en-Něco víc - Patrick Ness

05/05/2017

Je to konec, či začátek...?

Ochromující chlad, slanou vodu, bolest, praskání kostí, tříštění lebky! Přesně tohle všechno pociťuje hlavní hrdina knihy, šestnáctiletý Seth. Je sám a jeho zoufalství nezná mezí. Zrovna v okamžiku, kdy už je tohle všechno více než nesnesitelné, to skončí. Smrt? Pokud ano, proč Seth ví o svém těle, jak je možné, že stále pociťuje zimu? A jak je možné, že vůbec něco cítí? Smrt snad vnímání přímo vylučuje... Něco tu nehraje, je v nebi? Nebo jde snad o peklo? Nebo jde o Něco víc?

Pokud jste četli ostatní autorovy knihy, pak vás styl psaní nemůže překvapit. Přestože se první část knihy může zdát zdlouhavá a nezáživná, opak je pravdou. Nessovo vyprávění je poutavé a Sethův boj s jeho "soukromým peklem" je velmi zajímavý. Navíc místečko, kde se objevil, či pokud chcete "vylodil", až přehnaně připomíná město, kde vyrůstal. Na povrch tak vyplouvají další a další otázky a my se hlouběji noříme do Sethových úvah a myšlenek.

Kniha je členěna na čtyři části. Jak čas plyne a děj se posouvá, čtenář zjišťuje, že se opravdu nemusí bát, že by některé jeho otázky zůstaly nezodpovězené, příběh graduje, vyvíjí se a věřte nebo ne, občas se přistihnete, že čtete s otevřenou pusou a Vaše myšlenkové pochody nezvládají pobrat, co se vlastně děje. Nebudete schopni knihu odložit, dokud nezhltnete její grandiózní finále!

Jak už bylo řečeno, kniha je psána z pohledu šestnáctiletého hocha. Děj střídají náhledy do jeho minulosti, která pro něj nebyla vůbec jednoduchá. Vždyť kdyby byla, neocitl by se v rozbouřeném oceánu.

Autor stvořil svět, jenž není nepodobný našemu, stvořil příběh, jenž je nejen uvěřitelný, ale který by vlastně úplně klidně mohl být pravdivý. Jeho zahrávání si s filosofií a s lidskou psychikou je naprosto bravurní. Věřte nevěřte, po dočtení budete dlouho sedět a hlavu Vám budou plnit myšlenky typu: "Co když je to všechno pravda?"

Já byl knihou naprosto nadšen. Už dlouho se mi nestalo, abych si po dočtení musel dát alespoň denní pauzu, než jsem byl schopen pustit se do dalšího příběhu. Dlouho mě kniha tolik nenadchla. Obzvláště když jsem to od příběhu pro mládež vlastně ani neočekával. Také bych vypíchl multižánrovost knihy, trocha psychologie sem, trocha filosofie tam, nějaké to mystično, okořeněno dávkou sci-fi... A navíc! Navíc je ta kniha vážně krásná! Myslím, že jsem již řekl dost. Nenechejte se zdržovat a pusťte se do čtení, nebudete litovat!

Patrick Ness... Jméno, které dnes již nezná jen málokdo. Jméno, které si u dnešní generace vydobylo svou popularitu. Přesto mu ale trvalo poměrně dlouho se u nás prosadit. Spisovatel se na náš trh dostal totiž již v roce 2011 přes nakladatelství Jota, kde vyšla jeho Trilogie Chaosu. Ač jde o knihy ve světě úspěšné a velmi čtivé, originální a dějově napínavé, u nás se zpočátku valného úspěchu nedočkaly. V roce 2012 vydala Jota autorův "legendární" román, Volání netvora, ani ten však svého času nenaplnil očekávání prodejnosti a na konci své cesty se prodával za pouhých 48 Kč!

Obrat o 360 stupňů nastal, když práva na Nessovy knihy koupilo nakladatelství Slovart a vydalo u nás v roce 2016 knihu - My ostatní tu prostě žijem. Běžná kniha o běžných nástrahách dospívání a života celkem, se u nás setkala s poměrně velkým úspěchem. Nemluvě o dalším vydání Volání netvora, které bylo podpořeno obrovskou mediální propagací, i díky zfilmování. Kniha se tak dočkala pozornosti, jaká jí náleží a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Jak se říká: "Kuj železo, dokud je žhavé." Nedlouho tak po Netvorovi vydal Slovart další Nessovu knihu a sice tu, na kterou se zaměřuje právě tato recenze. Setkala se s úspěchem? O tom nepochybujte!


Název: Něco víc
Originální název: More Than This
Autor: Patrik Ness
Překlad: Jan Březovský, Tereza Nuckollsová
Nakladatelství: Slovart
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 380
ISBN/EAN: 978-80-7529-270-4

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart