en-Láska a kozy na venkově - Victoria Brownlee

06/12/2020

Láska, sýr a... stěhování na venkov

Od doby, kdy se Ella dala dohromady se svým panem Sýrařem, uběhlo jen několik málo měsíců. Život v Paříži nemohl být nikdy lepší. Ale! Jak do toho zapadá nečekané zjištění těhotenství? Serge je schopen pro rodinu udělat cokoli, dokonce se i naučit farmařit.

Ella při svém předchozím sýrovém dobrodružství (Láska a sýr v Paříži), jež spočívalo v tom, že za rok ochutná 365 druhů této mléčné pochoutky, získala mnoho nových přátel, práci, ale i srdce jednoho pohledného sýraře Serge. Jednoho dne zjistí, že je těhotná, a není si úplně jistá, jak na takovou novinku Serge zareaguje, přeci jen nechodí spolu zas tak dlouho. Není se ale čeho bát, Sergovo nadšení je doslova hmatatelné. Jako nastávající otec se snaží myslet pouze na dobro rodiny a bezpečí pro dítě, a tak přijde s návrhem, že by se mohli přestěhovat na klidný venkov, kde by si na kozí farmě vyráběli vlastní sýr. Ella s ním jeho nadšení ale příliš nesdílí, už si zvykla na ruch pařížských ulic. Nakonec se však rozhodne dát farmě šanci.

Pro oba je to zkouška nejen toho, co dokážou, ale i jejich vztahu, který, stejně jako je tomu všude, místy skřípe. Farma není zrovna v tom nejlepším stavu, proto je třeba do ní značně investovat bez záruky, že vše vyjde, jak má. Když se k tomu přidá žárlivost, je zaděláno na pořádný malér. Ella se totiž spřátelí s Angličanem Chuckem, s nímž si může povídat, aniž by se trápila jazykovou bariérou. Sergovy se však Chuck nezamlouvá. Mladý sýrař má ale také kostlivce ve skříni, to když se ho snaží zkontaktovat jeho bývalá manželka. Vydáte se podruhé na horskou dráhu plnou chutí, lásky a humoru?

"Asi bychom si o tom měli promluvit, až se vrátíme do Paříže," namítla jsem a očima jsem zalétla k Jeanovi, Jacquesovi a Marii, kteří ještě čekali u aut, a ke Clotildě, jež na nás zírala s otevřenou pusou a pohledem, který znamenal "Co má sakra tohle znamenat?".
"Pozdě," odpověděl Serge. "Už jsem to pro tebe koupil!"
"Cože jsi?" vyjekla jsem. Srdce mi začalo v panice divoce tlouct.
"Je to naše," pokračoval. "Už jsem složil zálohu. Během dvou tří měsíců se sem přestěhujeme!
"Pozdě," odpověděl Serge. "Už jsem to pro tebe koupil!"
"Cože jsi?" vyjekla jsem. Srdce mi začalo v panice divoce tlouct.
"Je to naše," pokračoval. "Už jsem složil zálohu. Během dvou tří měsíců se sem přestěhujeme!

Láska a kozy na venkově je druhým dílem ze série Láska a sýr, která vyšla u nakladatelství Metafora v edici 7lásky. Ačkoli se jedná o pokračování, lze jej číst i bez znalosti prvního dílu, v knize jsou některé věci připomenuty, aby byl čtenář uveden do situace. Ovšem já jsem zastáncem toho, aby se tituly četly popořadě.

Zatímco na mě v prvním díle Ella, která je vypravěčkou příběhu, působila sympaticky, v pokračování jsem jí musela ubrat pomyslné body. Nevím, jestli to bylo tím, že byla těhotná, ale místy mi vadilo, jak muselo být po jejím a jak nedokázala se Sergem pořádně komunikovat. Holt na komunikaci bohužel doplácí mnoho vztahů. Naštěstí se to trochu vyvažovalo její bláznivostí a dětinskostí, což beru jako pozitivní. Serge to ostatně občas také trochu přeháněl. Jinak s ostatními charaktery jsem neměla problém.

Příběh je rozdělen do čtyř částí, opět doprovázených líbivou ilustrací. To, co mě vždy rozesmálo a příjemně naladilo, byla koza, která na začátku každé kapitoly jakoby vykukovala.

Victoria Brownlee píše velice čtivě, s lehkostí, její styl je svěží, dojemný a vtipný, text nikde nezadrhává. Celkově jsem se skutečně moc bavila. Knihu jsem nemohla odložit a opět jsem si k ní zakrojila nějaké ty chutné sýry, abych si vytvořila tu správnou atmosféru. Je nutno podotknout, že kniha Láska a sýr v Paříži byla o něco lepší, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla.

Titul doporučují všem romantikům, kteří nechtějí myslet na vážné věci. Kniha přináší odlehčený pohled na mezilidské vztahy. Návštěvu na francouzské kozí farmě si nejde neužít.

Název: Kozy a sýr na venkově
Originální název: Escape to the French Farmhouse
Série: Láska a sýr 2.
Edice: 7lásky
Autor: Victoria Brownlee
Překlad: Hana Sichingerová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 316
ISBN/EAN: 978-80-7625-109-0


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.