en-Kanibal z Nine Elms - Robert Bryndza

08/07/2020

Jak asi chutná lidské maso? 

Měla se stát obětí sériového vraha, díky své houževnatosti a policejní dedukci ho však naštěstí včas odhalila, díky čemuž se jí podařilo vymanit se ze spárů smrti. Nelítostný zabiják, pro svou specifickou zálibu v lidském mase známý jako Kanibal z Nine Elms, se jí nesmazatelně zapsal do dalšího života. Po jeho zatčení v ní totiž nadále rostlo jeho sémě. Kate Marshallová nyní stojí před zásadní otázkou - Porodit, či neporodit vrahovo dítě?

Zážitky, jež musela zakusit mladá policistka, by nenechaly chladného zřejmě vůbec nikoho, ona sama to ale nakonec nezvládla úplně ideálně. Útěchu se snažila najít tam, kde ji během svých životů hledalo mnoho lidí - v alkoholu. Ztráta práce, syn ve výchově u prarodičů a téměř žádný osobní život, mnoho důvodů k tomu, vymanit se ze závislosti, ze sevření zrádného démona. Když už se ale zdá, že se život uklidňuje a vše se může vrátit do relativního klidu, je Kate přizvána jako konzultantka k vraždě, jež se až nápadně podobá stylu vraha, který změnil její život.

... procházel dlouhou chodbou psychiatrické nemocnice Great Barwell z obou stran doprovázený zřízenci, Winstonem a Terrellem.
Dlouhé roky věznění a omezené aktivity zanechaly na něm stopu - velké břicho a hubené, nevyrýsované nohy, které mu vykukovaly z příliš krátkého županu. Ruce měl za zády spoutané a na hlavě měl nasazenou kuklu. Byla vyrobená z kovové sítě a zakrývala celou hlavu. Jak dýchal, zesílená plastová výplň v přední části kukly se pohybovala dovnitř a ven.

Na scéně se objevuje jakýsi Fanoušek kanibalových zločinů a krom napodobování jeho vražd touží také po jeho svobodě. Kate má tak jen velmi málo času a jako profesorka na univerzitě jen omezený prostor k tomu, aby se jí podařilo identitu vraha napodobovatele odhalit. Se svým asistentem se pouští do závodu s časem a do souboje s geniálně zvrácenou myslí. Podaří se jí zvítězit? A co na to vrahova matka?

"Ano, prosím, madam," opáčila žena.
"Oslovujete mě madam, a před chvílí jste mi do prdele svítila baterkou," vyštěkla Enid.
"Měla byste se ve svém vyjadřování mírnit."
"A vy byste se měla jít bodnout," Enid zvedla prostředníček.

Knihy Roberta Bryndzy mám všechny načtené a také je mám všechny velice rád. Svůj nemalý podíl na tom má zajisté také postava Eriky Fosterové, jež je známa ze všech jeho děl. Proto jsem byl poněkud skeptický, když se ke mně Kanibal dostal - nová série, nová hlavní hrdinka - nevěděl jsem, co mám čekat. No co, nebudu tajit, že po dočtení knihy ve mně zůstal pocit silného rozčarování.

Abych ale vše uvedl na pravou míru, je třeba začít postupně. Dnes už ne tak úplně nová novinky se mi do rukou dostala v právě probíhající čtecí krizi, proto jsem ji stále odkládal a hledal něco, co mě z ní vytáhne. Už jen samotný fakt, že se to Kanibalovi nepodařilo, může něco naznačovat. Rozhodně netvrdím, že se jedná o knihu, jež je nezajímavá nebo nenapínavá, ani jeden tento aspekt jí nechybí. Jen jsem v ní postrádal takový ten wow efekt, který člověka přinutí ji čapnout a nepustit, dokud nebude na poslední stránce.

Hlavní hrdinka není ničím moc zajímavá, dokonce jsem se několikrát přistihl, že mě svým způsobem trošku vytáčela. Postava kanibala je taková nemastná neslaná a jediný, kdo to alespoň trošku zachraňuje, je Fanoušek, to je skutečně zvrácená mysl, která mě celkem bavila. Vraždy samotné jsou drsné a samotná myšlenka pojídání lidského masa je taktéž zajímavá. Přestože tam vedlejších postav nebylo mnoho, prostor jim věnovaný byl skromný a já osobně bych se rád dozvěděl více.

Děj knihy plyne poměrně svižně, a nebýt záseků z mé strany, věřím, že bych ji měl přelouskanou poměrně rychle. Jsou momenty, kdy jsem se opravdu bavil a kdy sám spisovatel dokázal, že psát prostě umí. Druhá část příběhu byla citelně lepší než ta první a jako celek to vlastně nemohu hodnotit příliš negativně. Z mnoha stran jsem slyšel, jak je začátek knihy šokující, že to vlastně nikdo nečekal a konec že je předvídatelný a nikoho neohromil. Mám to vlastně úplně opačně, začátek jsem tušil okamžitě a konec mě překvapil, musím říct, že v dobrém, spisovatel si nechává otevřená vrátka, což mě baví. Upřímně doufám, že se Kate v dalších dílech probudí a zužitkuje své schopnosti, jež jí umožnily přežít, čímž zlomí mé rozporuplné pocity z jejího prvního příběhu.


Název: Kanibal z Nine Elms
Originální název: Nine Elms
Série: Kate Marshallová 1.
Autor: Robert Bryndza
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 464
ISBN/EAN: 978-80-271-2897-6  


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Grada/Cosmopolis.