en-Lotosové blues - Kristina Ohlssonová

25/11/2016

Smrt číhá na každém rohu!

Právník Martin Benner má vše, co si muž může přát: je pohledný, slavný, bohatý, má vlastní praxi a o ženy nemá nikdy nouzi. Také se po smrti své sestry ujal péče o její dceru. A navíc, jeho kolegyně by ráda byla něco víc než jen kolegyní. Zdá se, že jeho život nemá chybu, skutečně nemá. Ovšem jen do doby, kdy na dveře Martinovy advokátní kanceláře zaklepe Bobby T., bratr Sary z Texasu, vražedkyně, jež ještě před vynesením rozsudku spáchala sebevraždu. Bobby chce po Martinovi, aby se ujal a znovuotevřel Sařin případ a nalezl jejího pohřešovaného syna Mia. Tvrdí, že je Sara nevinná a že její jméno musí být očištěno.

Martin ucítí šanci. Přeci jen obhajovat mrtvého se nepoštěstí každý den, to by mu mohlo přinést slušnou publicitu a nehynoucí slávu. Chudák, netuší, že tím se mu život obrátí vzhůru nohama. A vůbec, byla Sara skutečně nevinná tak, jak tvrdí její bratr?

Zdá se, že jde o víc, než jen o jednu holku ze Švédska... Věci nejsou tak, jak se zdají: drogy, prostituce, všude po světě... A svět je skutečně malý. Tak malý že všechny cesty směřují do Švédska. Děj knihy nás zavede z chladného severu do ulic rozpáleného Texasu, kde Sara dělala au-pair předtím, než se těhotná vrátila domů.

Čím více se Martin noří do případu a čím více odhaluje pravdu na povrch, tím více se zdá, že to není jen jeho život, který svým konáním ohrožuje. Ale pravda je tam někde venku a Martin je plně rozhodnut ji odhalit!

Lotosové blues je brilantně napsané dílo, čtenáře sice pomalu, ale rozhodně ne nudně, uvádí do příběhu a buduje atmosféru napětí. Je plné zvratů, kolikrát si říkáte - Už mě nemůže nic překvapit a bác ho! Zápletka je prostě dokonale propracovaná, a přesto není překombinovaná. Postavy jsou uvěřitelné a promyšlené do detailu. Navíc co v knize může zaujmout a co příběh ozvláštní jsou vložené rozhovory s novinářem Fredrikem Ohlanderem, kterému celý příběh hlavní postava vlastně vypráví. Je ozvláštňující přecházet z vyprávění do přímé řeči. Rozhovory s novinářem navíc knihu rozdělují do šesti částí a díky nim nám vyplývá spousta nových otázek na které prostě potřebujete znát odpověď.

Kniha se mi velice líbila, mám slabost pro detektivky a když jsou dobře napsané, tím lépe, tato dobře napsaná je. Ostatně již při čtení Lotosového blues jsem se nemohl dočkat až se začtu do jeho pokračování - Miovo Blues. Pokud bych měl knize přeci jen něco vytknout, tak fakt, že strašně rychle utekla a byl konec.

Autorka, jenž žije ve Švédsku, moc dobře ví, o čem píše, ostatně sama pracovala v Organizaci pro bezpečnost a na švédském policejním prezidiu. Svou schopnost fabulace a znalostí v kriminálním světě již ostatně dokázala ve svých předchozích knihách. Pětidílné sérii - Frederika Bergmanová a Alex Recht. Také je autorkou u nás vyšlé dobrodružné knihy pro děti a mládež - Skleněné děti. Pokud sdílíte názor, že Jo Nesbo je králem severské krimi, tak Ohlssonová je rozhodně jeho královnou!

Proč Lotosové blues? Přečtěte si to a uvidíte!


Název: Lotosové blues
Originální název: Lotus Blues
Autor: Kristina Ohlssonová
Překlad: Luisa Robovská
Nakladatel: Kniha Zlín
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 400
Vydání: 2.
ISBN: 978-80-7473-406-9