en-Jákobovy barvy - Lindsay Hawdon

10/05/2017

Lze nalézt naději ve světě bez naděje? 

Dnes se již najde jen pár takových, kteří mohou dobu, ve které se odehrává kniha Jákobovy barvy, komentovat z osobní zkušenosti. Čas nelze zastavit. Přesto máme všichni v kolektivním podvědomí uloženo, že to byla doba zlá! Doba zlá i pro běžného člověka... Jak tedy muselo být cikánskému dítku, které zůstalo samo v Rakousku, jemuž vládlo nacistické Německo? Něco málo se Vám pokusím nastínit, chcete-li však nahlédnout do zákulisí pekla, nezbyde Vám nic jiného, než si knihu přečíst!

Osmiletý Jákob, dítě s barvou pleti, jaké doba ani za mák nepřála. Jákob je napůl cikán, ze čtvrtiny Rom a ze zbývající čtvrtiny Jeniš. Jeho osud byl naplánován druhými. Jeho osud měl být smrt! Stejně jako tisíce a tisíce jemu podobných, mu byly předurčeny nacistické plynové komory. Náš malý hrdina se jim však zatím vyhýbá. Jákob je na útěku, sám bloudí lesy, bez jídla, bez pořádného oblečení... bez pohlazení... bez vlídného slova... osmiletý chlapec!

Nikomu se nedá věřit, většina lidí by udala svou rodinu za krajíc chleba. Svět je to pro tak malého chlapce naprosto nesmyslný, nepochopitelný. Vždyť by měl být někde na hřišti a hrát si s autíčky, a ne aby se strachoval o svůj holý život. Jákob se přesouvá hlavně v noci, aby zůstal, pokud možno, neviditelný. Přes den odpočívá a snaží se ve spánku nabrat síly, to však jde s jeho hrůznými vzpomínkami dost těžko.

Příběh se odehrává v několika časových rovinách. Nezaměřuje se pouze na malého Jákoba, ale seznamuje nás i s jeho rodiči, zavádí nás do doby, kdy se seznámili. Život Jákobovy matky, Lor, nebyl žádný med, přestože pocházela z bohaté rodiny továrníka v Anglii, nakonec skončila v sanatoriu v Rakousku, kde se seznámila s nezvladatelným Javim, Jákobovým otcem, potomkem Jenišů - kočovných švýcarských cikánů. Děj prolíná konec první světové války, dobu meziválečnou a válku druhou.

Prozrazovat, proč zůstal náš malý hrdina sám, by bylo již příliš, stejně tak dále rozvíjet děj knihy, byla by škoda se o něm vše dozvědět z těchto pár řádků. Navíc si musíte projít celou knihou, abyste pochopili. Musíte se pročíst ke konci knihy, který odhalí hrůzné pravdy! Musíte se dostat na konec, abyste mohli docenit cenu života! Historické pozadí s holými fakty na konci knihy Vám nedají spát...

Domnívám se však, že kniha přeci jen není pro každého, v rozhovoru s autorkou pro jeden internetový server, bylo řečeno toto:

Dva překladatelé odmítli román překládat se slovy, že je pro ně příliš emocionálně náročný!

Přesto bych většině lidí doporučil si knihu přečíst. Můj skromný názor na knihu? Silná kniha. Silný příběh. Nejde knihu odložit v polovině. I když se můžete domnívat, že víte, jak to skončí, prostě Vás to nenechá a kniha si vynutí dočtení, co kdyby to přeci jen skončilo nějak jinak. Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih s touto tematikou. Věřte, že pocitů z knihy, ať jsou jakékoli - každý jsme jiný - se hodně dlouho nezbavíte!

O hrůzách, které se za války děly židovskému národu, bylo napsáno a natočeno mnoho děl. Což kvituji, je to něco, co by se neustále mělo připomínat, lidé mají totiž, bohužel, krátkou paměť. Avšak cikánská genocida dlouho uznána nebyla. Po téměř čtyřiceti letech, přesněji v roce 1982, německý prezident ve svém projevu vyslovil omluvu za rasistické pronásledování Romů nacisty. Podle posledních čísel padlo nacistickému řádění za oběť něco mezi půl a jedním a půl milionu Romů.

Porajmos je slovo označující romský holokaust. Znamená doslova "zničení". (s. 368)

Autorka, Lindsay Hawdon, napsala silnou knihu. Knihu, která ač hraje na strunu lidskosti, tak ukazuje, čeho všeho je lidstvo schopno a ukazuje, že největším monstrem je právě člověk. Spisovatelka píše sloupky do známých novin, procestovala téměř celý svět a je držitelkou mnoha ocenění, nutno podotknout, že oprávněně.


Název: Jákobovy barvy
Originální název: Jakob´s Colours
Autor: Lindsay Hawdon
Překlad: Petra Krámková
Nakladatelství: Domino
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-7498-173-9

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino.