en-Nejlepší lži - Sarah Lyu

22/11/2020

Kdy už je přátelství toxické? 

Remy Tsaiové se během jednoho roku doslova obrátil život naruby, jeho počátek byl sladký jako bonbon, ale jeho konec byl velmi hořký. Přitom původně vše vypadalo tak růžově. Ale vezměme to pěkně popořadě.

Když se do života Remy připlete Elise, přestože jsou obě dívky povahově trochu jiného ražení, naleznou společnou řeč přes trable s rodinou a stanou se z nich nejlepší přítelkyně, které spolu s partou kamarádu provádějí poněkud nekorektní žertíky (tzv. pranky). Pak Remy potká Jacka, zamiluje se a na Elise a její pranky již nemá tolik času jako dřív. O rok později stojí Elise nad tělem mrtvého Jacka a v ruce drží pistoli, z níž vyšly smrtící výstřely. Co se mezi nimi přihodilo? Byla to vražda v sebeobraně? Jediný, kdo zná odpovědi, je Remy, která musí zapátrat ve vzpomínkách a nalézt pravdu.

Remy se jako svědek ocitá na policejní stanici, stále je v šoku z událostí posledních několika hodin, vše má zahaleno v mlžném oparu vzpomínek. Ze dvou blízkých lidí, jí zbyla už jen Elise. Má v rukou její budoucnost. Bude ji chránit, nebo se postaví proti ní?

V jádru každé dobré lži je pravda, to mi jednou řekla Elise. Nejlepší lži jsou přinejmenším z poloviny pravda, řekla jako by nešlo o nic víc než o míchání barev, o slévání dvou různých dohromady, až nikdo nepozná, kde končí pravda a začíná lež, objeví se docela nový odstín.

Titul pojmenovaný jako Nejlepší lži je debutovým dílem americké autorky Sarah Lyu. Spisovatelka si vybrala tematiku, jejíž zpracování sice může vypadat zcela jednoduše, ale zároveň může značně potrápit. Téma posedlosti a chorobného přátelství má, dle mého názoru, obrovský potenciál, záleží pak jen na tom, jak jej který autor využije. V případě Nejlepších lží se jedná o poměrně nadějné dílo, na poli psychologických thrillerů má však ještě co dohánět.

Jako polehčující okolnost lze brát to, že se jedná o young adult titul, který chce ukázat, kam až může zajít psychická nevyrovnanost, i proto jsou na konci knihy uvedeny kontakty na organizace, jako je např. Linka bezpečí apod. Rovněž nelze očekávat nějaký velký moment překvapení, čtenář si zhruba od poloviny knihy sám odvodí, jak se věci mají.

Co se týče formy vyprávění, tak zde máme kapitoly z přítomnosti, konkrétně z policejního vyšetřování, kdy Remy podává svoji výpověď, a z minulosti, kdy se postupně odvíjí příběh o přátelství, lásce a zradě. Je zřejmé, že Remy něco tají, čtenář má díky flashbackům možnost poznat všechny ústřední postavy a vytvořit si určitou představu.

Autorčin styl mi velmi sedl, příběh měl spád, bylo zde napětí, psychologie a určité poselství. Nehodnotím knihu jako thriller, protože k tomu má jednak daleko a jednak by u mě pohořela, v žánru pro dospívající si mě však získala. Některé věci nejsou podle mě zcela dotažené, příběh mohl být propracovanější, více napínavější, na druhou stranu jsem se ponořila do příběhu o přátelství, o touze k někomu patřit, o nefungujících rodinách... a to mi stačilo.  


Název: Nejlepší lži
Originální název: Best Lies
Autor: Sarah Lyu
Překlad: Anežka Mann
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 352
ISBN/EAN: 978-80-7529-998-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.