en-Měsíční údolí - Melanie Gideon

25/07/2017

Skrze mlhu do jiného světa

V roce 1906 se v Měsíčním údolí v Kalifornii stala zvláštní věc. Po skončení náhlého zemětřesení se okolo farmy Greengage, kterou vybudoval Joseph Bell, objevila hustá mlha. Skrze tuto mlhu nemůže nikdo z obyvatel farmy projít, aniž by nepřišel o život. Nikdo nemůže ven. To ale neznamená, že někdo nemůže dovnitř... Jednoho dne tak na farmu zavítá návštěva.

Lux Lysanderová žije v roce 1975. Je svobodnou matkou a práce má až nad hlavu. Když Lux matka nabídne, že se jí postará o syna, aby si trochu odpočala, tak souhlasí. Odjede tábořit do neobývaného místa v Měsíčním údolí. Jednou se v noci vzbudí obklopena mlhou a snaží se dostat ke světýlku, které vidí v dálce. Ocitne se na místě obývaném podivně oblečenými lidmi, pro které je její příchod nadějí. Nadějí k návratu do běžného světa. Lux může cestovat mlhou tam i zpět vždy za svitu úplňku a když se mlha zrovna rozhodne ukázat. Najdou obyvatelé Greengage s Lux způsob, jak se dostat skrze mlhu společně?

Za mlhou se psal rok 1976. I kdyby se nám nějakým zázrakem podařilo jí projít, co bychom si v novém světě počali? Je vůbec o co stát? Není nám nakonec nejlépe tady?

V knize se střídají dvě perspektivy, takže na příběh nahlížíme z pohledu Lux a z pohledu Josepha. Do kontrastu se nám tak dostává doba starší s dobou moderní, pohled muže a pohled ženy, pomalé plynutí času s rychlostí doby moderní. Kniha ve mně vyvolala mnoho pocitů, a ještě dlouho po dočtení jsem nad ní přemýšlela. Je opravdu skvěle napsaná. Autorka píše velmi věrohodným stylem, tudíž nezůstáváme na pochybách, co právě držíme v rukách, a to skvěle napsanou knihu s velmi silným příběhem. Přiznám se, že v poslední části jsem nedokázala udržet emoce na uzdě a dala jim volný průchod.

Postava Lux mi byla velmi sympatická. Život se s ní nemazlil a ona si i přese všechno dokázala poradit a zároveň si udržela svou hrdost a nikdy to nevzdala. Její láska k synovi je čistá a čím více máme možnost Lux poznat a čím více se nám odkrývá z její minulosti, tak tím více jí máme radši. Na druhé straně máme Josepha. Joseph si nikdy nepřál nic jiného, než aby spolu lidé žili v harmonii a v rovnoprávnosti, proto založil farmu, kde chtěl tohle všechno prosadit a kde by byli všichni šťastní. Tento sen se mu splnil, ale nic netrvá věčně, a když lidé začnou farmu opouštět, začne si klást otázku proč, když jim nabídl ideální místo pro život.

Moc se mi líbily flashbacky, které prostupovaly knihou. Díky nim jsme mohli postavy poznat více a udělat si o nich celistvější obraz. V čele stojí především nedořešený vztah Lux s jejím otcem. V žádném případě tyto pasáže nepůsobily ploše, naopak vystupovaly přímo z knihy a promlouvaly na nás. To dodávalo příběhu na hloubce.

Nejvzácnější dar, který můžete druhému věnovat, je - čas.

Já osobně mám strašně ráda cokoliv, kde hraje nějakou roli čas. Cestování časem, kontrast dvou období, láska napříč stoletími... to vše je pro mě velmi přitažlivé a když vidím, že se v knize něco takového objevuje, tak si ji musím okamžitě přečíst. Měsíční údolí mě v tomto nezklamalo a nabídlo mi přesně to, po čem jsem prahla. Ačkoli byly v knize přítomny fantaskní prvky, vůbec to nenarušovalo uvěřitelnost příběhu.

Melanie Gideon umí příběhy vyprávět velmi čtivě, a především s citem. Měsíční údolí je druhým titulem, který u nás vyšel. První knihou byla Manželka 22. Nezbývá nám nic jiného, než že se budeme těšit, až u nás vyjdou další její knihy, protože opravdu stojí za to.


Název: Měsíční údolí
Originální název: Valley of the Moon
Autor: Melanie Gideon
Překlad: Jana Vlčková
Nakladatelství: Domino
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 480
ISBN/EAN: 978-80-7498-217-0

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství DOMINO.