en-Nenalezená - Remigiusz Mróz

17/11/2018

Po deseti letech se odkrývá případ nenalezené

Deset let ji nikdo neviděl a nikdo ani nepředpokládal, že se znovu objeví. K Damianovi Wenerovi se však dostane fotka, na níž je zachycena jeho snoubenka. Ale je dívka na fotce skutečně jeho Ewa? Ta dívka, jež znal od dětství a jež si měl brát? Zub času změní každého, ale osoba na fotce má identické rysy ve tváři. Případ se znovu otevírá.

Na Spotted se objeví ještě jedna fotografie. Tentokrát jde o fotku, kterou nemohl znát nikdo jiný kromě Damiana a Ewy, protože nebyla nikde zveřejněna. Oba snímky však po pár hodinách z internetu zmizí a zmizí i účet uživatele, který je tam přidal. Damian se domnívá, že je Ewa v nebezpečí a potřebuje jeho pomoc. Ale jak se s ní spojit? Pomoct by mu mohla soukromá detektivní kancelář. Čím více však odkrývá pravdu, tím více se na povrch dere otázka, zda Ewu, která byla jeho životní láskou, skutečně znal. Začíná hra s časem, kdy mu jsou v patách nepřátelé, a věřit se nedá nikomu.

Kromě Damianova vyprávění nám svůj příběh odvypráví i Kasandra Reimannová, která je ženou majitele detektivní kanceláře. Její pasáže patří k těm náročnějším na psychiku, jelikož zde autor rozehrává nelehké téma domácího násilí. Kasandra nalézá útěchu v tajné komunikaci s Damianem. Děj knihy je zasazen do polského města Opole, které je rodištěm samotného autora.

Najednou se situace zkomplikovala ještě více.
Když do konce odpočítávání zbývalo něco málo přes šest minut, problikla bílá lebka. Na monitoru se objevil dlouhý provaz a na něm hromada jehel. Ústa lebky se otevřela a řada ostrých předmětů se začala ztrácet kdesi v jejích čelistech.
Hodiny zrychlily. Odpočítávání se zkrátilo na pouhých pár sekund.

Kniha je polytematická, tedy rozebírá více problematik najednou jako např. korupci, podsvětí či domácí násilí. Na jednu knihu je, myslím, těch témat až až. Příběh manipuluje nejen s Damianem, ale i se čtenářem. Nelze se jednoduše od ní odtrhnout. Nechybí gradace a velmi čtivý styl psaní. Máme před sebou sled neustálé akce.

Vadil mi trochu způsob vyjadřování hlavního hrdiny, především v komunikaci s Kasandrou. Na jednu stranu se jevil jako poměrně inteligentní muž, zvláště při řešení indicií, na stranu druhou mi svým vyjadřováním tak trochu evokoval "vidláka".

Závěr byl pro mě tím největším překvapením. Když už jsem si myslela, že vím vše důležité a že už se jde do finiše, poslední pasáž mě zvedla doslova ze židle. Jediné, co mě zklamalo, bylo to, že jsem se nedozvěděla odpovědi na spoustu otázek. Autor nás nechává tápat a nám nezbývá, než to přijmout tak, jak to je. Náznaky sice jsou, ale pro mě byly nedostačující. Některá drobná dovysvětlení by mohla objasnit i pár nelogických pasáží.

Nenalezená je českou prvotinou autora. Sám spisovatel má na svém kontě třicet titulů a neustále vymýšlí nové příběhy. Jeho styl psaní je velmi čtivý, svižný, chytlavý a vynalézavý. Těším se na vydání další autorovy knihy, kterou si moc ráda přečtu.

Název: Nenalezená
Originální název: Nieodnaleziona
Autor: Remigiusz Mróz
Překlad: Petr Vidlák
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 326
ISBN/EAN: 978-80-7498-290-3

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino.