en-Klapzubova jedenáctka - Eduard Bass

05/09/2021

Nadčasový příběh o sportovním duchu

To se takhle v jedné skromné chalupě v Dolních Bukvičkách narodilo Klapzubům jedenáct chlapců, a že jich byl takový pěkný počet, rozhodl se pantáta Klabzuba, že z nich utvoří fotbalové mužstvo, a tak se započala slavná cesta Klapzubovy jedenáctky.

Kluci každý den pilně trénovali a zdokonalovali se ve své hře, a i díky tomu, že to byli bratři a drželi hezky pohromadě, tak se jim v zápasech dařilo. Ovšem úspěch obvykle není druhým přán, a tak se museli potýkat i s překážkami a záludnými úmysly ze stran svých protivníků.

Zprávy o vítězstvích Klabzubovy jedenáctky se rychle rozšířily do celého světa, dokonce i princ Waleský vyslovil své přání být součástí neporazitelného družstva. Radost ze hry a dokonalá souhra, nikoli snaha o co největší výdělek. Klapzubovic rodina se pyšní pevným charakterem a z toho by si měli dneska všichni vzít příklad. Jste připraveni na hru? Pozóóór... Výkop!

Nemusíte vůbec rozumět fotbalu, abyste si toto humorné dílko užili.


Jsou-li překážky, je nutno je zdolat. Nikdy neztráceli důvěru a naději, ale nikdy také neskládali ruce v klín. Celá jejich výchova je naučila bojovat s protivenstvím a vrhat se na ně s jasnou myslí.


Klapzubova jedenáctka je humoristické dílo, které poprvé vyšlo v roce 1922. Autorem je Eduard Bass, jenž se vlastním jménem jmenoval Eduard Schmidt. Vyprávění je o výchově jedenácti chlapců, kteří byli odmala vedeni nejen k fotbalu, ale také ke správným lidským vlastnostem, jako je pokora, úcta, fair play, dobrota, laskavost a bratrství. I když je to celé o fotbalu, tak to není jen a pouze o fotbalu - zkrátka velký kus si v příběhu "urvala" ona chvála dobrých lidských vlastností.

Klapzubova jedenáctka je klasikou, ke které se mnozí čtenáři často a rádi vrací. Nejsem si ale úplně jistá tím, zda pro dnešní mládež není příběh už trošku zastaralý a možná i méně přitažlivý. Záleží také na tom, co si kdo od knihy slibuje. Za mě se jedná o ideální, spíše klučičí čtení, které není nijak vulgární, nepostrádá dobrodružství a jež se zaměřuje na morální hodnoty.

Po jazykové stránce je kniha přístupná, v poznámkách pod čarou jsou sice některé výrazy přeloženy, i když by se nalezlo pár dalších věcí, které by si zasloužily alespoň krátké vysvětlení v poznámce pod čarou, nebo v případném doslovu. Je ale stále dobré mít na paměti, že se jedná o dílo z 20. let minulého století a že tehdy byl jazykový projev trochu odlišný, ale i tak to není nic, co by čtenáře mohlo odradit. Kniha se mi četla dobře a nestávalo se mi, že bych něčemu nerozuměla.

Závěr knihy mě bavil o něco méně než její začátek, možná to bylo i tím, že autorovy už došly nápady, a tak se snažil příběh co nejvíc ozvláštnit trochou té exotiky, která mi tam zkrátka příliš neseděla. Co naopak považují za velice vyvedené je pohádka o zlaté píšťalce.

Pokud vám nevadí spíše popisné vyprávění, pak si příběh užijete. Kniha osloví také příznivce humoru a rovněž fotbalové fanoušky, kteří by se chtěli seznámit s dnes již kanonickým dílem, pokud jej již nečetli během svých studií. A pokud máte doma malé nezbedy, zkuste jim z knihy předčítat, uvidíte, že je Klapzubovic družstvo zaujme tak, jako zaujalo mě.


Název: Klabzubova jedenáctka
Autor: Eduard Bass
Nakladatelství: 1400
Rok vydání: 2021
Počet stran: 152
ISBN/EAN: 978-80-277-0027-1


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.