en-Netopýr - Jo Nesbø

05/01/2017

Severské krimi v rozpálené Austrálii

Harry Hole, vyhaslý alkoholik v policejních řadách. Muž bez smyslu života. Co s ním? V Austrálii je zavražděna norská občanka, a tak se Austrálie stává skvělým místem, kam Harryho prozatimně uklidit. Vydává se tedy přes oceán do země tolik rozdílné oproti Norsku. Nebyl by to ale Harry, aby rutinní případ pojal laxně a jen tak ho vzdal, pouští se do vyšetřování s vervou sobě vlastní!

Harry je přiřazen ke starému černošskému detektivovi, původem z kmene Aborginců, jenž je podobné nátury a celkem dobře si rozumí. S jeho pomocí a s pomocí burbonu pomalu rozplétají zamotaný případ. Harry se v Austrálii také seznamuje s pohlednou rusovláskou z jeho domoviny, jež byla kolegyní zavražděné. Jejich vztah postupně přeroste rovinu policista - svědek. Ovšem jen do doby, než vrah znovu udeří!

Jak už bylo řečeno, příběh nás zavádí do Austrálie a je nutno říci, že ji neprezentuje zrovna jako ideální místo pro život. Zemi zmítá obchod s drogami a alkoholem se tu také nešetří. Na druhou stranu kniha přináší spoustu zajímavých reálií a mnoho z australské mytologie, čímž příběh ozvláštňuje a dodává mu na zajímavosti.

Netopýr je čistokrevná detektivka, kterou bych ani nenazval přídomkem severská. Harry Hole je drsný detektiv z americké školy, co pro ránu nejde daleko, přesto je to postava, kterou si zamilujete. Je to složitá osobnost se srdcem ze zlata a svým zvráceným způsobem je to sympaťák do morku kostí. Když to shrnu, autorovi se povedlo něco, co mne naprosto nadchlo, dokázal napsat kriminálku s úžasným osobním příběhem a svou fabulací mne donutil neodložit knihu dříve, než jsem ji dočetl! Bravo!


Název: Netopýr
Originální název: Flaggermusmannen
Autor: Jo Nesbø
Překlad: Kateřina Krištůfková
Nakladatelství: Kniha Zlín
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2013
Vydání: 2.
Počet stran: 408
ISBN/EAN: 978-80-87497-69-2