en-Oko za oko - Jenny Han, Siobhan Vivian

01/03/2017

Není radno zahrávat si s ohněm

Podvádět, lhát a šikanovat se nejen nemá, ale především se to nevyplácí. Na jarské střední škole se schyluje k vyrovnání účtů z minulosti. Tři dívky, které spojí až touha po pomstě. Tři oběti, které musí pykat za to, co provedly. Jakmile se plán rozjede, není cesty zpět. Jdete do toho taky?

Ostrov Jar je na první pohled idylickým místem, kde můžete trávit dovolenou a užívat si krásných slunečních dní, avšak pro tři středoškolačky je peklem na zemi. Mary, Kat a Lillia navštěvují stejnou školu a v každé z nich klíčí semínko křivd z minulosti. Jednoho dne nastane bod zlomu a dívky se spojí, aby společně potrestaly všechny, kdo jim ublížily.

Mary se po letech znovu vrací na ostrov, aby zde dokončila své studium, ale jejím hlavním důvodem je spatřit člověka, který pro ni kdysi hodně znamenal. Pozná ji vůbec? Mary si prošla obrovskou změnou a nikdo by nečekal, že se v křehké dívce může skrývat tolik nenávisti.

Kat byla vždy ochotna pro blízké lidi udělat první poslední a za svoji snahu nesklidila žádný vděk, nýbrž se k ní její nejlepší kamarádka otočila zády. Je třeba si uvědomit, kdo tady bude mít poslední slovo a Kat toho má hodně na srdci.

Lillia je důvěřivá osoba, a toho mnozí často zneužívají. Pokud jde o její sestru, je ochotna podniknout jakékoliv kroky, aby ji ochránila.

Jednotlivé kapitoly jsou vyprávěny vždy z jiné perspektivy. Hrdinky se v nich střídají a my tak získáváme hnedka tři náhledy na děj. Tomuto rozhodnutí tleskám, jelikož umožňuje poznat každou z dívek hlouběji, pochopit, co je vedlo k tomu, že se chovají tak, jak se chovají a udělat si na ně názor. Právě díky tomuto postupu je příběh logický. Můžeme sledovat, jak se z naprosto povahově odlišných osob stávají spojenkyně a v průběhu uskutečňování své msty i přítelkyně.

Co se stane na ostrově, na ostrově také zůstane. Z Jaru se nedá jen tak snadno utéct. Prostředí ostrova je nápadité a na čtenáře jistě zapůsobí. Román je velmi čtivý, má krátké kapitoly a nenáročný jazykový styl. Flashbacky jsou v textu vždy odděleny počátečními větami v kurzívě, takže se nestane, že byste tápali. Kniha je zasazena do letního a podzimního období, takže nás během letošní vydařené zimy naláká na hřejivé paprsky, ale pozor, abyste se nespálili. Děvčata s odplatou začínají pozvolna, ale postupně přichází s odvážnějšími a krutějšími nápady. Asi tak od poloviny knihy začal děj gradovat a závěr byl velmi napínavý, a ne nadarmo se říká, že v nejlepším se má přestat. Oko za oko je prvním dílem a doufejme, že na pokračování nebudeme čekat dlouho. Tato kniha osloví a zároveň potěší především náctileté publikum.


Název: Oko za oko
Originální název: Burn dor Burn
Autor: Jenny Han, Siobhan Vivian
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: CooBoo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 272
ISBN/EAN: 978-80-7544-283-3