en-Nejdelší den Adama T. - Patrick Ness

05/07/2018

Kniha, s níž strávíte den - jeden dlouhý den

Recenzi na tento titul jsem odkládala, jelikož jsem si zážitek ze čtení potřebovala uležet trochu v hlavě, abych se ke knize mohla nějakým způsobem smysluplně vyjádřit. Kniha je rozhodně zvláštní. Tento pojem by to vystihoval nejlépe. U Patricka Nesse jsme již zvyklí na neobvyklé příběhy. Bohužel se musím přiznat, že mi tento příběh tentokrát moc nesedl. Proč tomu tak bylo?

Nejdelší den Adama T., jak už z názvu titulu vyplývá, je o jednom jediném dni v životě osmnáctiletého chlapce Adama Thorna. Adam během jednoho dne odkrývá svoje vztahy s rodinou, přáteli a okolím v městečku Forme ve Washingtonu, řeší problémy v práci a vyřizuje přípravy na večerní sešlost. Adam je v situaci, kdy to nemá zrovna lehké, a ne vše se mu daří, tak jak by si přál. Nejpalčivější problém má se svými rodiči, kteří jsou věřící a je více než jisté, že si Adam domů nepřivede žádnou přítelkyni, tak jako jeho bratr, ale že ho přitahuje opačné pohlaví. Taková věc se nepřijímá zrovna nejlépe. Jak dopadne Adamův vnitřní boj a boj s jeho rodiči? Co se přihodí na večerní sešlosti s přáteli, na níž se chystá?

Seznámili jsme se s jedním příběhem, ale kniha v sobě ukrývá ještě druhou dějovou linku. Ta prolíná první a prostupuje ji napříč celou knihou. Poznejte příběh Katherine "Katie" van Leuwenové, dívky, která byla zavražděna a nalezena ve Forme. Její duše se navrací v nadpřirozené podobě a pátrá po pravdě. Společníkem jí je mytologická postava Fauna, který chce nalézt duši své Královny. Duše Katie a Královny se totiž spojily v jednom těle. Královna se musí do konce dne osvobodit, jinak dojde k zániku všeho. Nalezne Katie svůj klid? Stihne se Královna osvobodit dříve, než zapadne poslední paprsek slunce?

Jak už bylo řečeno, příběh má dvě dějové linky, které však spolu nemají absolutně nic společného a obě se setkávají až v závěru knihy. Kdyby tam ta jedna nebyla, absolutně nic by se nestalo. Pasáže s Katie nijak neobohacují příběh a klidně bychom je mohly v knize postrádat. Navíc mi tam to mystično absolutně nesedlo, a to jinak prvky fantaskna kvituji. Možná, kdyby tato druhá linka byl více rozvinutá a bylo jí věnováno více prostoru, nebo ještě lépe, kdyby tvořila krátkou novelu sama o sobě... Stejně tak by i pomohlo lince s Adamem, kdyby stála samostatně.

Stáváme se diváky přehlídky mezilidských vztahů, skutečných životů a jejich peripetií, které mohou potkat každého z nás. Zároveň se můžeme zamyslet i nad hlubším poselstvím knihy, které nejvíce charakterizováno linií s Královnou a jež stvrzuje závěrečný Adamův akt.

Po jazykové stránce je kniha zajímavá. Musím přiznat, že pasáže s Katie/Královnou mi přišly dynamičtější, ale to bylo způsobeno i tím, že se nevědělo, jako roli tam ten příběh má a kam povede, což mě nutilo číst, číst, číst, až se k tomu pročíst.

Troufám si tvrdit, že Nejdelší den Adama T. není pro všechny. A nemluvím jen o tom, že zapadá do LGBT literatury, která je v současné young adult literatuře více a více populární, ale i náročností čtení, kdy se musíte umět nad knihou zamyslet, oprostit se od povrchového čtení a hledat poselství skryté mezi řádky. Čtení to bylo velmi zajímavé, ale u mě kniha jako celek neobstála.

Není to úplně oddechové čtení, u něhož bychom mohli vypnout, je třeba se u toho soustředit a umět číst i mezi řádky. Tematicky je kniha velmi zajímavá, po stránce psychologizace postav jsem byla spokojená. Doporučuji pro náročnější čtenáře, fanoušky Patricka Nesse a pro příznivce netradičních příběhů obohacených o zajímavé prvky.

Název: Nejdelší den Adama T.
Originální název: Release
Autor: Patrick Ness
Překlad: Hana Březáková
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 250
ISBN/EAN: 978-80-7529-374-9

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#BOOKLAB.