en-Láska a sýr v Paříži - Victoria Brownlee

09/05/2020

Velké francouzské sýrové dobrodružství 

Když se řekne Francie, co se vám vybaví? U mě je to především romantická Paříž, levandulová Provence, bohatá historie, slaďoučké makronky a francouzština, která je strašně těžká, ale uším zní nádherně. Pro hrdinku knihy z oblíbené edice Sedmilásky je život ve Francii spojen se sýrovým dobrodružstvím. Rozhodnete se také ochutnat?

Ella se těší na večeři v luxusní restauraci se svým přítelem Paulem, s nímž je již více než osm let, možná by se z toho mohla vyklubat i žádost o ruku, jak doufá. Výsledek tohoto setkání však nemohl být dále od pravdy. Místo svatby se totiž koná rozchod, Ella nechce zůstat v rodné Austrálii, dá výpověď v práci a zlomené srdce si odjede "léčit" do Paříže. Spontánní nápady bývají častokrát ty nejlepší, což se potvrdilo i v tomto případě, ačkoli to ze začátku tak nevypadalo.

I přestože neumí pořádně francouzsky, Ella se rozhodne zůstat ve Francii po dobu jednoho roku, musí si tak najít práci a nějaké vhodné a finančně dostupné bydlení. Postupně se jí začíná krok po krůčku dařit a znovu nalézá své ztracené sebevědomí, poznává francouzskou kulturu a seznámí se s milými lidmi,i když na pár protivných Francouzů také narazí. Navíc objeví skvělou sýrárnu a velmi sympatického pana Sýraře, jenž jí vždy vhodně poradí, jaký sýr si k jaké příležitosti vybrat. Sýrem začal její předchozí vztah, proč si ale k tomuto chutnému jídlu vybudovat averzi, a tak se Ella rozhodne uzavřít se svým Sýrařem Sergem sýrovou výzvu, která spočívá v tom, že za rok ochutná 365 druhů této mléčné pochoutky. Ella svoje gurmánské dobrodružství náležitě dokumentuje na nově založeném instagramovém účtu. Na obzoru se navíc začne rýsovat nová známost se sexy Francouzem Gastonem. Kdo si nakonec získá její srdce? Předem upozorňuji, že sýr je ke čtení této knihy skutečně potřeba, protože příběh mi dělal chutě od začátku až do konce.

Zakousla jsem se do improvizovaného sendviče a čekala, až se mé chuťové pohárky proberou k životu. Vtom ožily a já měla pocit, jako bych roztála, tady a teď, v centru Paříže, a ne žárem letního odpoledního slunce. Pamatovala jsem si, že sýr chutná ve Francii lépe, a nepletla jsem se. Kousíčky soli a dokonale vyvážená souhra ostré a sladké chuti zaútočily na mé smysly.

Kniha Láska a sýr v Paříží vám naservíruje přesně to, co naznačuje její název. Romantický příběh o téměř třicetileté ženě, jež se rozhodne za sebou zanechat starý život a začne žít novou kapitolu na jiném místě, které je její srdeční záležitostí. Vyprávění je milé, vtipné, svižné a ačkoli není příliš hluboké, zanechá ve vás velmi příjemný pocit.

Ella mi jako hlavní postava a vypravěčka byla velice sympatická, její chování bylo bláznivé, občas sice trochu dětinské, ale i tak jsem s ní prožívala její příběh moc ráda. Měla obrovské štěstí na lidi, jež jí obklopovali, díky nim si dokázala poradit v mnoha situacích a hladce proplout den po dni pařížským životem. Každý charakter, který v knize vystupoval, mě něčím zaujal, autorka se svým postavám věnuje natolik, aby nepůsobily ploše. Co se nedá upřít je, že Ella vším proplouvala víceméně hladce, takhle to samozřejmě ve skutečném životě vůbec nechodí, a tak bych ji, nikoli zlomyslně, pár malých klacíků pod nohy hodila.

Kniha byla rozčleněna do čtyř částí, ty byly vyvedeně odděleny stránkou s citátem, který se netýkal ničeho jiného než sýra. Autorka Victoria Brownlee i díky svým novinářským zkušenostem dokázala předat čtenáři gurmánský požitek s takovou sugescí, že se mi neustále sbíhaly sliny.

Láska a sýr v Paříži je milou pohádkou pro dospělé, děj je předvídatelný a na konci vás čeká happy end, ale člověk by občas měl mezi thrillery a náročnějšími tituly odskočit k něčemu hezkému. Příběh je jednoznačně pro všechny romantické duše, pro milovníky Paříže a pro sýrožrouty.


Název: Láska a sýr v Paříži
Originální název: Fromage à Trois
Edice: 7lásky
Autor: Victoria Brownlee
Překlad: Hana Sichingerová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 336
ISBN/EAN: 978-80-7625-091-8


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora