en-Frankenstein a já - Andreas Schlüter

11/05/2020

Hrůza pokračuje

Ríša a Olda jsou kamarádi na život a na smrt, již několikrát se dokázali poprat s hrůzami, z nichž se ježí vlasy na hlavě. Zatím se vypořádali s mumií, vlkodlakem a Drákulou, to ale ještě netuší, co je čeká nyní. Kluci si vzali do hlavy, že stvoří umělého člověka, pokud tedy termín umělý člověk odpovídá několika sešroubovaným plechovkám. Jak tohle dopadne?

Ani jeden z nich netuší, že podobný nápad dostal dávno před nimi městský lékárník, jistý Frank Stein. Chová se vskutku zvláštně a v jeho sklepě se děje něco nekalého. To by nebyli kluci, kdyby se tomu nesnažili přijít na kloub. Kdo se bojí, nesmí do sklepa!

Natrefili jsme tedy na opravdického Frankensteina. A prý že je to jenom horor! Frankenstein žije. A v naší vesnici!

Kniha Frankenstein a já je zatím poslední díl ze série Hrůza zaručena!, a vlastně jediný, jenž se mi dostal do rukou. Horové příběhy mám rád, a tak jsem se chtěl přesvědčit, jaké knihy z daného žánru se v dnešní době píšou pro děti. První polovina knihy byla moc dobrá, ale od druhé části jsem si říkal, jestli stále čtu stejnou knihu, jakmile na scénu vstupuje Netvor, začal být příběh trošku zmatený, a i vtipu výrazně ubylo.

Věřím však, že pro mládež by akce a rychlost v závěru knihy mohla být něco, co je donutí dočíst celý příběh do konce. Co se mi opravdu líbilo, byly pěkné ilustrace, jež dodávají knize na zajímavosti. Kniha je poměrně útlá a písmo dostatečně velké, takže jde vlastně jen o krátké čtení před spaním, a jako takové splňuje vše, co má - pobavit a trošku postrašit.

Autor Andreas Schlüter pracuje jako spisovatel a scénárista na plný úvazek a za svou práci již získal několik ocenění. Dříve se živil jako novinář.

Příběh je volně inspirován klasikou od Mary Shelley. Moc mě bavila myšlenka, jaké by to bylo, kdyby se klasické horory přenesly do skutečného současného světa. Jak by řekl Ríša: "Ty voďo!"

Název: Frankenstein a já
Originální název: Frankenstein und ich
Edice: Hrůza zaručena!
Autor: Andreas Schlüter
Překlad: Romana Jarolínová
Ilustrace: Bernhard Speh
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 120
ISBN/EAN: 978-80-204-5472-0


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Mladá fronta.