en-Ocelový příboj - Natalie C. Parker

13/07/2021

Bez boje se nevzdáme!

Když Kaledonie s Pisces sháněly na pevnině zásoby, na palubě Přízraku zůstaly jejich rodiny včetně obou bratrů - Donnallyho a Arése. To bylo ještě předtím, než se z Kaledonie Styx stala obávaná pirátka prahnoucí po pomstě.

O čtyři roky později se Kaledonii podaří najít toho, kdo ji tenkrát zradil - Lira, Střelu ve službách tyrana Arica Athaira. Za svou krutost se mu dostalo odměny, a to že se stal Pětisynem, jedním z nejobávanějších a nejkrutějších členů Aricovy armády. Střet s ním však skončí neúspěchem a málem i její smrtí.

Kaledonie se ocitá v táboře Dýk, bývalých Střel, jimž by měla vděčit za svou záchranu. Ale může jim věřit? Jednou Střela, vždycky Střela. Nebo ne? Kaledonie nakonec nachází spojence na místech, kde by je nečekala, a přijme jakoukoliv pomoc, aby zachránila svou posádku, která skončila v rukou nepřátel a byla odvezena do Slipmarku, jedné z hlavních základen Střel. Bude záchranná výprava úspěšná?

Mladá dívka krom otevřeného boje proti manipulativnímu muži svádí také svůj vnitřní boj - její city k Oranovi se prohlubují, ale Oran je bývalou Střelou s hodně temnou minulostí. Může minulost překazit jejich šanci na budoucnost?


Dovolila bolesti, aby jí připomněla vše, co udělala, než se sem dostala. A že to všechno rozhodně nebyl konec Kaledonie Styx. Kde byla bolest, byl i příslib.


Ocelový příboj je druhým dílem pirátské třídílné série Seafire s Kaledonií Styx. Oproti prvnímu dílu je čtenář do děje vtažen okamžitě, vše je již rozehráno, a tak se bez okolků jde na věc. Kaledonie se připravuje na osvobození svých holek z područí Aricových Střel, to znamená, že se musí vydat přímo do nepřátelského území. Výprava do Slipmarku mě moc bavila, opět se prokázalo, že Kaledonie není žádná křehotinka, ale naopak silná dívka, která se nebojí obětovat i svůj vlastní život pro záchranu svých milovaných. Stále se však nechává příliš unášet emocemi. Zhruba od poloviny knihy se děj stal velmi napínavým a ubíhal opravdu rychle.

V knize opět o něco více nahlížíme do autorčina vymyšleného světa, do jeho uspořádání a fungování. Seznamujeme se blíže jak se Střelami, které slepě následují rozkazy a jsou nemilosrdné, tak i s tzv. Dýkami, což jsou bývalé Střely, které se rozhodly pro změnu. I tak si ale myslím, že by si tento svět zasloužil ještě o trochu více. Rozhodně bych uvítala nějakou tu mapu, aby čtenář mohl sledovat směr celé výpravy. Také bližší náhled do fungování nejrůznějších technologii by nebyl marný.

Po obsahové stránce mě druhý díl bavil mnohem více než první a jsem skutečně moc zvědavá, jak celá výprava nakonec skončí.

Příběh osloví primárně spíše mladší čtenářskou základnu, ale to neznamená, že si jej neužijí i ti starší. Svět pirátů je drsný, nepřátelé jsou krutí a nelítostní. V knize se objevuje násilí, hrdinové se potýkají se ztrátami blízkých a okrajově je zde přítomna i romantická linka. Zkrátka se jedná o velké dobrodružství plné akce. Tak vyvěste černou vlajku a yo ho ho.


Název: Ocelový příboj
Originální název: Steel Tide
Série: Seafire 2.
Autor: Natalie C. Parker
Překlad: Jana Hlávková
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 368
ISBN/EAN: 978-80-276-0129-5


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.