en-Nikdynoc - Jay Kristoff

30/05/2019

Nikdy nekončící Nikdynoc

Mia Corverová si v pouhých deseti letech musela prožít něco, co by si neměl prožít asi nikdo, pokud teda nechce být Batman! Ztráta rodiny ji sice poznamenala, ale nezlomila, naopak! Navíc mladá dívka získala skutečně nevšedního spojence - Temnotu a spolu sní i "kamaráda do nepohody", jistého kocoura ne-kocoura. Za pomoci muže, na kterého narazila prakticky náhodou, se vydává na stezku pomsty, bude sice dlouhá a nebezpečná, ale jak se říká, pomsta nejlépe chutná za studena a Mia má spoustu času, aby dostála svému slibu. Ti, kdo ji o vše připravili, za své činy musí řádně zaplatit.

Po krátkém úvodu se naše hlavní hrdinka vydává na cestu do školy pro vrahy. Než na školu nastoupí, musí získat "desátek", a tak ji nejdříve čeká první vražda. Jak ale taková škola pro "zabijáky" vypadá? Představte si Bradavice, ale děsivější, temnější, drsnější a s velikou šancí, že velice brzy skončíte v pytli na mrtvoly, nebo tedy spíše v hrobě bez označení. Ctihodná matka Drusilla vede učitelský sbor, který byste na střední škole opravdu ale opravdu mít nechtěli, sbor ve kterém by byl starý dobrý profesor Snape ten nejhodnější mazlík.

Jak obraty plynou, studenti - akolyté - ubývají a ne, neopouštějí školu dobrovolně. Mládež se učí různým uměním, soubojům, zlodějině, svádění a přípravě jedů. Stávají se z nich nelítostné nástroje Paní požehnané vraždy. Jak v úkolech uspěje Mia? Najde si v temné škole přátele? Potká lásku? (V případě, že je na takovém místě pro lásku vůbec prostor.) Dozví se, co je vlastně zač? Co je Temnota, jež ji obklopuje?

"Neh diis lus´a... lus diis´a. - Když je všechno krev, je krev všechno."

Nějakou dobu se řešilo, že zařazení knihy do žánru Young Adult je nesmysl, že je kniha plná vulgarit a sexu apod. Ano, vulgarity tam jsou užívány celkem hojně, ale zase ne v takovém množství, že by mi to vysloveně vadilo. A sex? Dvě, možná tři scény na více než 500 stranách, které byly ještě navíc popsány docela decentně, mi neevokují knihu prošpikovanou sexem. Nikdynoc je prostě klasická fantasy, která je drsná, ale není nejdrsnější v žánru, a která je "sprostá", ale není nejsprostější mezi knihami.

Co mi občas "pilo krev", bylo neskutečné množství poznámek pod čarou. Bylo jich vážně hodně a myslím, že mnoho z nich mohl autor zakomponovat do samotného příběhu. Chápu, když je děj koncipován jako vyprávění a vypravěč má prostě potřebu dodat něco, co považuje za důležité, ale nikoli za nezbytné, umístí to stranou, ale nic by se nemělo přehánět. Navíc když je čtenář opravdu ponořen do textu, není snadné uhlídat každou odkazující hvězdičku.

Co opravdu chválím, je propracovaný svět, ten je čtenáři představen hned na začátku knihy skutečně krásně provedenými mapami. Autor má očividně vše do detailu promyšlené a do posledního závitu dotažené. Nikdo v příběhu nejedná nesmyslně, vše má svůj řád a zvraty, které opravdu dokážou překvapit, a to do takové míry, že si budete s otevřenou pusou říkat: "Jak to, že mě to nenapadlo?"

Pro mě je to první setkání s autorem a musím přiznat, že jsem byl dějem chycen hned od začátku, někdo knize vyčítá slabší rozjezd, to si já nemyslím. Celou bichli jsem přelouskal s nadšením a potřebou dozvědět se, jak to vše dopadne a jaký byl dosavadní příběh mladé hrdinky. Hodnotím jako velice slušný nadprůměr, dávám čtyři hvězdičky, a to nejen kvůli poznámkám pod čarou, ale také proto, že jsem slyšel, že pokračování mají být ještě lepší.

Název: Nikdynoc
Originální název: Nevernight
Autor: Jay Kristoff
Překlad: Adéla Michaliková
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 448
ISBN/EAN: 978-80-7544-770-8