en-Jsme všichni sněhové vločky? - Holly Bourne

27/06/2020

Všichni jsme lumíci a sněhové vločky

Na duševních nemocích je nejzrádnější to, že ačkoliv nejsou vidět, způsobují vážná trápení. Okolí se bohužel k této problematice i dnes staví většinou negativně a bez kapky pochopení. Jak si může člověk přiznat něco, co není hmatatelné?

Olive má psychické problémy, ale její podmínkou u doktora bylo, že nechce znát svoji diagnózu, aby se na nemoc nemohla vymlouvat. Chce žít normálně, ale někdy to prostě nejde. Naštěstí má milující rodiče, kteří se jí snaží co nejvíce pomáhat. Při jednom z dalších sezení jí je nabídnuto absolvovat měsíční tábor Reset. Jedná se o místo pro pacienty s duševními potížemi, kteří zde mají nalézt vnitřní klid a pochopit sami sebe. Olive nevěří, že by jí nějaký tábor mohl pomoct, přesto se rozhodne to zkusit. Ale není měsíc přeci jen málo na nějakou větší změnu?

Speciální tábor se pro Olive stane místem, kde si najde přátele, kde zjistí, co přesně ji trápí a jak proti tomu bojovat. V dnešním hektickém světě, kde převažují spíše ty špatné věci a vše je tak nějak pokroucené je třeba šířit laskavost, která je nakažlivá, a tím svět "opravit". Podaří se i Olive "opravit" samu sebe a nalézt vnitřní harmonii?

"Mám pocit, že na seznamu věcí, kterých si dnešní svět nejvíc cení, je laskavost hodně nízko."

Jsme všichni sněhové vločky? je dalším titulem autorky s mimořádným talentem, která již mnohokrát dokázala, že svede psát s lehkostí a s humorem. Holly Bourne ve svých titulech naťukává aktuální témata, ke kterým přistupuje s obrovskou upřímností. Pokud její tvorbu neznáte, určitě zkuste sérii Klub odložených holek.

Všechny postavy, které v knize vystupovaly, mě nějakým způsobem oslovily, oblíbila jsem si je a byla jsem zvědavá, jak se vše vyvine. Příběh byl vyprávěn z pohledu šestnáctileté Olive, a tak jsme mohli sledovat její myšlenkové pochody. Mladá dívka sice ve svém životě zápasí s obrovskými výkyvy nálad, ale je tak jednoduché si ji oblíbit, přestože ne vždy jedná "správě", díky osobitému vnímání je však možné pochopit, proč tomu tak je.

Poselství knihy je strašně krásné a má hloubku, moc oceňuji, jakým stylem je autorka podala. Každý z nás je nějakým způsobem "porouchaný", někdo více někdo méně, je však důležité si to umět přiznat a naučit se s tím žít, nebo ještě lépe - snažit se věci zlepšit. A nejlepší pocit vůbec je ten, když zlepšíte byť jen jeden den někomu dalšímu. Nejsme v tom totiž sami, každý vede vlastní vnitřní boj, občas ale stačí se i jen usmát a hned je lépe.

Kniha je určena nejen dospívajícím, ale i dospělým, kteří si chtějí přečíst o problémech, o kterých není jednoduché mluvit nahlas. Knihy této britské spisovatelky by klidně mohly být zahrnuty do kánonu povinné literatury, protože jsou aktuální, nadčasové a velmi přístupné.

Název: Jsme všichni sněhové vločky?
Originální název: Are We All Lemmings and Snowflakes?
Autor: Holly Bourne
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN/EAN: 978-80-7529-780-8


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.