na trhu, navštíví jejich dům děsivý tvor. Vlk totiž nebyl obyčejným vlkem, ale magickou bytostí z říše za zdí. Feyre dostává na výběr. Za zabití jedné z víl ji buď stihne smrt, nebo dobrovolně opustí lidský svět bez možnosti návratu. Děj nás tedy posouvá z lidského světa do nesmrtelné říše víl. A tak se Feyre ocitá na Jarním dvoře. Jak se ukáže, tak zvíře je Tamlin - vládce tohoto dvora. Říše Prythian se dělí na sedm dvorů, z nichž každý je smrtelně nebezpečný a v každém vládne jeden panovník z rodu vznešených víl. Dokáže Feyre přežít v kouzelném světě, když k vílám pociťuje neutuchající nenávist? Jak to ale bývá, od nenávisti je jen malý krůček k lásce.

Jak se ukáže, tak ani v magickém světě nevládne harmonie - zemi sužuje nákaza. Nebezpeční tvorové se potulují po hranicích dvorů a nic není tak, jak se zdá. Feyre se seznamuje s okolním světem a zjišťuje, že ne všechny magické bytosti musejí být nutně zlé. I když, co si budeme nalhávat, většina z nich touží po lidském mase a po neomezené vládě. Stejně tak zmíněná nákaza může ve skutečnosti znamenat něco jiného a snad pouze obyčejný smrtelník, jakým je Feyre, dokáže kouzelnou říši zachránit.Dle mého soudu kniha není psána vůbec hloupě, jazyk je květnatý a autorka využívá zajímavé slovní obraty. Popisy postav a děje nejsou prosté, ale spisovatelka si naopak pohrává s detaily. Právě popis dodává ději na atraktivitě.


Měla bych ke knize jednu výtku, a sice to, že hlavní mužská postava na mě nezapůsobila tak, jak by měla, ale naopak charaktery jeho soků se zdály být mnohem přitažlivější. Zeď, která dělí tyto světy, mi asociuje zeď z knihy Hvězdný prach amerického spisovatele Neila Gaimana. To je však asi jediné, co by se s naší knihou dalo spojit. Dvůr trnů a růží je totiž spíše více podobná starobylému příběhu o Krásce a zvířeti. Knihu bych doporučila jak dívkám, tak i klukům. Obě strany si přijdou na své.


Název: Dvůr trnů a růží
Originální název: A Court of Thorns and Roses
Autor: Sarah J. Maas
Překlad: Ivana Svobodová
Nakladatelství: CooBoo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 440
ISBN/EAN: 978-80-754-4148-5