en-Nejtemnější část lesa - Holly Black

03/12/2021

Vílám nesmíte nikdy věřit 

Vítejte ve Fairfoldu, americkém maloměstě ne nepodobnému všem ostatním, ovšem až na jednu drobnost, v jeho lesích žijí bytosti, které zcela běžně patří pouze do pohádek, a věřte, že rohatým princem uvězněným v rakvi ze slz to vše jen začíná... Když se střetne svět lidí a kouzel, většinou to nepřináší nic dobrého. Přesto si město nemůže stěžovat na nedostatek turistů, a když se tu a tam někdo ztratí, co na tom? Jakmile však začnou být ohrožováni přímo obyvatelé Fairfoldu, je třeba s tím něco udělat.

Hazel je dívka v tom "nejhorším" možném věku, je jí 16, takže už není dítě, ale ještě ani dospělá, navíc s ní hormony mlátí nahoru a dolu, přitom láska možná "číhá" o pár domů vedle. Dalo by se říct, že má svých problémů dost, a to i bez víl, elfů, skřítků a dalších mytických stvoření včetně Olšového krále, se kterým kdysi dávno uzavřela dohodu. Ovšem na její obhajobu, kdo by dnes obětoval téměř vše pro svého sourozence?

Jednoho dne se Hazel probudí celá od hlíny s mečem v posteli, aniž by si cokoliv pamatovala. Následně je "skleněná rakev" objevena prázdná, rohatý mladík vzal roha. (rohatý - roha - dobrý ne?) Je načase vydat se do lesa a zjistit, co se to tu kruciš děje!

Jsou mezi námi, jak zjistit, že naše dítě není podvržencem?

"Musí to mít nějaký důvod," řekla Hazel. "V lese se určitě něco děje. V tom má Jack pravdu."
"Možná je prostě čas. Možná jeho kletba vypršela a on se z rakve vysvobodil sám." Ben potřásl hlavou, jeden koutek rtů mu cukal ve zvláštním úsměvu. "Kdyby byl náš princ chytrý a chtěl by zůstat v bezpečí před Olšovým králem, šel by přímo do centra města. Od jedněch dveří ke druhým. Dostal by víc pozvání na večeři než kazatel v neděli."
"Dostal by víc pozvání do postele než kazatel v neděli," přidala Hazel, aby Bena pobavila, protože pastor Kevin byl v jejich městě idolem mnoha lidí...

Kniha se čte velice hezky, nečetl jsem dřívější překlad, ale musím říct, že s novým vydáním nemám nejmenší problém. Návaznost textů, zajímavé fráze a k tomu navíc krásná obálka, to vše prodává knihu poměrně snadno. Sem tam se sice vyskytne chyba, ale ne v takovém množství aby to mělo vliv na plynulost děje.

Postavy jsou typickými puberťáky i s jejich problémy a prvními láskami, jde o klasické young adult, ale to nic nemění na tom, že i já, požehnaný věkem, kdy ve středověku chodili lidé již většinou na odpočinek, jsem se u čtení bavil, prožíval jsem strasti a útrapy hlavních postav a vzpomínal, jaké to bylo, když po zemi chodili dinosauři a já byl ještě mlád, ale to jsem poněkud odběhl od tématu... Hazel je dívka milující svou rodinu, bratra Bena a své přátele, není příliš spokojená se svým životem a nese si útrapy z dětství, kdy své rodiče jakožto bohémy pramálo zajímala. Budiž jí k dobru, že kvůli své "výchově" neskončila na drogách někde ve škarpě. Ben je homosexuál na malém městě a hledá svou osudovou lásku. Třeba ji najde "za rohem"?

Autorka má pro psaní vlohy, její bibliografie má slova v podstatě potvrzuje. Tempo, kterým se příběh šine, a tak akorát správně dávkované napětí udržuje čtenáře v pozoru a jen tak mu nedovolí knihu odložit. Domnívám se, že každý najde to své. Na druhou stranu je příběh poměrně předvídatelný a čtenářům nedá nic nového, určitě bych uvítal hlubší seznámení s kouzelnými bytostmi, kterým se v knize dostalo jen minimum prostoru.

Nejtemnější část lesa bylo moje první setkání se spisovatelkou Holly Black, a přestože je patrné, že cílí především na dívky, kniha mě bavila, a to tak, že mě poměrně dost mrzí absence pokračování. Příběh bych hodnotil jako lehký nadprůměr, který sice příliš nenadchne, ale zároveň zajisté neurazí a čte se opravdu hezky a rychle. Určitě se však časem pustím i do dalších jejích knih, v současné době mě doma čeká Nejchladnější dívka ve Městě chladu.


Název: Nejtemnější část lesa
Originální název: The Darkest Part of the Forest
Autor: Holly Black
Překlad: Magdaléna Musichina
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2021
Vydání: 2., v tomto překladu 1.
Počet stran: 305
ISBN/EAN: 978-80-277-0237-4


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.