en-Francouzská jízda -     Ivana Peroutková

04/09/2017

Cesta na Západ za poznáním sama sebe

V srpnu jsem oslavila osmnácté narozeniny.
Nepamatuju si, jestli předtím, nebo potom, ale někdy v létě roku 1978 mi přišlo poštou oznámení, že mě přijali na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor divadelní a filmová věda.

Vyprávění začíná přijetím Ivany na FF UK. Její sen se vyplnil a ona se dostala na vytoužený obor. Ivana je dospívající dívkou v době socialismu, která se moc nezajímá o dění ve společnosti. Nebojuje za svobodu, jako někteří její spolužáci, a vše sleduje spíše z povzdálí. Když se Ivaně naskytne možnost vyjet do Francie, okamžitě toho využije. Její cesta na Západ za poznáním sama sebe začíná.

Prostředí, do nějž je příběh zasazen, jsou sedmdesátá léta dvacátého století. Československo se nachází v období komunismu, období nesvobody. Kontrastem je pak svobodný duch Francie. Tuto tematiku velmi oceňuji. V žánru YA totiž není častá a díky autorčině zpovědi máme šanci se střípkovitě dozvědět něco z této doby. Zmínila jsem, že se jedná o autorčinu zpověď. Tento příběh je autobiografickým dílem Ivany Peroutkové.

Z Ivaniny perspektivy sledujeme její počínání a nahlížíme do jejích myšlenkových pochodů. Ivana cestuje po Francii a navštěvuje různá místa. V cizí zemi si musí mladá dívka umět sama poradit. Ivana nalézá pomoc především u opačného pohlaví, a tak se její cesta jeví jako přechod z náruče jednoho muže do náruče muže jiného. To, s jakou lehkovážností, se Ivana chovala, mi místy dost vadilo. Vyspat se s cizincem jen pro kus oblečení? Opravdu?! A kde je důstojnost?

Co je na celé knize nejpozoruhodnější, je rozhodně jazyk. Jazyk knihy je totiž poetický, spisovný, plný asociací. Tento styl psaní mě mile překvapil, jelikož bych ho v Young Adult literatuře nečekala. Ozvláštňuje a přidává knize něco mimořádného. Větné konstrukce jsou krátké, v převážné většině jen pár slov na jednom řádku. Jednotlivé věty poskládané takto za sebou se můžou jevit jako básnické verše, takže tu máme i určitou promluvu skrze grafickou podobu textu. Knihu navíc doprovázejí i ilustrace, které má na svědomí Alena Brunhilda Oswaldová.

Francouzská jízda je zajímavá jednak svým jazykem, jednak obdobím a prostředím. Nakladatelství CooBoo vydalo zpověď, která je zajímavým čtením. 

Název: Francouzská jízda
Autor: Ivana Peroutková
Nakladatelství: CooBoo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 192
ISBN/EAN: 978-80-7544-310-6