en-Oceán na konci uličky - Neil Gaiman

05/09/2013

Gaiman v nejlepší formě!

Ve své nové knize Oceán na konci uličky Gaiman opět vsadil na dětskou hlavní postavu. Tím se ovšem nenechte zmýlit, jedná se o příběh především pro dospívající a dospělé. Opět se mu to vyplatilo. Dětská nevinnost a naivita hlavního hrdiny, jeho touha po všemožných informacích, všetečné otázky, umění radovat se z maličkostí, to vše dokáže čtenáře vrátit o mnoho let zpět, do dob, kdy si sám hrál s autíčky či panenkami a hledal možnosti jak utéci realitě do příběhů z knih. To poslední vyhledávám i já sám v dospělosti více nežli často.

Jak už je to u tvorby našeho autora zvykem, i tentokrát se jedná o román z oblasti fantasy, a tudíž se v něm setkáte se "zlými" tvory, kteří by v našem světě existovat neměli, a také s tvory "hodnými", kteří se starají o to, aby přítomnost těch "zlých" tvorů neměla dlouhého trvání, pokud už se tedy vyskytnou.

Když jedna banální sebevražda otevře skulinku do jiného světa a náš malý hrdina je svou novou, poněkud zvláštní kamarádkou zatažen do výpravy, která se neblahou skulinku pokusí zavřít, přinese díky tomu do naší reality tvora, který se zaměří na jeho rodinu a ne zrovna v dobrém slova smyslu.

Pravidelnému čtenáři Gaimanových příběhů je tak hned jasné, že ho čeká příběh, který ho pohltí, do kterého se ponoří jako do oceánu a bude s napětím obracet jednu stránku za druhou, dokud se nedostane až na konec.

Opět je tu kniha, po jejímž dočtení mě přepadl pocit smutku, že je ten úžasný příběh tak krátký a že již skončil, a proto jsem si ji musel hned přečíst ještě jednou.


Název: Oceán na konci uličky
Originální název: The Ocean at the End of the Lane
Autor: Neil Gaiman
Překlad: Petr Caha
Nakladatelství: Polaris
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2013
Vydání: 1.
Počet stran: 184
ISBN/EAN: 978-80-7332-206-9