en-Hříšníci – John Ringo, Larry Correia

09/01/2018

Na temné voodoo je potřeba hoodoo!

Není radno zaplétat se s elfy! I když žijí v přívěsu a evidentně to jsou vidláci první kategorie, dokáží člověku znepříjemnit život a dokáží ho vzhledem ke své dlouhověkosti znepříjemňovat hodně, hodně dlouho! Obzvláště když se vyspíte s elfí dívkou, která v přepočtu na elfí roky není ještě tak úplně plnoletá. A tak si Chad Gardenier musí zabalit svých pět švestek a jít o dům dál. Naštěstí či naneštěstí je lovců všude nedostatek a největší nedostatek je v New Orleans, právě tam velitelství Chada pošle, aby posílil tamní Hoodoo komando.

Kdybyste v osmdesátých letech hledali místo s největší hustotou monster a jejich různých posluhovačů na milimetr čtvereční, pak je "The Big Easy" tím pravým místem. New Orleans bylo vždy tak nějak spjato s černou magií, voodoo, zombie a podobnou srandou. Když se ale každý úplněk začne objevovat víc a víc nových vlkodlaků, když upírů je jak hub po dešti a vy nevíte, jestli den strávíte likvidací obřích krokodýlů (rozumějte obřích jako vážně obřích - no prostě velkých jako barák), nebo se vydáte na hon žab velikosti VW brouka plivajících kyselinu, pak je jasné, že je něco špatně.

Chad se tak skutečně nemusí bát, že by měl práce nedostatek. Peníze z odměn za zabití se jen hrnou, a tak jediná starost, která mu zbývá, je, aby si jich stihl vůbec užít. Životnost lovce v NO totiž není příliš dlouhá, možná i ryba na souši v záři slunečních paprsků, obklopená bandou hladových koček, zvládne přežít déle...

Monstra přibývají, lovci ubývají, naštěstí nábojů je stále dostatek. Dokáží se tentokrát lovci monster vypořádat s neúměrným počtem bytostí, které nemají v našem světě co dělat? A najde si Chad během zběsilé jízdy chvilku i na uspokojení svých tělesných tužeb, nebo jsou tohle poslední paměti lovce monster?

Druhý díl ze série Paměti lovce monster z pera Johna Ringa je ještě akčnější jízda než díl první. To je ale tak asi všechno. Rozhodně se nejedná o knihu špatnou, to ne, jen jí prostě něco schází, nějaký ten smysl. Od začátku do konce jede kniha jen masakr. Nemyslete si, že mi to vadí, já rád masakr, jen nevím, jestli je to dostačující na knihu s takovým rozsahem.

Když to shrnu postupně, tak postavy jsou vykreslené tak akorát, nejdou nijak do hloubky, to však knize neškodí, naopak. Většina protagonistů jsou drsní chlapi a když už se tam vyskytne žena, je ještě drsnější. Nesuďme je jako zelené mozky posedlé zabíjením, sám Chad jako hlavní hrdina je charakter obdařený nadprůměrnou inteligencí. Vykreslení New Orleans jako díry pod vládou gangů, plné zločinu a děsivých monster je super, rozhodně to není místo, kde byste chtěli žít a vychovávat plody lásky. Samotná monstra, jež v knize najdete, jsou všemožné druhy, dá se říci, že tu je vše, na co si vzpomenete - zombie, upíři, vlkodlaci, démoni, trpaslíci, voodoo kněží a mnoho dalšího. Když se to tak vezme, tak se těžko na knize hledá něco špatného. Tak co že jí to vlastně schází? Progres. Od začátku do konce jde jen o jedno a to samé pořád dokola. Objeví se monstra, lovci je zlikvidují, objeví se další, zase je zlikvidují, sem tam někdo umře, ale jinak nic nového, prakticky žádní hlavní záporáci, děj vlastně k ničemu nesměřuje. Je to skoro jako koukat na zprávy, akorát místo klasických zločinců jsou tam nestvůry.

Kniha je zábavná a není snadné ji díky neutuchající akci odložit, pořád se tam něco děje, a tak je pro čtenáře těžké přerušit nit. John Ringo převzal štafetu s Lovci monster po Larrym Correiovy a nutno podotknout, že úspěšně. Než se mi dostal do ruky předchozí díl, obcházel mne strach, ale byl zahnán a druhý díl jsem přivítal s otevřenou náručí. Ještě kdyby byl v knize nějaký ultrahustokrutopřísný boss, k jehož poražení by kniha směřovala, byl bych nadmíru spokojený!

Název: Hříšníci
Série: Paměti lovce monster (2.)
Originální název: Sinners
Autor: John Ringo, Larry Correia 
Překlad: Jakub Mařík
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN/EAN: 970-80-7398-389-5

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Fantom Print.