en-Jsem holka. Co s tím? - Holly Bourne

07/05/2021

Jak žít ve světě, kterému "vládnou" muži?

Evie a Amber své příběhy už odvyprávěly, nyní je řada na Lottie, nejhlasitější a nejakčnější dívku z této trojice.

Cestou do školy zažije Lottie nepříjemnou zkušenost, cestu jí zastoupí dva dělníci, kteří ji zasypou sexistickými narážkami. Co má holka v této situaci dělat, když je sama a nikdo okolo jí nepomůže? Lottie se rozhodne, že bude šířit osvětu o každodenních problémech, s nimiž se potýkají nejen dívky. Po domluvě se školou založí projekt Vagilantka, v rámci nějž zaznamenává nepřístojné chování a nepatřičné slovní útoky nejen ve školním prostředí, ale i na dalších veřejných místech. Každý její krok je navíc zaznamenáván na kameru, za kterou stojí kluk jménem Will, nadějný filmař, jenž doufá, že mu to pomůže v přihlášce na vysokou.

Lottie si ze začátku pořádně neuvědomila, kolik času bude muset do svého projektu vložit a jak náročné to bude po psychické stránce, naštěstí na to není sama, stojí při ní její věrné kamarádky a celý Klub starých panen, jenž se rozrostl o nové členy. U rodičů s projektem však příliš nepochodila, jejich obavy, že kvůli němu bude zanedbávat školu, se k nelibosti Lottie naplnily.

Ale přece to nevzdá? Nebo ano?


Včerejšek byl najednou strašně vzdálený. Bezmoc, kterou jsem cítila, můj vztek... úplně se vypařily. Možná že to, co člověk v životě nejvíc potřebuje, je víra, že dokáže něco změnit. Nějak. Jakkoliv.


Jsem holka. Co s tím? je posledním dílem volně navazující trilogie od Holly Bourne. Tentokrát je hlavní postavou Lottie, nejprůbojnější členka Klubu starých panen, na jehož založení se podílela spolu s nejlepšími kamarádkami Evie a Amber, které mohl čtenář poznat v předešlých titulech. Lottie je velmi cílevědomá, rázná, někdy však příliš ukvapená a často si neuvědomuje, jaké důsledky po všech stránkách její činy mohou mít.

Vyprávění je v ich-formě, takže vidíme Lottie přímo do hlavy a sledujeme její myšlenkové pochody, jak bojuje s nespravedlivě nastaveným uvažováním společnosti, jak se snaží upozorňovat na to, co je špatně a ne pouze vůči ženám, ale i vůči mužům, obecně chce bojovat proti jakémukoliv sexismu, což není zrovna lehký úkol, ale Lottie do projektu vkládá veškerou svou energii i čas, protože je pevně přesvědčená o tom, že to má smysl a že někdo se konečně ozvat musí.


"Feminismus neznamená nenávidět muže," skočila jsem jí do řeči. "Vůbec ne. Jde v něm o rovnoprávnost."


Musím přiznat, že jak jsem v některých věcech, na které Lottie upozorňovala, souhlasila, tak v jiných tomu tak nebylo. Myslím, že šlo hlavně o špatně zvolený přístup, protože si nemyslím, že aktivisté jakéhokoliv záměru by se měli schylovat k vandalismu (malování na plakát na zastávce) či k napadení druhého člověka (i když jen šlehačkou).

Autorčin styl psaní je čtivý, jako ostatně vždy, zde se snad ani nedá nic vytknout. Kdo už od autorky něco četl, tak mi dá za pravdu, že Holly Bourne umí na čtenáře zapůsobit, oslovit ho a zcela pohltit svým příběhem. Kniha nepostrádá humor, vtipných situací je tu hned několik. Mluva dospívajících postav obsahuje i nějaké ty vulgarismy, což jen podtrhuje její autentičnost. Velkým tématem titulu je feminismus, sama autorka se netají svým feminismem, který se tak promítá do jejích knih. Celá tato YA série byla hrozně fajn, za mě byl bezkonkurenčně nejlepší první díl Už jsem normální?!? Poté mi přišlo, že to má lehce sestupnou tendenci.

Primárně kniha Jsem holka. Co s tím? osloví především dívky a ženy, ale třeba se k ní dostanou i další, aby zjistili, že nelze házet všechny do jednoho pytle a že feministky nekoušou, i chlap může být feminista. Každý totiž tento pojem vnímá odlišně a od toho se odráží jeho postoj k tomuto fenoménu. A romantické duše si v knize také najdou to svoje.


Název: Jsem holka. Co s tím?
Originální název: What's a Girl Gotta Do?
Série: The Spinster Club 3.
Autor: Holly Bourne
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 424
ISBN/EAN: 978-80-7529-671-9


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.