en-Losing It - Cora Carmack

22/08/2017

Láska na pozadí divadelní vědy

Okolo knihy Losing It jsem hodně dlouho chodila a přemýšlela nad tím, zda si ji chci přečíst, či nikoli. To bylo v roce 2014, kdy kniha u nás poprvé vyšla. Pak dlouhou dobu nic, ale nakonec jsem se rozhodla si ji tohle léto pořídit (mohla za to letní akce, která probíhala na stránkách Joty, kde se daly sehnat starší tituly za velmi příznivé ceny). Bylo moje váhání opodstatněné? Nebo snad kniha předčila má očekávání?

Hlavní protagonistka, Bliss Edwardsonová, je mladá vysokoškolská studentka herectví, která řeší jeden "velký" problém. Ve svých dvaceti dvou letech je stále pannou. Bliss chce s tím jednou provždy skoncovat. Obleče se do sexy oblečení a společně se svojí kamarádkou vyrážejí na bar někoho sbalit. Bliss si dodává odvahu několika panáky a když už to vypadá, že se bude muset domů vrátit s nepořízenou, potkává okouzlujícího Garricka. O panenství však nepřichází, a tak večer plný sexu padá. Další den se Bliss dostává z kocoviny a nemůže přestat myslet na Garricka a na to, jak trapně si kvůli zpackanému večeru připadá. Jaké je však její překvapení, když zjistí, že jejich novým profesorem je právě Garrick? No, jak tohle může asi dopadnut?

Promluvil a já nespouštěla oči z jeho rtů: Jmenuju se Garrick."
Kdo by řekl, že jména můžou být tak rajcovní?
"Těší mě, že tě poznávám, Garricku."
Opřel se o lokty a já si všimla jeho širokých ramenou a jak se mu pod košilí rýsují svaly. Pak se naše zraky spojily a bar kolem nás se propadl do temnoty. Ty dětsky modré oči mě naprosto uchvátily.
"Koupím ti něco k pití." To měla být otázka. Ve skutečnosti, když se na mě podíval, nebylo ///v tom nic tázavého, jen sebejistota. "Pak si můžeme popovídat o rozumu a... hm, vášni."

Zápletka knihy není nijak složitá a hned podle anotace zjistíte, že se jedná o jeden z těch mnoha klišoidních příběhů, kterých je na knižním trhu spousta. Já toto neodsuzuji, mám ráda klišé příběhy, jelikož staví na tom, co čtenáři zbožňují a někdy si prostě chceme přečíst něco, co už známe a u čeho je děj předvídatelný. Bohužel jsou k tomu zapotřebí také dobré charaktery postav. A těch jsem se v knize opravdu nedočkala.

Bliss se rozhodně nechovala na dvaadvacet a všechno hrozně moc hrotila. Taky se mi nelíbilo, že se styděla za to, že je stále panna. Jako kdyby to byla ostuda?! Když si knihu přečtou náctileté slečny, tak je kniha vlastně přímo vybízí, aby se zbavily této nálepky, protože schovávat si panenství se dnes už asi nenosí. Trapasy, které se Bliss stávaly docela často, mě bavily. Ten, kdo je stejně katastrofický, to pochopí.

Garrick byl typickým hezounkem, který měl majetnické sklony, ale jinak jeho jediným úkolem bylo vypadat sexy a objevovat se všude tam, kde se zrovna nacházela Bliss. Čím si mě naprosto dostal bylo to, že je milovníkem Shakespearova díla, takže má u mě malé plus.

Celkové se mi líbilo herecké prostředí a obor divadelní vědy. Dávalo to příběhu nádech něčeho o trochu jinačího, než jsme obvykle zvyklí. Také vztah mezi studentkou a profesorem se v knihách neobjevuje tak často. Přiznám se, že jsem si okamžitě vybavila Ezru a Ariu ze seriálu Pretty Little Liars (těm dvěma jsem vždycky hrozně moc fandila).

Když se v knize občas objeví nějaký překlep nebo chyba, ještě se to akceptuje a nedělá se z komára velbloud. Pokud je však v knize takovýchto věcí více, tak už to rozčiluje a ze čtení způsobuje utrpení. V knize bylo nadměrné množství zdvojených slov po sobě a občas i špatně poskládaný slovosled.

Líbilo se mi, že se knize ponechal její originální název. Přeci jenom to více vystihuje podstatu věci, než kdyby se to překládalo, pak by to už neznělo tak hezky.

Autorka v doslovu píše, že napsání knihy "nebyla žádná rychlá a snadná záležitost". Pokud je to pravda, pak nechápu, proč je kvalita knihy tak nízká. Losing It bylo čtivé, to ano, a jako taková letní oddechovka posloužilo dobře. Příběh o krásné naivitě a vášnivé lásce. Cora Carmack napsala další díla s postavami, které se v příběhu objevily. Tyto knihy však u nás bohužel (bohudík) už nevyšly.

Abych to vše shrnula: Tak nějak jsem dopředu věděla, do čeho jdu, ale přiznám se, že jsem čekala o trochu více, a to se bohužel nedostavilo.


Název: Losing It
Originální název: Losing It
Autor: Cora Carmack
Překlad: Jaroslava Novotná
Nakladatelství: Jota
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2014
Vydání: 1.
Počet stran: 248
ISBN/EAN: 978-80-7462-704-0