en-Křehké nepřenášet - Přemysl Krejčík

21/09/2018

Křehkost slov

Do rukou se mi dostala sbírka básní, s níž v roce 2015 knižně debutoval Přemysl Krejčík. Sbírka se jmenuje Křehké nepřenášet a je rozdělena do čtyř oddílů - Křehké nepřenášet, Býložravec, Střepy, Čas. Jak tato poezie od českého autora u mě obstála?

Básník, prozaik a publicista Přemysl Krejčík publikoval časopisecky již dříve, ale knižně se zapsal až vydáním svých básní. Jeho prvním prozaickým počinem byla kolektivní práce na krimi románu Šest nevinných (2015). Možná si vybavíte, že šlo o zajímavou událost, kdy kniha vznikala živě přímo před diváky v knihkupectví na Národní třídě. Na této knize se krom Přemysla Krejčíka podílel i Jiří Walker Procházka, Josef Pecinovský, David Zábranský, Lukáš Vavrečka a Jan Sviták. Dále je autorem sci-fi povídek Kybersex (2016), románu Univerzální katalog zoufalců (2016) a druhé básnické sbírky Asfaltovej plameňák (2017).

V našem prostředí je několik sbírek, které mě svými verši oslovily a dokázaly přenést na svou vlnu. Řekla bych, že v současné době je poezie u širšího okruhu čtenářů poněkud méně vyhledávaná a troufám si říci, že je opomíjená, což je škoda, protože i mezi dnešními autory básní je mnoho takých, kteří stojí za přečtení. Když pominu všemi známého J. H. Krchovského, budu dále jmenovat například Jakuba Řeháka, Petra Hrušku, Ester Fischerovou, Petru Strou, Jonáše Zbořila a další.

Křehké nepřenášet zahrnuje autobiografické prvky, kdy můžeme sledovat vývoj jednoho vztahu. Počáteční Tereze na rozloučenou předznamenává konec jedné životní etapy. Z veršů doslova srší emoce a postupná gradace jim dodává na intenzitě. Užitých slov je poskrovnu, ale když už se ve verši objeví, tak uhodí hřebíček na hlavičku. Expresivnost a celková citová zabarvenost vévodí všem básním. Žádné plytké verše, ale realita dnešní doby.

Jednotlivé básně nejsou příliš dlouhé, většinou čítají jen pár slok s krátkými verši. Samotný verš je v celé sbírce volný. Interpunkce je užita také velmi volně, vyskytuje se často nepravidelně. Máme tedy volnou ruku v tom, jak budeme sdělené interpretovat. Verše plné obrazů, asociací a niterných pocitů, do kterých se lze vcítit. Tematicky se básně řadí k milostné a erotické poezii.

Sbírku doprovází černobílé fotografie modelky, která je obalená v průhledné fólii. Je odhalená, ale zároveň skrytá, tak jako slova v básních. Odhalují intimitu vztahu, ale zároveň zůstává tolik nevyřčeno.

Pokud přemýšlíte nad tím, že byste chtěli dát poezii šanci, pak mohu tuto sbírku jen doporučit.

jsi vzácná
jako nálepka co
ještě nikdo nezkoušel
strhnout

i když tě drásali
a možná proto se teď
třeseš ze spaní

tabulka střepů
ještě v celku

jak moc křehké
nepřenášet?

Název: Křehké nepřenášet
Autor: Přemysl Krejčík
Nakladatelství: Pavel Mervart
Rok vydání: 2015
Vydání: 1.
Počet stran: 70
ISBN/EAN: 978-80-7465-154-0