en-Ohnivý květ - Natalie C. Parker

20/03/2021

Holky není radno podceňovat

Pirátské příběhy rozhodně nikdy nebyly zábavou pouze pro kluky, to ostatně potvrzuje i kniha Ohnivý květ, která vypráví příběh o statečné partě holek a žen, brázdící moře s touhou po pomstě za všechny, o které přišly.

Kaledonie Styx spolu s kamarádkou Pisces byly vyslány na pevninu pro zásoby a díky tomu jako jediné přežily ničivý útok na jejich domovskou loď Přízrak. Dívky přišly o svou rodinu a domov. I přes obrovskou bolest se jim však během následujících čtyř let podařilo z toho, co z Přízraku zbylo, vdechnout život do lodi jménem Mors navis, jež je vybavena vším potřebným k přežití, a rekrutovat nové členy posádky.

Kaledonie před svou posádkou ukrývá tajemství, které kdyby vyšlo najevo, přišla by o jejich důvěru. Nikdo se nesmí dozvědět, že to byla její chyba, která se stala osudnou pro jejich blízké. Její důvěra v lidi byla tehdy nalomena, poprvé se setkala se zradou, jejíž následky byly devastující. Veškerá nenávist, kterou Kaledonie v srdci chová, je mířena proti tzv. Střelám, lidem oddaných Aricovi Athairovi, jenž si jejich poslušnost získává drogou, po níž jsou Střely snadno manipulovatelné a pro svého pána zaslepeně loupí a vraždí.

Úkol posádky lodi Mors Navis je jasný - pomstít se a zničit krutého tyrana i s jeho obrněnou flotilou lodí.

Posádka Mors navis sestávala z dvaapadesáti dívek, šesti koček a jedné kozy. Loď jim sloužila jako zbraň i jako domov.

Na pevninu rychle zapomeňte, protože s Ohnivým květem se vydáváte vstříc širému moři. Kniha americké autorky Natalie C. Parker je prvním dílem nové young adult série s pirátskou tématikou.

Kaledonie se snaží všechny, na kterých ji záleží, chránit, některá její rozhodnutí jsou však ovlivněna spíše emocemi než rozumem, a tak logicky nejsou všechna zcela správná. Obrovskou zkouškou se stane záchrana jedné ze Střel. Je jasné, že nejde všechny házet do jednoho pytle, nedokážou samostatně myslet a jejich rozum je zastřen drogou. Bude se ale dát Oranovi věřit?

Dívky na palubě lodi jsou různorodé, každá je jedinečná, co mají společné, je odvaha, tvrdohlavost a síla, s níž překonávají každodenní nesnáze. Ohnivý květ je oslavou ženské síly, ale také přátelství. V knize nechybí ani romantická linka, která se utváří hodně pomalu.

Složení postav mě bavilo, ale jak jich bylo hodně, nedostalo se každé z nich prostoru, který by si zasloužily, proto asi bylo pro mě dost obtížné si některou z nich více oblíbit. Je třeba mít ale na paměti, že se jedná o první díl, kde se vše teprve "rozehrává", tak snad pokračování půjde více do hloubky.

Ze začátku jsem měla obrovský problém se do knihy začíst, a to i přesto, že hned v první kapitole dojde k velkému zvratu, ale zhruba od poloviny knihy se příběh více rozjel. Docela mě to překvapilo, protože na tematiku pirátství jsem byla skutečně natěšená. Myslím si, že to bylo z větší části způsobeno autorčiným stylem, který na měl působil nezáživně, knihu jsem často odkládala a ke čtení jsem se musela několikrát vracet.

Pokračování s názvem Ocelový příboj vyjde v letošním roce, a jelikož skončil Ohnivý květ napínavě, nenechám si knihu ujít.


Název: Ohnivý květ
Originální název: Seafire
Série: Seafire 1.
Autor: Natalie C. Parker
Překlad: Alžběta Franková, Jana Hlávková
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-7529-807-2


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.