en-Oko čarodějnice - Nelly Černohorská

21/01/2022

Zrcadlo, zrcadlo, kdo v tobě bydlí?

Čarodějnické procesy se v 17. století dostaly také do naší kotliny a přinesly mnoho zmařených, převážně ženských, životů, třebaže ne v takové míře jako jinde ve světě. Naprostá většina žen zemřela zbytečně, kvůli strachu lidí, z rozmaru mocipánů a nebo jen z čiré závisti a žárlivosti. Co když ale mezi nimi přeci jen služebnice ďáblovy byly? Ženy sloužící temnotě a vraždící v jejím jméně... Pak se dostává ke slovu jedna z nezvrácenějších knih v historii Malleus malecifarum a heslo - Nenecháš čarodějnici naživu!

Sofie je typickou postpubertální dívkou, která, ač se řadí k asexuálům, udržuje poměr se starším mužem - Jáchymem, jejím učitelem hry na klavír. Svůj čas dělí mezi něj, školu, rodinu a kamaráda Filipa, přičemž sama řeší strasti dospívání. Jednoho dne se ale vše začne měnit, a to ve chvíli, kdy její matka přinese domů staré zrcadlo. Může být předmět sám o sobě zlý? A jaká je spojitost mezi zrcadlem a zmizeními dospívajících dívek, kamarádek Sofiiny sestry Alice?

Sofie už neví, co je skutečné a co pouhá iluze, zdá se, že ji někdo nebo něco sleduje, a dobré to není ani trochu. Lze bojovat s něčím, co má podporu samotné podstaty zla? Když ráno ve dřevě na chatě objeví záhadný symbol, je jasné, že je všechno v pr... v háji. Máme v okolí čarodějnici! No není to skvělé?!


Tento prastarý symbol je údajně starší než samo křesťanství. Doklad o jeho existenci je znám pouze z ústního podání a říká se, že pokud se někde objeví, rozhodně s sebou nepřináší nic dobrého. Lidé, kteří měli tu smůlu, že se s ním kdy skutečně setkali, docela brzy pocítili na vlastní kůži sílu opravdové magie.


Moje první střetnutí s autorkou Nelly Černohorskou dopadlo více než dobře. Spisovatelka dokázala na pouhých 124 stranách rozehrát hororový příběh, kterému prakticky nic nescházelo. Musím se přiznat, že mi několik málo stránek trvalo sžít se s jejím stylem psaní, ale pak se to četlo jako po másle. Knihu na pulty knihkupectví vypustilo nakladatelství Golden Dog jako první vlaštovku jejich nové edice hororových novel Zrnka temnoty.

Moc se mi líbilo grafické pojetí knihy, kdy příběh protínají novinové články s fotografiemi pohřešovaných obětí, což vsazovalo děj více do reality a působilo to tak o mnoho strašidelněji. Příjemně mrazivě atmosféru budují také kresby ilustrátorky Moniky Pavlovičové. Stejně tak postava čarodějnice byla skvěle vykreslená a působila opravdu děsivě a trochu mokře, kapitoly vsazené do roku 1652 čtenářům představují hon čarodějnice, přičemž jednou z obětí inkvizice se má stát mladičká Dorota, jejíž činy by nikomu nedovolily nazvat ji milou Dorotkou.

Hlavní postava má skvělý vkus, co se literatury a hudby týče. S pročítáním stránek o jejím stylu života jsem se vrátil o nějakých 15 let zpátky, ne nespal jsem se staršíma chlapama, ale poflakování, muzika, kafe, poezie a filosofování o životě tenkrát dost často plnilo mé dny, jen jsem k tomu kolikrát ještě přimíchával litry alkoholu. Touhle revoltou, kdy člověk absolutně netuší, co od života chce, si projde snad každý, jen to mívá často diametrálně odlišné průběhy.

Když to shrnu, tak jsme dostali autentickou sympatickou mladou dívku, které do života vstoupí zlo. Vše je podáváno přímočaře, přičemž si autorka pro téměř celou knihu zvolila vyprávění v ich-formě a v současnosti, takže není nikterak složité se na Sofii napojit. Zbytečně se nechodí kolem horké kaše, prostě bum a malá holka je mrtvá... prásk, Jáchym se vzrušil a vzal si Sofii v kuchyni... je to dynamické, necenzurované a zaručeně to čtenáře bude bavit.

Pokud se krátkých knih bojíte, že vám nedají natolik obsáhlý děj, aby stál za přečtení, rozhodně v tomto případě nedejte na první dojem, i v útlé knize se může skrývat velký příběh. Barvitý autorčin popis je zakončen naprosto epicky a přiznám, že moje slovní vyjádření po dočtení by nemohlo být publikováno před desátou večerní... (v dobrém samozřejmě) Velké plus je za playlist na konci knihy.


Název: Oko čarodějnice
Edice: Zrnka temnoty (1.)
Autor: Nelly Černohorská
Ilustrace/foto: Monika Pavlovičová
Autor obálky: Michal Březina
Nakladatelství: Golden Dog
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN/EAN: 978-80-88067-40-5