en-Fantom z Blackwoodu – Darcy Coates

30/01/2022

Muž se sekerou přichází...

Když se něco prodává za mnohem menší cenu, než by mělo, je třeba se mít na pozoru. Nic přece není jen tak. A pokud se ke všemu jedná o dům, který se už několik let neprodal, tak v tom případě svítí kontrolka křiklavě červenou barvou. S tím domem určitě není něco v pořádku...

Mara s Neilem hledají dům k ke koupi, Mara není nijak náročná, avšak má omezené finanční možnosti, je ale tvrdohlavá a nepřeje si, aby za ní Neil cokoli utrácel. Nakonec se naskytne příležitost, která se neodmítá, nebo ano? Dům v Blackwoodu je už několik let opuštěný a makléři si s ním nevědí rady, říká se, že tam straší, navíc v němdokonce několik let bydlel sériový vrah, jenž zde nakonec i zemřel. Mara však není útlocitná a na duchy nevěří, vyrůstala totiž ve spiritualisticky založené rodině, a tak ví, že veškeré "duchovno" je podvod. Slovo dá slovo, peníz dá peníz a Mara se stěhuje do nového domova.

Hned první noc se chodbami ozývají podivné zvuky, Mara si však vše logicky odůvodňuje - zvuky dětského pláče má na svědomí vítr, stejně tak pohyby houpacího křesla způsobuje průvan a znějící kroky jsou jen tlející dřevo. Čím déle v domě ale pobývá, tím více zjišťuje, že racionalita nemá v tomto případě žádnou šanci, s domem je něco hodně špatně, sídlí v něm hrozivé zlo, které má na svědomí mnoho životů.

Uvěří Mara v nadpřirozeno? A nebude jí to nakonec stát život? Jaké krvavé tajemství dům skrývá?


Noční můra byla horečnatá a nesourodá. Viděla sekeru, jejíž ostří pokrývala ztmavlá, dávno zaschlá krev, jak opisuje ve vzduchu oblouk. Na pozadí slyšela smějící se a křičící dětské hlasy. Jejich zvuky byly přerušovány hvizdem a tupým nárazem sekery, která rozsekávala své oběti.


Čtenářům se dostává do rukou již šestý díl z volné série o Strašidelných domech. Tentokrát se Darcy Coates skutečně překonala a Fantoma z Blackwoodu bych se nebála označit za zatím její nejlepší knihu. Tento díl je navíc něčím speciální, je prvním, který zahrnuje ilustrace, které jsou skutečně působivé. Výborně knihu doplňují a navozují přesně ty správné pocity strachu.

Je úplně jedno, v jakém pořadí knihy ze série čtete, Fantoma z Blackwoodu si tak můžete užít i bez znalostí předešlých titulů, nijak na sebe totiž nenavazují, příběh každé knihy je uzavřený.

Tentokrát se hlavní postavou stala žena, která byla vychovávána ve spiritualistické rodině, absolvovala mnoho seancí a viděla "za oponu" toho všeho, takže při zmínce o strašidelném domě nehne ani brvou. Je to silná, emancipovaná a velice tvrdohlavá postava. Místy mi její chování trochu vadilo, její neustálé popírání zřetelných faktů. Neil byl v tomto případě vzorovým přítele, který by pro Maru udělal první poslední, kdyby ho ovšem nechala. Celkově obě postavy spolu dobře fungovaly.

Darcy Coates vládne svému řemeslu naprosto bravurně, její styl psaní je rozpoznatelný, píše napínavě, skvěle zvládá postupnou gradaci děje a s nadpřirozenými prvky pracuje s obrovskou sebejistotou. Má vše promyšlené a její příběhy čtenáře nikdy neomrzí.

Máte rádi strašidelné příběhy? Lákají vás domy obestřené tajemstvím, kde na nábytek usedá prach a na půdě jsou v noci slyšet kroky? Pak je Fantom z Blackwoodu přesně to pravé.


Název: Fantom z Blackwoodu
Série: Strašidelné domy 6.
Originální název: The Haunting of Blackwood House
Autor: Darcy Coates
Překlad: Jana Hrdličková
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 294
ISBN/EAN: 978-80-277-0082-0


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.