en-Kdo jsi tam v přítmí - Michaela Vítková

03/12/2021

Co prozradí hlubiny pražského metra? 

 "Hledej vstup pod zlatou vránou, zobrazený čas ti budiž bránou."

Při práci na skice hřbitovního anděla studentka umělecké střední školy Lea zapomene na čas a zůstane mezi mrtvými sama po zavíračce. Nebylo by to ani zdaleka poprvé. Nebo není zas až tak úplně sama?

Cestou ze hřbitova potkává zvláštního chlapce, který ji ven ze hřbitova protáhne zkratkou, jež vede skrz jednu z hrobek pod povrchem. Zároveň mu Lea slíbí pomoc s jednou zastaralou fotkou, kterou si Erik, jak se kluk jmenuje, přeje oživit v počítačovém programu. Nakonec se ukáže, že ona fotografie je jen jedním z mnoha vodítek, které vedou k objevu, jež přesahuje veškeré lidské chápání.

Erik je v ohrožení života, nezbývá mu mnoho času a pouze Lea mu může pomoci. Dívka naštěstí není na ten úkol sama, seznámí se totiž s Matyášem, jenž je blázen do geocachingu, a tak výprava může započít. Ovšem Lee a Matyášovi jsou v patách zlí lidé, kteří usilují o Erikův život a v ohrožení je i Lea s Matyášem. Podaří se jim rozklíčovat všechny stopy včas?


Když jsem opatrně odstranila kovový plášť i molitan, objevilo se cosi ukryté v černém tubusu. Vysunula jsem obsah tubusu a opět mě zalila vlna vzrušení a údivu. ... Tentokrát jsme spolu s Matyášem obdivně vydechli nad miniaturním ztvárněním klasických eskalátorů, k nimž byla přiložená různě velká ozubená kolečka.


Kniha Kdo jsi tam v přítmí je prvotinou autorky Michaely Vítkové, která se rozhodla vsadit na pražské kulisy a na historii metra. Jak se jí to podařilo?

Umístění příběhu do historické Prahy jsem coby rozená Pražanda kvitovala. O to více jsem byla nadšená, když se v knize objevovaly nejrůznější informace a zajímavosti o metru, o kterých jsem neměla ani ponětí a které mě zaujaly. Jsem ráda, když se dozvím i něco poučného. A že tady těch údajů bylo skutečně mnoho. Při čtení jsem si dohledávala na internetu fotografie, abych měla z toho ještě větší požitek. Autorka na konci udává zdroje, z nichž čerpala informace, což velice oceňuji, je tak vidět, že si na psaní dala opravdu záležet a věnovala mu spoustu času. Krom městské historie jsem se rovněž dozvěděla, jak vlastně funguje geocaching, který v posledních letech nabral na oblíbenosti a na který kniha dokáže nalákat.

Co se týče postav, jsou to puberťáci, ale krom zamilovaných pohledů a motýlků v břiše se chovají poměrně rozumně, především Matyáš, který to má v hlavě srovnané a jehož jsem si velmi oblíbila. Lea se naštěstí nechová tak nesnesitelně jako mnoho jiných představitelek YA románů, i tak se u ní ale objevila některá klišé. Lein bratr Adam je takový malý génius, je blázen do všeho, co nějakým způsobem souvisí s metrem a plánuje vytvořit simulátor metra, k němuž by grafiku udělala Lea.

Příběh je vyprávěný v ich-formě z Leina pohledu. Ze začátku se některá sdělení zbytečně opakovala, v průběhu k tomu pak již znovu nedocházelo. Konec mi přišel trochu nedotažený, Erikovi a jeho rodině mohlo být věnováno více prostoru.

Michaela Vítková píše velice čtivě, dokáže vystavět pěkné dialogy a její text je soudržný. Kdo jsi tam v přítmí je vydařený počin, jenž by si zasloužil být vydán v tištěné formě.

Pokud hledáte knihu, která vás pobaví a poučí zároveň, pak už nemusíte hledat. Kdo jsi tam v přítmí je dobrodružný YA román s prvky romantiky. Potěší nejen dospívající, ale i už vyzrálejší čtenáře.


Název: Kdo jsi tam v přítmí (e-kniha)
Autor: Michaela Vítková
Nakladatelství: Martin Koláček - E-knihy jedou
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 292
ISBN: 999-00-033-8075-3


Za knihu mnohokrát děkujeme autorce Michaele Vítkové.