en-Harry Potter: Rekvizity a artefakty - Jody Revenson

21/09/2017

Svět ležící v detailech 

Knížky ze světa Harryho Pottera máme všichni rádi. Je to především díky velmi čtivému stylu autorky, dále díky sympatickým postavám, kterým vdechla život, a v neposlední řadě díky propracovanosti světa. Světa, který nás okouzlil a o němž se neustále chceme dozvídat nové a nové informace. Světa, který krom postav utvářejí i různé předměty, a právě těmto předmětům je kniha věnována.

Pořádný příval zajímavých informací nám přináší nový titul. Jedná se již o čtvrté dílo z řady doprovodných publikací ke kouzelnému světu Harryho Pottera, které vydalo nakladatelství Slovart. Předtím u nás vyšly tyto tituly: HP - Panoptikum postav, HP - Magická místa z filmů a Bestiář HP. Text ke všem knihám opatřila Jody Revenson. Kniha je rozhodně povinností pro všechny potterofily.

Pro orientaci ve dvou stěžejních pojmech nám poslouží tato citace, která je vysvětluje:

Artefakt je podle slovníku "předmět vytvořený člověkem pro praktické účely, zejména pak předmět z určitého období nebo vztahující se k nějakému trendu či osobě, mající obvykle kulturní či historický význam" Artefaktům, které si zahrály ve filmech z kouzelného světa Harryho Pottera filmaři říkají rekvizity.

Jako v každé z předchozích knih, tak i v této nalezneme nějaké to překvapení. Tentokrát objevíme na zadních deskách rodokmen rodiny Blacků. Stačí jen zarámovat a najít mu čestné místo na zdi. Tento bonusový materiál mě vždycky potěší a myslím si, že nejsem jediná.

Toto nádherné dílo obsahuje celkem devět kapitol. Každá kapitola se věnuje jednomu tématu, pod které spadají různé rekvizity. Takže např. v kapitole Kámen mudrců se dozvíme zajímavosti o okřídlených klíčích či o šachových figurkách a v kapitole Viteály a relikvie zase (jak už je zřejmé dle názvu) o všech Voldemortových viteálech a o třech relikviích smrti. Jako velkému jedlíkovi se mi nejvíce zamlouvala kapitola věnovaná jídlu a nápojům. Nikdy totiž nezapomenu na to, když jsem poprvé viděla scénu, jak studenti vstupují do Velké síně a poté, co Brumbál zatleskal, se na stolech objevila spousta pokrmů. Dodnes ten trik doma pořád zkouším, ale stůl zůstává prázdný, takže mi nezbývá nic jiného než kouzlo trénovat. Jednou se to určitě povede!

Zjišťujeme, že ne za vším stojí moderní počítačové efekty, ale dřina a pot rekvizitářů, specialistů na zvláštní efekty, designérů, modelářů a dalších šikovných lidí. Tuhle práci opravdu obdivuji a o to víc, když vidím, jaké to nese výsledky.

Kniha je proložena citacemi ze všech dílu knih o HP. Citáty podtrhují kouzlo světa J. K. Rowling a při čtení mi tak naskakovaly různé scény a situace s citacemi pojícími se. Některé mě pobavily, když jsem si je zařadila do kontextu, kdy byly vyřčeny.

Je to přeci jasné. Musíme hrát a zvítězit. Takže, Harry, ty běž na pole pro střelce. Hermiono, ty budeš věž na straně dámy. A já budu jezdec. - Ron Weasley, Harry Potter a Kámen mudrců

Jak jsem již zmínila, provedení titulu Rekvizity a artefakty je minimálně stejně krásné jako předcházející knihy ze série. Nejen díky dokonalým doprovodným fotografiím se před čtenáři otevírá brána do světa, který je plný detailů, a my tak zjišťujeme, že i ty nejmenší detaily hrají důležitou roli pro spoluvytváření kouzelného světa, který je pak díky nim realističtější a pro nás ještě více magičtější. Knihu mimo jiné ocení i designéři a umělci, kteří zde mohou nalézt bohatou inspiraci. Knihou jsem několikrát vzala do ruky jen tak a kochala jsem se všemi těmi návrhy, plakáty a fotografiemi. Moc se mi líbí vazba i formát knihy. V naší knihovničce tak zaujme čestné místo.

Název: Harry Potter: Rekvizity a artefakty
Originální název: Harry Potter: The Artifact Vault
Autor: Jody Revenson
Překlad: Michael Talián
Nakladatelství: Slovart
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 208
ISBN/EAN: 978-80-7529-344-2  

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart.