en-Lži, samé lži - Lisa Jackson

09/05/2019

Dvacet let staré lži se připomínají

Patnáctiletá Remmi se chce nenápadně vyplížit z domu na schůzku s klukem, který se jí líbí. To ale ještě netuší, že vše dopadne úplně jinak a že žádné rande nebude. Jak už to tak bývá, když se dělají tajnosti, tak se vždy něco pokazí. Málem je přistižena svou matkou - Didi -, a tak se Remmi schová do kufru auta. Naneštěstí do něj ale Didi nasedne a vypraví se do lasvegaské pouště. Proč však sebou bere dvojčata, Remmini sourozence, a proč je oblečená do jedné ze svých nejlepších imitátorských rolí - Marylin Monroe?

V poušti se odehraje podivné setkání, kdy Didi jednoho ze sourozenců vymění za tučný obnos peněz, také dojde k přestřelce a následné nehodě. Didi vyvázne a následně Remmi opouští s tím, že se vrátí, ale jak každému dojde, dívka se již jak se svou matkou, tak ani s dvojčaty nesetká.

Uplyne dvacet let a po dlouhé době ticha se dá vše do pohybu. Senzace a záhady vyvolávají všeobecný zájem, a tak vyjde kniha, která je biografickým dílem o Didi Stormové, ženě, jež za podivných okolností zmizela v poušti. Vzápětí však dojde k neštěstí, to když v San Franciscu z okna vysoké budovy skočí žena, která je v převleku Marylin Monroe. Mohla by to být Didi? Jak vše souvisí s napsanou knihou a kdo je vlastně jejím autorem? Nečekejte, že to bude tak jednoduché, zápletka se zamotává a rozplétat se bude velmi pomalu.

Žena připravená ke skoku se k Remminu příšernému zděšení pohnula, jako by jí skutečně slyšela, ale na římse jí podklouzl vysoký podpatek. Davem to zašumělo, pak se ozval výkřik, žena se zničehonic převážila, paže roztažené, v příznačných vteřinách, kdy letěla volným pádem, se jí zaleskly vlasy, převracela se jako loutka v houstnoucí mlze sanfranciského zimního večera připomínala rozmazanou skvrnu.

Kniha má opravdu hlemýždí rozjezd a celkově se nese v takovém vleklém tempu, přičemž rychlejší spád začne mít až ke konci. Je třeba zmínit, že Lži, samé lži je samostatně stojícím románem, takže není nutná znalost předchozích titulů či sérií. Úvod, který zasvětil čtenáře do situace brzdil tempo příběhu, ke čtení jsem se občas musela dost nutit, ale protože jsem přesto chtěla vědět, jak vše dopadne (ach ta zvědavost), tak jsem to nevzdala, což se nakonec ukázalo jako správné rozhodnutí, protože kniha má zajímavou zápletku.

Případ je předán policii, ale hlavním vyšetřovatelem je pětatřicetiletá Remmi, která chce nalézt pravdu o tom, co se vlastně s její matkou stalo. Dostane odpovědi od rodiny, která ji nikdy neměla příliš v lásce? A proč má pocit, že někdo usiluje o její život? Navíc jí čeká setkání s někým z minulosti.

Co se musí nechat, je to, že Lisa Jackson oplývá vypravěčským nadáním. Její popisy prostředí jsou natolik reálné, že si připadáte, jako byste na tom daném místě byli taky. Nevýhodou je, že jsou mnohdy hodně rozvleklé. K jádru věci se čtenář nedostane hned, nejprve musí poznat minulost postav, poté jejich současnost a až následně se začnou věci teprve spojovat.

Lži samé lži jsou čistokrevným thrillerem, kde nechybí napětí, prostor zde dostane i romantická linka. Konec přinesl nečekané odpovědi na všechny otazníky, které se v průběhu čtení knihy vynořovaly a byl opravdu strhující. Druhá polovina knihy změnila moje počáteční mínění o titulu a dokázala hodnocení vyzdvihnout výše.

Lži samé lži bylo mé první setkání s autorkou. Od Lisy Jackson si určitě někdy ještě něco přečtu, rozhodně se nenechám odradit jedním titulem, který se podle mě úplně nevyvedl. Ne vždy se zadaří a i mistr tesař se někdy utne.

Název: Lži, samé lži
Originální název: Liar, Liar
Autor: Lisa Jackson
Překlad: Marie Čermáková-Frydrychová
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 450
ISBN/EAN: 978-80-7498-300-9

Za zaslání knihy mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino.