en-Je tohle láska? - Holly Bourne

03/10/2018

Je opravdu vše odsouzeno k nezdaru?

Po Eviině příběhu, jak strastiplný dokáže být život s OCD, se přesouváme ke druhé ze tří kamarádek, k Amber. Ani ta nemá život zrovna ukázkový. Začínají prázdniny a ona jede na šest týdnů do Kalifornie za matkou, kterou dva roky neviděla a která opustila rodinu, aby mohla utéct od všech problémů. Amber doufá, že by se rodinné vztahy mohly zlepšit a že by s matkou po letech opět nalezly společnou řeč. Jak se s tím hodlá poprat? Jak obstojí v Americe se svou výškou 180 cm, zrzavými vlasy, anglickým přízvukem a s nulovou zkušeností s opačným pohlavím? Autorka Holly Bourne nám přináší druhou knihu ze série Být holka je dřina a opět útočí na vaše city, a především na vaše bránice!

Amber je odhodlaná nalézt zpřetrhané pouto mezi matkou a dcerou, ale to ještě netuší, jak náročný bude její pobyt na dětském táboře plném ukřičených capartů, který její matka vede společně se svým partnerem, jehož Amber skutečně nesnáší. No, nebude to vůbec jednoduché.

Amber dostane na starost, stejně jako ostatní vedoucí, jednu skupinu dětí. Seznamuje se s americkými vrstevníky. Ti nedokáží pochopit, jak je možné, když je Amber z Anglie, že se nepotkala s královnou. Najde si pár skvělých přátel a také pozná Kylea. Kyle je typický americký hezounek, a navíc SKUTEČNÝ Král plesu! Amber je do Kylea zakoukaná, ale drží se zpátky, protože nechce být jednou z těch dalších holek v řadě, které Kyle zlomí srdce. Ale co když je tohle láska? Nesmí přestat především myslet na komunikaci se svojí matkou, což se zrovna moc nedaří, jelikož matka pokazí každou příležitost ke sblížení. Je opravdu celý táborový pobyt odsouzen k nezdaru?

Nemusíte vůbec smutnit, že byste byli ochuzeni o hlášky Evie a Lottie. Amber si s nimi dopisuje a vede videohovory, takže se těšte na dávku Eviiných babkovských výrazů a Lottiiných pouček a point. Přátelství těchto naprosto rozdílných ale přesto úžasných holek je silné. Připravte se na další zasedání Klubu starých panen!

Evie otevřela pusu. "Opravdická? Jako že roztleskávačky fakt existujou?" Lottie do ní šťouchla loktem. "Jasně že existujou. Ty sis myslela, že neexistujou?"
"Myslela jse, že žijou jen ve filmech o amerických středních školách. Jako zamyslete se nad tím. Jestli jsou opravdový, tak je to pořádně divný, ne? Skupinky holek, který se vyskytujou na každý americký střední a jejichž jediným účelem je nosit mrňavý sukýnky a tleskat úspěchům kluků. To. Je. Pošahaný."

Po přečtení prvního dílu Už jsem normální?!? Jsem byla nadšená autorčiným stylem a lehkostí, s jakou dokázala psát o něčem závažném. Chytrost a vtipnost je obsažena i v pokračování série, v tom se autorčin styl nemění. Autentická mluva mladistvých a trefné vylíčení situací vás pobaví a více vtáhne do děje. Bohužel musím přiznat, že vykreslení humorných pasáží na mě nezapůsobilo takovým dojmem, jaký jsem od knihy očekávala. Někteří tvrdí, že druhý díl překonal ten první, já s tímto tvrzením nemohu souhlasit. Neznamená to ale, že nad sérií zlomím hůl, to ne. Je to milé odpočinkové čtivo.

Amber mi byla sympatická, přestože se místy chovala dost dětinsky a nesmyslně, a jsem ráda, že dostala prostor, abychom se s ní lépe seznámili. Obeznámíme se s její minulostí a dostaneme se až ke kořenům její cyničnosti a zatrpklosti. Více poté porozumíme jejímu chování. Mezi bolestné pasáže, ze kterých mi místy bylo smutno, byly ty, kdy se Amber snažila nalézt společnou řeč s matkou, ale veškerá její snaha byla okamžitě zazděna. Její matka však bojuje se svými vlastními démony, proto jejich vztah není snadný.

Většina knihy se odehrává na letním táboře. Už jen tábor plný dětí by byla pro mě situace prakticky nepředstavitelná, ale Amber se s tím snaží popasovat, jak nejlépe svede, a daří se jí to obstojně. Za pomoci nových přátel to není tak úplně nejhorší léto.

Už teď jsem moc zvědavá na závěrečný díl trilogie, kterému bude vévodit postava Lottie. Kniha se v originále jmenuje What's a Girl Gotta Do? a doufám, že bychom se jí mohli dočkat už v příštím roce.

Název: Je tohle láska?
Originální název: How Hard Can Love Be?
Autor: Holly Bourne
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 480
ISBN/EAN: 978-80-7529-339-8

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#BOOKLAB.